Toshkent hokimligi seshanba kuni so‘nggi kunlarda OAV va blogerlar tomonidan ko‘p qavatli binolardagi mozaika tasvirlari bo‘yab tashlanayotgani haqidagi tanqidlarga munosabat bildirdi.
Hokimlar ko‘p qavatli uylar devoridagi mozaikalar bo‘yab tashlanmayotgani, aksincha, «shaharning diqqatga sazovor jihatini saqlab qolishga qaratilgan maxsus material bilan qoplanayotganini» ma’lum qildi.
«Ishlar to‘liq yakuniga yetganidan so‘ng, material qum-oqim usuli bilan yuviladi va mozaika tasvirlari poytaxtimiz aholisi ko‘zi oldida o‘zining boshlang‘ich, biroq endi mustahkamroq ko‘rinishida namoyon bo‘ladi», — deyiladi hokimiyat xabarida.
Yakshanba kuni tarmoqda mozaika pannolari bo‘yalayotgani haqidagi xabarlar paydo bo‘ldi. Dushanba kuni «Gazeta.uz» muxbiri uylar ta’mirlanayotgan hududda bo‘ldi va ertalab ta’mirlash ishlari aks etgan suratlarni e’lon qildi.
Chilonzor tumani hokimligining ma’lum qilishicha, uylar 40 yildan ko‘proq vaqt oldin qurilgan, ularning fasadidagi mozaika «ta’mirlashni talab qiladigan holatda». Aholining noroziligidan so‘ng, «uylarning yon qismidagi kafelli mozaikalarni bo‘yash ishlari to‘xtatilgan» — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston Turizm va Madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi 150 dan ortiq fasad qismida tarixiy-badiiy ahamiyatga ega mozaikalar bo‘lgan uylarni davlat himoyasiga olish ishlari amalga oshirilayotgani, agar mozaikalar madaniy meros obektlari ro‘yxatiga kiritilsa, ularga zarar yetkazganlar jazolanishini ma’lum qilgan edi.
Ertalab bloger Nikita Makarenko Xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashini (tuman hokimligi kengash qaroriga ko‘ra ta’mirlash boshlangani haqida xabar berdi) madaniy meros obyektlarini yo‘q qilishga e’tiborsizlikda aybladi. Uning yozishicha, deputatlar «har doim jim» va nizolarni hal qilishda qatnashmaydi. «Hamma joyda yo faollar, yo jurnalistlar bor», — deb yozdi u.
Hokimlik Makarenkoni «poytaxtning eng „jonkuyar“ blogerlaridan biri» deb atagan holda, unga «hissiyotlarga boy savollarni berish va haqoratli ohangdagi gaplarni yozishdan avval, ma’lumot va masalalarga aniqlik kiritishni, hech bo‘lmasa, o‘z gapida tilga olayotgan hujjat bilan tanishib chiqishni yana bir bor maslahat» berdi.
Shuningdek, ma’muriyat poytaxt Kengashi qaroriga havola berib, «hurmatli bloger»ga (qo‘shtirnoqlar hokimlik matnidan olingan) u bilan tanishishni taklif qildi.
Kengashning 3 martdagi «Toshkent shahrida ta’mirlash va obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish to‘g‘risida»gi qarorida ta’kidlanishicha, ushbu qaror «aholiga qulayliklar yaratish, maroqli hordiq chiqarish va dam olishi uchun zarur sharoitlarni tashkil etish, piyodalar xavfsizligini oshirish va «Inson qadri indeksi»da aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida» qabul qilingan.
Hujjat bilan kapital qurilish va obodonlashtirishni nazarda tutuvchi loyihalarning manzilli ro‘yxati tasdiqlangan. Ariza hokimlik tomonidan e’lon qilingan qarorda ko‘rsatilmagan, u bilan E-Qaror.gov.uz saytida tanishish mumkin.
Hujjatda faqat Furqat, Bobur va boshqa ko‘chalar bo‘ylab joylashgan ko‘p qavatli uylarning fasadini ta’mirlash, ko‘chalarni rekonstruksiya qilish, piyodalar uchun yo‘laklar yaratish haqida so‘z boradi.
Madaniy meros obyektlarini rekonstruksiya qilish loyihalari tegishli ruxsatnoma olingandan keyingina amalga oshirilishi kerak, deyiladi qarorda.
Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga kengash qarorida mozaikalarni rekonstruksiya qilish haqida alohida aytilmagani, biroq «mozaikalar saqlanib qolishi» ta’kidlanganini tasdiqladi.
«Amaldagi texnologiya sinovdir, shuning uchun u barcha uylarda qo‘llanilmaydi. Yaqin kunlarda mozaikaga qo‘llaniladigan materiallar olib tashlanadi», — deb ta’kidladi matbuot xizmati.
Mozaikali uyning ichki tomoni. Ishchilar beton qatlam ustiga bo‘yoq surishmoqda.
Restavrator, Fanlar akademiyasi San’atshunoslik ilmiy-tadqiqot instituti ilmiy xodimi Akmal Ulmasov (PhD) «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida bunday texnologiyani rekonstruksiya deb hisoblash mumkinmi yoki yo‘qligini bilmasligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, barcha mozaikalar uchun yagona ko‘rsatma yo‘q.
