Ukraina Bucha ko‘chalaridagi tinch aholining jasadlari mart oyining o‘rtalarida, ya’ni rus qo‘shinlari shahardan olib chiqilishidan oldin u yerda bo‘lgan. The New York Times nashri jurnalistlari shunday xulosaga kelishdi.
Amerika gazetasi ko‘chalarda o‘nlab tinch aholining jasadi topilgan Buchadan sun’iy yo‘ldosh tasvirlarini e’lon qildi. Jurnalistlar Maxar Technologies tomonidan mart oyi o‘rtalarida olingan suratlarni tahlil qilib, aholi uch haftadan ko‘proq vaqt oldin, shahar hali ham Rossiya harbiylari nazorati ostida bo‘lgan paytda o‘ldirilgan, degan xulosaga kelishdi.
Manba: Kievskiy Dvizh via Instagram / Maxar Technologies.
Xususan, 9 dan 11 martgacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida Yablonskaya ko‘chasidagi suratlarda uch hafta davomida o‘z joyida qolgan kamida 11 ta o‘lchamdagi odam tanasidek qora rangdagi obyektlar paydo bo‘ldi. Ularning pozitsiyalari 2 aprel kuni Ukraina harbiylari tomonidan olingan videodagi odamlarning jasadlariniki bilan mos kelgan.
The New York Times Yablonskayada olingan yana bir videoni sun’iy yo‘ldosh tasvirlari bilan solishtirdi, unda uchta odamning jasadini ko‘rish mumkin, ulardan biri velosiped yonida, ikkinchisi — tashlab ketilgan mashina yonida. Jurnalistlarning so‘zlariga ko‘ra, 20−21 mart kunlari ko‘chada tashlab ketilgan mashinalar va yaqin-atrofdagi jasad paydo bo‘lgan.
Kiyev chekkasidagi Bucha shahrida tinch aholi qirg‘in qilingani 2 aprel kuni, rossiyalik harbiylar olib chiqib ketilgandan so‘ng ukrainalik harbiylar karvoni shaharga yetib kelganida ma’lum bo‘ldi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mahalliy aholining o‘limida rossiyalik askarlarni aybladi va halok bo‘lgan aholining fotosuratlarini chop etdi.
Rossiya Mudofaa vazirligi fotosuratlar va videolavhalarni «navbatdagi provokatsiya» va «G‘arb OAVlari uchun sahnalashtirish» deb atadi va «posyolka Rossiya qurolli kuchlari nazorati ostida bo‘lgan davrda birorta ham mahalliy aholi qanday zo‘ravonlik harakatlaridan jabr ko‘rmaganini aytdi». Vazirlik, shuningdek, 30 mart kuni rus bo‘linmalari Buchadan butunlay chiqib ketganini ma’lum qildi.

Трупы мирных жителей находились на улицах украинской Бучи уже в середине марта, то есть до вывода из города российских войск. К такому выводу пришли журналисты The New York Times.
Американская газета опубликовала спутниковые снимки из Бучи, где на улицах были обнаружены десятки тел убитых мирных жителей. Журналисты проанализировали снимки, сделанные компанией Maxar Technologies с середины марта, и пришли к выводу, что жители были убиты более трёх недель назад, когда город ещё был под контролем российских военных.
Источник: Kievskiy Dvizh via Instagram / Maxar Technologies.
В частности, в период с 9 по 11 марта на снимках улицы Яблонской появились как минимум 11 тёмных объектов размером с человеческое тело, которые оставались на своих местах на протяжении трёх недель. Их расположение совпало с телами людей на видео, сделанном украинскими военными 2 апреля.
The New York Times сопоставила со спутниковыми снимками ещё одно видео с Яблонской, на котором можно увидеть тела трёх человек, один из которых лежит рядом с велосипедом, другой — возле брошенной машины. По данным журналистов, брошенные машины и лежащий рядом труп появились на улице между 20 и 21 марта.
О массовых убийствах мирных жителей Бучи в пригороде Киева стало известно 2 апреля, когда колонна украинских военных прибыла в город после отхода военнослужащих России. Президент Украины Владимир Зеленский обвинил в гибели местных жителей российских солдат и опубликовал фотографии убитых жителей.
Министерство обороны России назвало фотографии и видеоматериалы «очередной провокацией» и «постановкой для западных СМИ», сообщив, что «за время нахождения населённого пункта под контролем российских вооружённых сил ни один местный житель не пострадал от каких-либо насильственных действий». В ведомстве также заявили, что российские подразделения полностью вышли из Бучи 30 марта.