O‘zbekiston prezidentining iqtisodiyot sohalarini rivojlantirish, investitsiya va tashqi savdo siyosatini amalga oshirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova 24 mart kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etdi. U mamlakatning savdoni erkinlashtirishdagi yutuqlari va tegishli xavf-xatarlar haqida gapirdi.
Yutuqlar
Galina Saidova o‘z nutqini O‘zbekiston besh yil ichida savdo-sotiqni liberallashtirish va integratsiya jarayonlarini rivojlantirish orqali nimalarga erishgani bilan boshladi.
«Biz valyuta bozorini juda tez va juda samarali liberallashtirishga erishdik. Qisqa qilib aytganda, biz ilgari valyutani tartibga solish orqali tashqi savdoni nazorat qilardik. Bu tashqi savdoni nazorat qilish uchun eng kuchli va eng salbiy instrument hisoblanadi. Biz uni yengib o‘ta oldik va qisqa muddat ichida kurslarni birlashtirish va to‘liq konvertatsiya qilishni ta’minlay oldik», — deya qayd etdi mamlakatning sobiq iqtisodiyot vaziri.
Valyuta erkinlashtirilishi natijasida tashqi savdo bilan shug‘ullanadigan xo‘jalik yurituvchi subyektlar soni ikki baravarga ko‘paydi.
Shuningdek, O‘zbekiston «bojxona stavkalarini keskin qisqartirish» hisobiga tashqi savdoni erkinlashtirishga erishdi.
«Men sizlarga aytsam, faqat so‘nggi besh yil ichida bojxona stavkalari ikki baravarga qisqardi. Agar o‘rtacha bojxona stavkasi 15,8% bo‘lgan bo‘lsa, bugunga kelib u 8% dan kamroq. Ya’ni, bu deyarli ikki baravarga kam degani. Va bu tashqi savdoni jiddiy rag‘batlantira oldi», — deya ta’kidladi u.
Tashqi savdo aylanmasi 2016 yildagi 24 mlrd dollardan 2021 yilda 42 mlrd dollargacha — 1,7 baravarga oshdi. Eksport hajmi 1,4 baravarga, import esa — ikki baravarga o‘sdi, dedi prezident maslahatchisi o‘rinbosari.
«Katta uchlik ilk marotaba O‘zbekistonga suveren reyting berdi, ustiga-ustak barqaror va xatto ijobiy baholadi. Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti reytingida biz oltinchi guruhdan beshinchiga ko‘tarildik. Aslini olganda bu juda jiddiy qadam bo‘ldi», — dedi Galina Saidova.
Biznes yuritishni yaxshilash uchun O‘zbekiston ichki siyosiy islohotlarni o‘tkazdi, birinchi o‘rinda bolalar majburiy mehnatidan voz kechdi. Shu va boshqa islohotlar Yevropaning GSP+ preferensiyali rejimini qo‘lga kiritishga zamin yaratdi, bu esa 6200 dan ortiq mahsulotlar turlarini Yevropa davlatlariga bojsiz eksport qilish imkonini beradi.
«Biz Cotton Campaign bilan bog‘liq barcha muammolarni hal qildik. Bu bizga Yevropadan tashqarida ham, shu jumladan to‘qimachilik mahsulotlari uchun AQSh, Kanada va boshqa mamlakatlar bozorlarini ochadi. Bu yetarli darajada jiddiy», — dedi u.
Xavf-xatarlar
Foto: Shuxrat Latipov / «Gazeta.uz».
Galina Saidova shuningdek, savdoni liberallashtirish va iqtisodiy integratsiya amalga oshirilishida O‘zbekiston uchun xavf-xatalarni ham sanab o‘tdi. Jiddiy xatarlardan biri bu — cavdoni erkinlashtirish va ish o‘rinlari yaratish masalalari o‘rtasidagi muvozanatni saqlash zaruratidir, dedi u.
