O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi joriy yil boshiga nisbatan 16% ga yoki 5,4 mlrd dollarga oshib, 2022 yil 1 yanvar holatiga 39,6 mlrd dollarni tashkil qildi, deya ma’lum qildi Markaziy bank o‘z hisobotida. Bu 2021 yilda 69,23 mlrd dollarga baholangan YAIMga nisbatan 57% ni tashkil etadi.
Umumiy tashqi qarz davlat qarzi va davlat tomonidan kafolatlangan qarzlar (davlat tashqi qarzi) hamda kafolatlanmagan tashqi qarzni (xususiy tashqi qarz) o‘z ichiga oladi. Shu bilan birga, ta’kidlash joizki, «xususiy» sektorda, asosan, davlat ulushiga ega bo‘lgan kompaniyalar va banklar ko‘rsatilgan (davlat bank sektorining 80% dan ortiq ulushi ustidan o‘z nazoratini o‘rnatgan, shuningdek, UzAuto Motors va «O‘zbekneftgaz» AJ, NBU, «O‘zsanoatqurilishbank», umumiy qiymati 1,92 mlrd dollarlik qarz qimmatli qog‘ozlarini joylashtirgan «Ipoteka bank» kabi kompaniyalarga egalik qiladi yoki ulushga ega).
Xususan, 2021 yilda davlat tashqi qarzining sof o‘sishi, kurslar va narxlar o‘zgarishini inobatga olganda 11% ga yoki 2,4 mlrd dollarga oshib, 23,7 mlrd dollarga yetgan. MB izoh berishicha, mazkur o‘sish davlat sektori tomonidan 3,8 mlrd dollar miqdorida qarzdorlik jalb qilinib, shundan qiymati 635 mln dollar miqdoridagi qimmatli qog‘ozlarni 3,9 foiz stavkasi bilan 10 yillik muddatga hamda 2,5 trln so‘m qiymatidagi qimmatli qog‘ozlarni 14,0 foiz stavkasi bilan 3 yillik muddatga xalqaro moliya bozorida joylashtirilishi hisobiga yuz bergan.
2022 yilning 1 yanvar holatiga xususiy tashqi qarz 2021 yilning boshiga nisbatan 24 foizga yoki 3,0 mlrd dollarga o‘sib, 15,8 mlrd dollarga yetgan. Xususiy tashqi qarz o‘sishi asosan banklar, energetika sektori (neft va gaz), tog‘ kon va metalurgiya sanoati va boshqa sektorlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Qayd etilishicha, 2021 yil davomida xususiy sektor tomonidan 8,2 mlrd dollar miqdoridagi qarz mablag‘lari jalb qilingan. Jumladan, 3,4 mlrd dollar — banklar, 2,2 mlrd dollar — neftgaz va energetika sektoridagi korxonalar, 971,2 mln dollar — tog‘-kon va metalurgiya sanoati sektori va 1,6 mlrd dollar — iqtisodiyotning boshqa sektorlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Shuningdek, 2021 yilda davlat tomonidan davlat tashqi qarzi bo‘yicha 919,9 mln dollar miqdoridagi asosiy qarz va 370,9 mln dollar miqdordagi foiz to‘lovlari amalga oshirilgan. O‘z navbatida, xususiy tashqi qarz to‘lovlari asosiy qarz bo‘yicha 4,5 mlrd dollar va foiz to‘lovlari bo‘yicha 523,3 mln dollarni tashkil qilgan.
Fevral oyida Shavkat Mirziyoyev tashqi qarzdorlikni jalb qilish hisobiga yangi metro liniyasini qurish, tibbiyot xodimlari yoki o‘qituvchilarning ish haqlarini oshirishga erishilganligini ta’kidlagan edi.

Объём совокупного внешнего долга Узбекистана на 1 января 2022 года составил 39,6 млрд долларов, увеличившись с начала 2021 года на 16% или на 5,4 млрд долларов, следует из отчёта Центрального банка. Это 57% от ВВП, который в прошлом году составил 69,23 млрд долларов.
Совокупный внешний долг включает правительственный и гарантированный правительством (государственный внешний долг), а также негарантированный внешний долг (частный внешний долг). При этом стоит отметить, что в «частном» секторе в основном представлены компании и банки с государственной долей (государство владеет более 80% доли банковского сектора, а также владеет или имеет долю в компаниях Uzauto Motors и «Узбекнефтегаз», НБУ, «Узпромстройбанк», «Ипотека банк», которые суммарно разместили долговые бумаги на 1,92 млрд долларов).
В частности, за 2021 год чистый рост государственного внешнего долга с учётом изменений обменного курса и цен увеличился на 11% или на 2,4 млрд долларов — до 23,7 млрд долларов. Причина — госсектор привлёк займы на 3,8 млрд долларов, из которых 635 млн долларов — это выпущенные ценные бумаги по ставке 3,9% сроком на 10 лет и 2,5 трлн сумов по ставке 14% с сроком на 3 года.
Рост задолженности частного сектора на 1 января составил 15,8 млрд долларов, что на 24% или 3 млрд долларов больше по сравнению с началом 2021 года. Основная доля этого роста приходится в основном на банковский сектор, нефтегазовый и энергетический сектор, горно-металлургический сектор и другие сектора.
В течение 2021 года частный сектор привлёк заимствования в размере 8,2 млрд долларов. Из этой суммы 3,4 млрд долларов приходится на банковский сектор, 2,2 млрд долларов — на нефтегазовый и энергетический сектор, 971,2 млн долларов — на горнометаллургический сектор и 1,4 млрд долларов — на другие сектора экономики.
В прошлом году государство погасило основной долг на 919,9 млн долларов и проценты по ним на 370,9 млн долларов. Частный сектор выплатил кредиторам 4,5 млрд и 523,3 млн долларов соответственно.
Президент Шавкат Мирзиёев в феврале заявил, что без привлечения внешних заимствований не удалось бы ни построить новые линии метро в Ташкенте, ни поднять зарплаты медработникам и учителям.
Равшан Нугманов
А газета уз не может простому народу дать комментарии, чем потом откликнется по нам этот внешний долг?
@Равшан Нугманов, повышение налогов, кредитов, инфляции, обесценивание нац. валюты.
В идеале, на внешний долг лучше строить заводы, фабрики и т.д. Чтобы потом легче было возвращать.
В нашем случаи, основной расход — строительство
@Равшан Нугманов, строительство новостроек, бизнес центров и т.д. Но покупательская способность у народа низкая, да и откуда мы возьмём столько бизнесменов?
Это уже совсем другая история
В таблице указано, что более 24 млрд $$ или 61,4% внешнего долга нужно будет возвращать через 10 лет. Возникает вопрос: на какие шиши?
@Комил Рахманкулов, за 10 лет комм. услуги поднимутся, потом цены на всё, также наверное появятся новые налоговые сборы, вот так и будет возвращать