Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Karimov Bobir Xasanovich lavozimidan ozod etildi. Bu haqda «Nigoh» Telegram-kanali xabar berdi.
Uning o‘rnini shu kungacha prezident Administratsiyasi mas’ul xodimi sifatida faoliyat yuritgan Asadulla Qayumov egalladi.
Bobir Karimov O‘zbekiston Respublikasi Monopoliyadan chiqarish, raqobat va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash davlat qo‘mitasida bosh yurist maslahatchisi, yuridik xizmati rahbari lavozimlarida, shuningdek, O‘zbekiston, Qozog‘iston va BAAdagi turli xalqaro konsalting firmalarida faoliyat yuritgan.
2019 yil 11 fevraldagi prezident qaroriga muvofiq, Bobir Karimov Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlangandi.
Monopoliyaga qarshi qo‘mita va UzAuto Motors o‘rtasidagi sud jarayonlarida u avtosanoat monopoliyasiga qarshi chiqqan edi. U kirib kelayotgan avtomobillar uchun bojxona to‘lovini pasaytirishni UzAuto Motors monopoliyasiga qarshi kurashishning yagona yo‘li deb atagan edi.
Yaqinda YouTube`dagi Human.uz kanalida deputat Rasul Kusherbayev bilan suhbatda Bobir Karimov Komil Allamjonov tomonidan asos solingan xususiy imtihon markazi ochilgandan so‘ng Ichki ishlar vazirligi Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining nazariy va amaliy imtihonlarni o‘tkazish markazlarini yopmasligi kerakligini aytgan edi.
Uning qayd etishicha, davlat markazlari bu sohada yetarli miqdorda xususiy kompaniyalar tashkil etilgandan keyingina yopilishi kerak edi. Suhbat davomida Toshkent viloyatida ham imtihon markazlari yopilgani, bu yerda hali birorta ham xususiy korxona tashkil etilmagani qayd etildi. Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi boshlig‘ining endilikdagi sobiq birinchi o‘rinbosari Ichki ishlar vazirligi qo‘mitaning markazlarni yopish sabablari haqidagi so‘roviga javob bermaganini ma’lum qilgan edi.

Бобир Хасанович Каримов освобождён от должности первого заместителя председателя Антимонопольного комитета Узбекистана. Об этом сообщил Telegram-канал «Нигох», близкий к Администрации президента.
Он занимал эту должность с февраля 2019 года. Его место занял ответственный сотрудник Администрации президента Асадулла Каюмов, который в прошлом работал начальником управления Госкомконкуренции.
Бобир Каримов родился в 1978 году в Ургенче. Является стипендиатом фонда «Умид», в 2001 году окончил Уорикский университет (Великобритания) по направлению «право», а в 2004 году — магистратуру Университета мировой экономики и дипломатии по специальности «международное право».
С 2002 по 2005 год занимал должность главного юрисконсульта и начальника юридической службы в системе Госкомдемонополизации. С 2005 по 2019 год работал в различных международных консалтинговых фирмах в Узбекистане, Казахстане и ОАЭ.
Во время судебной тяжбы Антимонопольного комитета и Uzauto Motors он выступал против монополии автопрома. Он заявлял, что снижение таможенных пошлин на импорт автомобилей — единственный способ лишить монополии UzAuto Motors.
В недавней беседе с депутатом Расулом Кушербаевым на YouTube-канале Human.uz Бобир Каримов заявил, что Министерство внутренних дел не должно было закрывать государственные центры по проведению экзаменов на получение водительских прав (РЭО) после открытия частного экзаменационного центра, основанного Комилом Алламжоновым.
Он отметил, что государственные центры должны были закрыться только после создания достаточного числа частных компаний в этой сфере. Во время беседы также отмечалось, что РЭО закрылись и в Ташкентской области, где ещё не было создано ни одной частной компании. Теперь уже бывший первый замглавы АМК сообщал, что на запрос комитета о причинах закрытия центров в МВД не ответили.