«Barcha, ayniqsa, O‘zbekistonda demografik muammolar ta’sirida biz uchun shunchaki emas, balki haqiqatda ish o‘rinlarini yaratish juda muhimligini yaxshi tushunadi. Xalqimiz yetarli darajada yuqori bilimga ega. Va gap ta’lim, madaniyat, ilmiy darajalar va boshqalarga mos ravishda ish o‘rinlarini yaratish haqida ketmoqda. Ya’ni, hech bo‘lmaganda munosib haq to‘lanadigan, men yuqori maosh to‘lanadigan so‘zlaridan hayiqaman, biroq, hech bo‘lmaganda munosib haq to‘lanadigan ish o‘rinlari», — dedi prezident maslahatchisi o‘rinbosari.
Prezident Administratsiyasi vakilasining ta’kidlashicha, import uchun chegaralarni ochuvchi savdo liberallashuvi «o‘ziga xos qarama-qarshilikka ega».
«Biz buni qanday qilib hal qilmoqchimiz? Bu qarama-qarshilikka yechim topish kerak. Qoqilmaslik va yana qandaydir proteksionistik choralarga qaytmaslik uchun birinchi navbatda, mana shunday go‘zal shiorlar ostida ish o‘rinlarini yaratish, tashqi savdoni rivojlanishi hamda ishlab chiqaruvchilarimiz va boshqa mamlakatlar ishlab chiqaruvchilarining mutanosib raqobatbardoshligiga esa to‘sqinlik qilmagan bo‘lardik», — dedi u.
Galina Saidova O‘zbekistonda qo‘shimcha qiymat zanjirlarini yaratish mexanizmi chuqur joriy etilayotganini, xususan, o‘z xom ashyosini chuqur qayta ishlashga o‘tish jarayoni yakunlanayotganini ta’kidladi.
«Oddiy misol: biz paxtani eksport qilardik. Men sizlarga aytsam: biz paxta eksportidan bir vaqtlar yaxshi kon’yunktura vaziyatida amal-taqal qilib, 800 milliondan 1 milliard dollargacha olardik. Biz paxta eksportidan deyarli butunlay voz kechdik. Paxta eksporti bo‘yicha juda kichik raqamlar qolgan. Va bugungi kunga kelib, 2021 yilda to‘qimachilik mahsulotlari eksporti 3 mlrd dollardan oshadi. Paxtadan esa — bor yo‘g‘i 136 mln dollar. 3 milliard dollar qayerdayu, oldingi milliard dollar qayerda», — dedi u.
Paxta xom ashyosi eksportidan voz kechish va uni mamlakat ichida qayta ishlash eksport salohiyatini uch baravar oshirishga zamin yaratdi.
«Huddi shuni tabiiy gaz bilan qilishimiz mumkin. Huddi shuni mis bilan ham qilishimiz mumkin. Huddi shuni rux va boshqalar bilan ham qilishimiz mumkin», — deya tushuntirdi maslahatchi o‘rinbosari.
Uning ta’kidlashicha, mahalliy xom ashyo asosida qo‘shilgan qiymat zanjirini yaratish muayyan darajada muammoni hal qilish vositasi bo‘lib xizmat qiladi, ya’ni, shunchaki eksport hajmi oshibgina qolmaydi, balki, «munosib haq to‘lanadigan» ish o‘rinlari ham yaratiladi.
Galina Saidova savdoni liberallashtirish uchun ikkinchi yo‘nalish sifatida xalqaro kooperatsiyani qayd etdi. Uning doirasida O‘zbekiston yarim tayyor mahsulotlar sotib olish yoki ularni realizatsiya qilish orqali «global qo‘shilgan qiymat zanjiriga moslashishi» mumkin.
O‘zbekiston ham rivojlangan davlatlar faoliyat yuritayotgan savdo modeliga o‘tishi mumkin. Gap hech qanday cheklovlarsiz xom ashyo yoki yarim tayyor mahsulotlarni import qilish va tayyor mahsulotni eksport qilish haqida ketmoqda.
