Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) O‘zbekiston bilan 108 mln dollarlik kredit shartnomasini imzoladi, deb xabar bermoqda bank matbuot xizmati. Hujjatni Toshkent investitsiya forumi doirasida OIIB vitse-prezidenti Konstantin Limitovskiy hamda investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzakov imzoladi.
Mablag‘lar Buxoro, Miskin, Urganch va Xiva shaharlarini bog‘lovchi 465 kilometrlik temir yo‘l liniyasini elektrlashtirishga yo‘naltiriladi hamda ularda Afrosiyob tezyurar poyezdlari harakatlanadi. Avvalroq ushbu loyiha uchun Osiyo taraqqiyot banki 162 million dollar ajratgan edi.
Loyiha nihoyasiga yetgach, undan soatiga 250 kilometr tezlikda harakatlanuvchi tezyurar poyezdlar qatnovini yo‘lga qo‘yish, Buxoro va Xiva o‘rtasida borib-kelish vaqtini 3 soatgacha qisqartirish hamda Toshkentdan Xivaga qatnovni yetti soatda amalga oshirish imkonini beradi. Shuningdek, g‘arbiy viloyatlarning O‘zbekistonning boshqa hududlari bilan transport aloqasi yaxshilanadi, sayyohlar uchun esa qo‘shimcha qulayliklar yaratiladi, deyiladi bank xabarida.
Temir yo‘llarni elektrlashtirish ushbu liniyalar bo‘ylab barqaror turizm tarmoqlariga e’tibor qaratgan holda iqtisodiy yo‘lak yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda. Bundan, o‘z navbatida, yaqin atrofdagi shaharlar ham foyda ko‘radi.
Shuningdek, loyiha tufayli atmosferaga ajralayotgan chiqindilar yiliga 81 ming tonnaga kamayadi, bu esa mamlakatning kam uglerodli iqtisodiyotga aylanishiga xizmat qiladi.
«Mamlakatda transport sohasini takomillashtirish va integratsiyalashuvi mintaqada savdo va iqtisodiy o‘sishning yanada oshirishga yordam beradi» , — deya qo‘shimcha qildi bank vitse-prezidenti.

Правительство Узбекистана и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (АБИИ) подписали соглашение о кредите на 108 млн долларов, сообщила пресс-служба банка.
Соглашение было подписано на полях Ташкентского международного инвестиционного форума вице-премьер-министром Узбекистана, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым и вице-президентом АБИИ по инвестиционным операциям Константином Лимитовским.
Электрификация 465 км железной дороги и запуск высокоскоростного движения на маршруте, как ожидается, улучшит сообщение и послужит развитию туризма, связав отдалённые районы Хорезмской области с центральными и восточными регионами Узбекистана.
По завершении проект позволит курсировать высокоскоростным поездам со скоростью до 250 км в час, что сократит время в пути между Бухарой и Хивой до трёх часов и позволит добраться из столицы Ташкента в Хиву за семь часов.
Проект также поможет превратить железную дорогу в экономический коридор, ориентированный на туризм, путём поддержки городского развития и индустрии устойчивого туризма муниципалитетов вдоль железнодорожной линии, отмечается в сообщении.
Электрификация железной дороги потенциально сократит выбросы парниковых газов более чем на 81 тысячу тонн в год. Это расширит поддержку перехода Узбекистана к низкоуглеродной экономике, дополняя параллельные усилия АБИИ по поддержке развития сектора чистой энергетики в стране.