«Tolibon» Afg‘onistonda ko‘knori yetishtirishni taqiqladi. Bu haqda harakat vakili Bilol Karimiy Afg‘oniston Islom Amirligi oliy rahbari Haybatulloh Oxundzodaning buyrug‘iga asoslanib xabar berdi.
«Barcha afg‘onlar ko‘knori yetishtirish qat’iy taqiqlangani haqida xabardor qilindi», — deyiladi buyruqda. Agar hosil topilsa, u yo‘q qilinadi, qoidabuzarlar shariat qonunlari bo‘yicha jazolanadi.
Hujjat bilan, shuningdek, barcha turdagi narkotik moddalar yoki tarkibida narkotik modda bo‘lgan tabletkalar, shuningdek alkogol mahsulotlari iste’moli, transportirovkasi, savdo-sotig‘i, eksport va importi taqiqlangan. Mamlakat hududidagi amaldagi barcha narkotik ishlab chiqarish bo‘yicha laboratoriyalar taqiq ostiga tushgan.
Afg‘oniston ko‘knori yetishtirish bo‘yicha dunyodagi yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. «Tolibon» mamlakat hokimiyatini 2021 yil avgust oyida egalladi. Hokimiyatga kelgach, «Tolibon» mamlakatni «narkotiklardan xoli» qilishga va’da berdi.
Jahon banki bergan ma’lumotga ko‘ra, noqonuniy afyun savdosi Afg‘oniston iqtisodiyotida asosiy o‘rinni egallashda davom etmoqda. Ko‘knori iqtisodiyotida 119 ming nafargacha afg‘on mehnat qiladi va 2019 yilda ichki iste’mol, ishlab chiqarish va opiat eksportidan olingan daromad 1,2 mlrd dollardan 2,1 mlrd dollargacha (yalpi ichki mahsulotning 7 foizidan 11 foizigacha) baholandi.
BMTning narkotiklar bo‘yicha Boshqarmasining Jahon hisobotiga ko‘ra, 2020 yilda ko‘knori yetishtiriladigan maydonlar oldingi yilga nisbatan 24 foizga oshib, 295 ming gektarga yetgan. Bu o‘sish, asosan, Afg‘onistonda ko‘knori yetishtirishning 37 foizga, ya’ni 163 ming gektardan 224 ming gektarga ko‘payishi natijasida kelib chiqqan.

«Талибан» запретил выращивание опийного мака в Афганистане. Об этом сообщил представитель движения Билал Карими со ссылкой на распоряжение верховного лидера Исламского Эмирата Афганистан Хайбатуллы Ахундзады.
«Все афганцы отныне проинформированы о строжайшем запрете на выращивание мака», — сказано в распоряжении. Если урожай обнаружат, его уничтожат, а нарушителям грозит наказание по законам шариата.
Также документом запрещены использование, транспортировка, торговля, экспорт и импорт всех видов наркотиков и содержащих их таблеток или алкоголя. Под запрет попали все существующие на территории страны лаборатории по производству наркотиков.
Афганистан — один из мировых лидеров по производству опиумного мака. Талибы пришли к власти в стране в августе 2021 года. После прихода к власти «Талибан» обещал, что сделает страну «свободной от наркотиков».
По данным Всемирного банка, незаконная торговля опиумом по-прежнему занимает центральное место в афганской экономике. В опиумной экономике занято до 119 тысяч афганцев, а доход, полученный от внутреннего потребления, производства и экспорта опиатов, оценивался в размере от 1,2 млрд до 2,1 млрд долларов в 2019 году (от 7% до 11% ВВП).
Согласно Всемирному докладу о наркотиках Управления ООН, площади культивирования опийного мака в 2020 году увеличилось на 24% по сравнению с предыдущим годом и достигнув 295 тысяч га. Это увеличение явилось главным образом результатом увеличения посевов опийного мака на 37% в Афганистане — с 163 тысяч до 224 тысяч га площадей.