«Buning uchun esa mahsulotlarning ham narx, ham sifat jihatidan yuqori raqobatbardoshligiga erishish kerak. Biroq, bu to‘g‘ri model. Bu hozirgi kunda rivojlangan mamlakatlar ishlayotgan model hisoblanadi. Bunga darhol erishib bo‘lmaydi, lekin bosqichma-bosqich biz ushbu modelda bemalol ishlashimiz mumkin. Va u hech qanday proteksionistik choralarsiz savdoni liberallashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyat yaratadi, bizga yangi sanoat va munosib haq to‘lanadigan ish o‘rinlarini yaratish imkoniyatini beradi», — deya ta’kidladi u.
Maslahatchi o‘rinbosari ikkinchi «qarama-qarshilik» sifatida tashqi savdodagi yirik defitsitni qayd etdi.
«O‘tgan yili mazkur defitsit 8 mlrd so‘mdan oshib ketdi. Bir daqiqa, bu umumiy tashqi savdo hajmi 42 mlrd dollarni tashkil qiladigan O‘zbekiston uchun kichkina raqam emas. To‘lov balansi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar, umuman chet yel kapitali va mehnat muhojirlari daromadlarining tezlashtirilgan oqimi bilan qoplanadi. U yopilmoqda — bizda barqaror to‘lov balansi mavjud, biroq, shunga qaramay, bu raqam o‘ziga e’tiborni tortadi», — deya ta’kidladi u.
Prezident Administratsiyasi vakilasi savdo defitsiti muammosini hal qilish kerak deb hisoblaydi, chunki «biz moliyaviy resurslarning kiruvchi oqimlari muvozanatini ta’minlashimiz kerak». Buning uchun esa u «iloji boricha tezroq xom ashyoni eksport qilishdan tayyor mahsulotni eksport qilishga o‘tishni» taklif qilmoqda.
Paxta xom ashyosini qayta ishlovchi paxta-klasterlaridan tashqari, O‘zbekiston bugungi kunga kelib, mis klasteri, shuningdek, gaz xom ashyosi va boshqa turdagi xom ashyoni chuqur qayta ishlaydigan oltita kimyoviy klasterni tashkil etmoqda.
«Biz ushbu bazada juda jiddiy yuqori texnologiyali ishlab chiqarish quvvatlarini yaratamiz, ustiga-ustak ular ochiq platformada bo‘ladi. Ochiq platforma nimani anglatadi? Biz har qanday investorni taklif qilamiz, xoh u mahalliy, xoh xorijiy bo‘lsin, ularga o‘z texnologiyalari, «nou-xau"larini olib kirishi uchun sharoitlarni yaratib beramiz, joy beramiz, infratuzilma qilib beramiz. Lekin, ular shu yerda biz bilan birga xom ashyolarimizni qayta ishlashi, shunga mos ravishda ish o‘rinlari yaratishi kerak», — dedi u.
Hozir O‘zbekiston «tayyor mahsulotga mos keladigan mahsulotlarni qayta ishlash bosqichlaridagi» yuqori texnologiyali tarmoqlarga xorijiy investorlarning kirib kelishini rag‘batlantirmoqda, dedi Galina Saidova.
Uning fikricha, «O‘zbekiston bugungi kunda, ayniqsa, so‘nggi paytlarda juda og‘ir his qilayotgan va mavjud bo‘lgan» navbatdagi xatar bu — logistika.
«Biz uchun bular jiddiy xatarlardir. Agar siz xaritaga qarasangiz, O‘zbekiston qayerda joylashganini ko‘rasiz. Ochiqchasiga aytamiz, bugungi vaziyat sharoitida bizning logistika imkoniyatlarimiz yomonlashdi. Hozir ma’lum hududlarni aylanib o‘tishimizga to‘g‘ri kelmoqda. Yumshoqroq qilib aytganda, bu bizga yoqmayapti. Qo‘polroq qilib aytganda, bu bugungi holatimizni hisobga olsak, hech vaqo emas», — dedi u.