«Bizning yigitlar „Kokilli qiz“ pannosini restavratsiya qilishdi. U betonlanmagan va asliga umuman tegilmagan edi», — dedi u.
Mutaxassis beton suv yoki spirt bilan yuvilmasligi, faqat mexanik tarzda yuvilishi mumkinligi uchun davom etayotgan ishlarning mozaikaga qanday ta’sir qilishini aytishga qiynaldi.
Hokimlik ish yakunlangach, ular haqida batafsilroq ma’lumot berishini ta’kidladi.
Faollar va jurnalistlar shunchaki mozaikalar kelajagi uchun qayg‘urayotgani yo‘q — ularning ko‘pchiligi haqiqatdan yillar davomida bo‘yab tashlangan.
«Gazeta.uz» hokimiyatdan har qanday o‘zgarishlar haqida oldindan xabar berishni hamda barcha loyihalar muhokamasiga aholi va mutaxassislarni jalb etishni so‘raydi.

Хокимият Ташкента во вторник заявил, что мозаичные панно на многоэтажных зданиях, опасения об уничтожении которых в последние дни высказывают СМИ и блогеры, не закрашивают, а наоборот, обновляют.
«Их покрывают специальным материалом, который призван сохранить мозаики в качестве достопримечательности города. После полного завершения работ материал будет смыт пескоструйным методом, и мозаики предстанут перед жителями столицы в своём первозданном, но уже окрепшем и чистом виде», — говорится в заявлении.
Сообщения о закраске мозаичных панно появились в воскресенье. В понедельник «Газета.uz» посещала район, где ведётся ремонт домов. Фотографии ремонтных работ мы опубликовали утром.
Хокимият Чиланзарского района сообщил, что дома были построены более 40 лет назад, и мозаика на их фасадах «находится в состоянии, требующем ремонта». После недовольства жителей «работы по покраске мозаики из кафеля на торцах домов остановлены», говорится в сообщении.
Агентство культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия Узбекистана заявило, что мозаику возьмёт под охрану государство и что ущерб, причинённый произведениям искусства, должен быть возмещён.
Утром блогер Никита Макаренко опубликовал пост, в котором обвинил городской кенгаш народных депутатов (хокимият района сообщал, что ремонт был начат согласно решению кенгаша) в бездействии и уничтожении культурного наследия. Он написал, что депутаты «всегда молчат» и не участвуют в разрешении конфликтов. «Везде или активисты, или журналисты», отметил он.
Хокимият, назвав Макаренко «одним из самых „переживающих“ блогеров столицы», посоветовал ему «уточнять данные, вносить ясность в вопросы и как минимум ознакомиться с документом, на который он ссылается, прежде чем задаваться эмоциональными вопросами и бросаться высказываниями в оскорбительном тоне».
Администрация также привела ссылку на решение столичного кенгаша, предложив «уважаемому блогеру» (кавычки — из текста хокимията) ознакомиться с ним.
В решении кенгаша от 3 марта «О реализации работ по ремонту и благоустройству в городе Ташкенте» говорится, что оно принято в целях «создания удобств для населения, организацию необходимых условий для занимательного досуга и отдыха, повышения безопасности пешеходов и устранения недостатков, выявленных в „Индексе достоинства человека“».
Документом утвержден адресный список проектов, предусматривающих капитальное строительство и благоустройство. Приложение в опубликованном хокимиятом решении не приводится, оно имеется на сайте E-Qaror.gov.uz.
В документе только говорится о ремонте фасадов многоквартирных домов, расположенных вдоль улиц Фурката, Бабура и других, реконструкции улиц и создании тротуаров.
Проекты ремонта объектов культурного наследия должны осуществляться только после получения соответствующего разрешения, отмечается в решении.
В пресс-службе хокимията Ташкента «Газете.uz» подтвердили, что в решении кенгаша не говорится конкретно о реконструкции мозаик, но подчеркнули, что «мозаики останутся».
Применяемая технология является тестовой, поэтому она использована не на всех домах. В ближайшие дни нанесённый на мозаики материал будет убираться, заверили в пресс-службе.
Внутренняя сторона дома с мозаикой. Рабочие наносят краску поверх бетонного слоя.
Реставратор, научный сотрудник НИИ искусствознания Академии наук Акмаль Ульмасов (PhD) в интервью «Газете.uz» сообщил, что не знает, можно ли считать такую технологию реконструкцией. По его словам, нет единой инструкции, применимой ко всем мозаикам.
«Наши ребята делали реставрацию „Девочки с косичками“. Её не бетонировали, не трогали оригинал вообще», — сказал он.
Эксперт затруднился сказать, как проводимые работы скажутся на мозаике, потому что бетон не смывается водой или спиртом, только механическим путем.
В хокимияте сообщили, что по завершении работ расскажут о них подробнее.
Активисты и журналисты не просто так переживают за будущее мозаик — многие из них за прошедшие годы были действительно закрашены.
«Газета.uz» вновь повторяет свою просьбу к властям — сообщать о любых изменениях заранее и привлекать жителей и специалистов к обсуждению всех проектов.