Prezident maslahatchisi o‘rinbosarining ta’kidlashicha, mahalliy mahsulotlarni eksport qilishni osonlashtiradigan muqobil transport koridorlarini rivojlantirish bo‘yicha juda ko‘p ishlar qilinishi kerak.
«Tabiiyki, yaqin atrofdagilar bilan savdoni rivojlantirish [kerak]. Kimga transport bilan yetib olish osonroq bo‘lsa. Xaritaga qaraydigan bo‘lsa, men ularni sizga aytishimga ham hojat qolmaydi. Yaqin atrofimizda katta salohiyatli, katta hajmli bozori va ko‘p aholisi bor bo‘lgan yirik davlatlar mavjud. Ba’zi mamlakatlarga yetib borish qiyin, biroq, bu bizning chellenj, bu bizning chaqiruv, bu bizning vazifamiz. Biz u yerga yetib borishimiz kerak, buning uchun esa mahsulotlarimizning raqobatbardoshligini oshirishimiz kerak», — dedi u.
Galina Saidovaning so‘zlariga ko‘ra, to‘rtinchi xavf-bu aqlli va muvozanatli siyosatni amalga oshirish zarurati. Gap global va mintaqaviy integratsiya jarayoni haqida ketmoqda.
«Agar buni xarflarda aytsak — bu JST, bu YeOII. Ya’ni, biz ham u, ham bu yo‘nalishda ish olib borayapmiz. Biz ijobiy, salbiy, qiyinchilik va zarurat tomonlarini har ikkalasida ham ko‘rayapmiz. Tegishli organlar mahorat bilan tegishlicha ishlarni amalga oshirishi kerak. Ham global integratsiya, ham mintaqaviy integratsiya juda yaxshi amalga oshirilishi uchun. Agar biz yetarli darajada oddiy bo‘lmagan mazkur to‘rtta blokdagi muammoni hal qila olsak, tashqi savdo faoliyatini liberallashtirishning keyingi bosqichi va mahsulotimizning raqobatbardoshligini oshirishda keyingi pog‘ona haqida gapirishimiz mumkin», — dedi u.
2020 yilning oxirida Galina Saidova fransuz moliyaviy gazetasi La Tribune uchun bergan maqolasida sovet ittifoqi davridan meros bo‘lib qolgan O‘zbekistonning oldingi iqtisodiy modeli turg‘unlikka olib kelganini qayd etgandi.

Заместитель советника президента Узбекистана по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики Галина Саидова 24 марта выступила на Ташкентском международном инвестиционном форуме. Она отметила достижения страны в либерализации торговли и сопутствующие риски при быстром темпе реформ в этой сфере (видео).
Достижения
Галина Саидова начала речь с перечисления того, чего достиг Узбекистан за пять лет либерализации торговли и развития интеграционных процессов.
«Мы произвели очень быструю и очень эффективную либерализацию валютного рынка. Коротко говоря, мы раньше контролировали внешнюю торговлю через валютное регулирование. Это самый сильный и самый негативный инструмент для регулирования внешней торговли. Нам удалось преодолеть его, и за очень короткий период мы обеспечили унификацию курсов и полную конвертацию», — отметила бывший министр экономики страны.
В результате валютной либерализации в два раза увеличилось число хозяйствующих субъектов, которые стали заниматься внешней торговлей.
Узбекистан также провёл либерализацию внешней торговли за счёт «резкого сокращения таможенных ставок».
«Я вам скажу, что только за последние пять лет таможенные ставки сократились в два раза. Если средняя таможенная ставка была 15,8%, то сегодня она чуть меньше 8%. То есть это практически в два раза меньше. И это очень серьёзно стимулировало внешнюю торговлю», — заявила она.
Внешнеторговый оборот вырос в 1,7 раза — с 24 млрд долларов в 2016 году до 42 млрд долларов в 2021 году. Экспорт увеличился в 1,4 раза, а импорт — в два раза, сказала замсоветника президента.
«Большая тройка впервые дала суверенный рейтинг Узбекистану, причём дала с оценкой стабильный или даже положительный. В рейтинге ОЭСР мы поднялись с шестой группы на пятую. На самом деле это очень серьёзный шаг», — сказала Галина Саидова.
Для улучшения ведения бизнеса Узбекистан провёл внутриполитические реформы, в первую очередь, отказавшись от детского принудительного труда. Эти и другие реформы позволили получить преференциальный режим в Европе GSP+, который позволяет экспортировать 6200 наименований товаров в Европу без пошлин.
«Мы разрулили все проблемы с Cotton Campaign. Это открывает для нас рынки уже вне Европы, в том числе и рынки США, Канады и других государств для нашей текстильной продукции. Это достаточно серьёзно», — сказала она.
Галина Саидова также перечислила риски для Узбекистана при быстром темпе реформ в сфере либерализации торговли и экономической интеграции. Один из серьёзных рисков — это необходимость удержания баланса между вопросами либерализации торговли и вопросами создания рабочих мест, сказала она.
«Все прекрасно понимают, особенно в Узбекистане, что в силу демографических проблем для нас очень серьёзно создание рабочих мест, причём не просто рабочих мест. Наш народ достаточно высокообразован. И речь идёт о создании рабочих мест, соответствующих уровню образования, уровню культуры, уровню эрудиции и так далее. То есть хотя бы достойно оплачиваемых, я боюсь слова высокооплачиваемых, но хотя бы достойно оплачиваемых рабочих мест», — заявила замсоветника президента.
Представитель Администрации президента отметила, что либерализация торговли, открывающая границы для импорта, «имеет внутри себя определённое противоречие».
«Как мы собираемся решать? А это противоречие нужно решать. Для того, чтобы не сползти и не вернуться снова к каким-либо протекционистским мерам, которые бы преследовали, в первую очередь, вот под такими красивыми лозунгами создание рабочих мест, а не сдерживали бы развитие внешней торговли и соответствующую конкурентоспособность между нашими производителями и производителями других стран», — сказала она.
Галина Саидова отметила, что в Узбекистане глубоко внедряется механизм создания цепочек добавленной стоимости, в частности, совершается переход к углублённой переработке собственного сырья.
«Простой пример: мы экспортировали хлопок. Я вам скажу: худо-бедно мы получали от экспорта хлопка в своё время от 800 млн до 1 млрд долларов при хорошей конъюнктуре. Мы отказались от экспорта хлопка практически полностью. Там очень маленькие цифры по экспорту хлопка. И мы сегодня имеем экспорт текстильной продукции в 2021 году более 3 млрд долларов. А вот с хлопка — всего-навсего 136 млн долларов. Где 3 млрд долларов, и где бывший миллиард долларов», — отметила она.
Отказ от экспорта хлопка-сырца и его переработка внутри страны позволили увеличить экспортный потенциал в три раза. «То же самое мы можем делать с природным газом. То же самое мы можем делать с медью. То же самое мы можем делать с цинком и так далее», — пояснила замсоветника.
Она отметила, что создание цепочки добавленной стоимости на базе местного сырья в определённой мере служит инструментом для решения проблемы, то есть не просто увеличивает экспорт, но и создаёт «достойно оплачиваемые» рабочие места.
Вторым направлением для либерализации торговли Галина Саидова назвала международную кооперацию, в рамках которой Узбекистан может «вписываться в глобальные цепочки добавленной стоимости» через покупку полуфабрикатов или их реализацию.
Узбекистан также может перейти к модели торговли, на которой работают более развитые страны. Речь идёт про импорт безо всяких ограничений сырья или полуфабрикатов и экспорт готовой продукции.
«Для этого нужно достичь высокой конкурентоспособности продукции как по цене, так и по качеству. Но это правильная модель. Это модель, на которой работают сегодня развитые страны. Сразу её не достичь, но поэтапно мы вполне можем работать на этой модели, и она будет создавать нам плюс к либерализации торговли без каких-либо протекционистских мер, даст нам возможность создания новых производств и достойно оплачиваемых рабочих мест», — отметила она.
Вторым «противоречием» замсоветника назвала большой дефицит внешней торговли.
«В прошлом году этот дефицит превысил 8 млрд долларов. На минуточку, это немаленькая цифра для Узбекистана, у которого общий внешнеторговый оборот составляет 42 млрд долларов. Платёжный баланс покрывается ускоренным притоком прямых иностранных инвестиций, вообще иностранного капитала, поступлением от трудовых мигрантов. Она закрывается — мы имеем устойчивый платежный баланс, но тем не менее эта цифра обращает на себя внимание», — подчеркнула она.
Представитель Администрации президента считает, что проблему торгового дефицита необходимо решать, потому что «мы должны балансировать поступающие потоки финансовых ресурсов». Для этого она предлагает «как можно быстрее перейти от экспорта сырья к экспорту готовой продукции».
Помимо создания хлопково-текстильных кластеров для переработки хлопка-сырца, Узбекистан сегодня создаёт медный кластер, а также шесть химических кластеров, которые будут углублённо перерабатывать газовое сырьё и другие виды сырья.
«Мы будем на этой базе создавать очень серьёзные высокотехнологичные производства, причём на открытой платформе. Что значит открытая платформа? Мы приглашаем любых инвесторов, отечественных и иностранных, даём им условия, даём им место, даём им инфраструктуру и так далее для того, чтобы они привозили свои технологии, ноу-хау, но перерабатывали вместе с нами наше сырьё здесь, создавали соответственным образом рабочие места», — сказала она.
Сейчас Узбекистан стимулирует приток иностранных инвесторов именно в высокотехнологичные отрасли, «на те этапы переработки продукции, которые соответствуют готовой продукции», отметила Галина Саидова.
По её мнению, следующим риском, который «Узбекистан сегодня имеет и ощущает, особенно в последнее время, очень тяжело — это логистика».
«Для нас это серьёзные риски. Если посмотреть на карту, вы видите, где находится Узбекистан. И в условиях сегодняшней ситуации наши логистические возможности ухудшились, прямо скажем. Нам приходится сейчас огибать определённые территории. Нам это, мягко говоря, не нравится. Грубо говоря, это совсем ни к чему с учётом нашей сегодняшней ситуации», — сообщила она.
Заместитель советника президента заявила, что предстоит очень большая работа по разработке альтернативных транспортных коридоров, которые бы способствовали экспорту отечественной продукции.
«Ну и естественным образом развивать торговлю с теми, кто находится рядом. До кого легче дотянуться транспортным плечом. Если посмотреть на карту, я вам могу не называть эти страны. Рядом большие страны вокруг нас, с большим потенциальным рынком, с большой ёмкостью, с большим населением. В некоторые страны трудно пробиться, но это наш челлендж, это наш вызов, это наша задача. Мы должны туда пробиваться, а для этого нам надо повышать конкурентоспособность своей продукции», — подчеркнула она.
По словам Галины Саидовой, четвёртым риском является необходимость грамотного и сбалансированного проведения политики. Речь про сочетание глобальной и региональной интеграции.
«Если назвать это в буквах — это ВТО, это ЕАЭС. То есть мы работаем и в том, и в другом направлении. Мы видим плюсы, минусы, сложности и необходимости тут и там. Должна быть филигранная соответствующая работа соответствующих органов. Для того чтобы мы очень грамотно осуществили и глобальную интеграцию, и региональную интеграцию. Если нам удастся решить вот эти четыре блока достаточно непростых проблем, то мы можем говорить о следующем этапе и следующем скачке в либерализации нашей внешней торговой деятельности и в повышении конкурентоспособности нашей продукции», — сказала она.
В конце 2020 года Галина Саидова в своей статье для французской финансовой газеты La Tribune заявляла, что предыдущая экономическая модель Узбекистана, унаследованная от советской эпохи, привела к экономической стагнации.