Har qanday vaziyatda ham hukumatning asosiy vazifasi — makroiqtisodiy barqarorlikni saqlab qolish hisoblanadi. Bu haqda moliya vaziri Timur Ishmetov 23 mart kuni prezident boshchiligidagi yig‘ilishdan keyin ma’lum qildi.
«Bunda albatta budjetga ta’siri (Jahondagi voqealarning O‘zbekiston iqtisodiyotiga salbiy ta’siri — tahr.) hisob-kitob qilindi. Topshiriq olindi-ki, tasdiqlangan budjet taqchilligini [YAIMning 3 foizidan ortiq emas] saqlab qolish, ya’ni ortiqcha xarajatlarga yo‘l qo‘ymaslik, ish haqi, pensiya va nafaqalarning hammasini o‘z vaqtida ta’minlash bo‘yicha choralarni ko‘rib borish», — dedi u.
Bundan tashqari, soliq ma’murchiligidagi o‘zgarishlarni kechiktirib turish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqiladi. Ularning ba’zilari tadbirkorlar tanqididan so‘ng, hukumat yon bosishga qaror qildi.
«Soliq ma’murchiligidagi barcha o‘zgarishlarni zarur bo‘lsa bir necha oyga yoki keyingi yilga qoldirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish — bu yo‘nalishda albatta tadbirkorlik subyektlari bilan ishlaymiz. Keyingi haftadan Soliq qo‘mitasi bilan anketa-savolnoma tayyorlayapmiz, ya’ni birlamchi tadbirkorlik subyektlaridan hozirgi vaziyatda qanday yangi muammolar paydo bo‘lgan va aynan soliq tizimi, soliq ma’murchiligi, umuman Moliya vazirligi va Soliq qo‘mitasi tomonidan, ularning fikri bo‘yicha biz nima yordam bera olishimiz mumkin. Ulardan fidbek olish maqsadida savolnoma tarqatamiz», — dedi Moliya vazirligi rahbari.
Avvalroq xabar berganimizdek, mazkur yig‘ilishda prezident Shavkat Mirziyoyev Markaziy bankka ichki valyuta bozori barqarorligi va almashuv kursi moslashuvchanligini ta’minlashda «ehtiyotkorona yondashuvni» qo‘llash vazifasini qo‘ydi.
Qolaversa, bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov banklar va Markaziy bank O‘zbekiston aholisiga rublda pul o‘tkazmalarini uzluksiz ta’minlash choralarini ko‘rayotganini ma’lum qildi. Bundan tashqari, davlat tadbirkorlarga valyuta kreditlarini so‘mlik qarzga aylantirish imkoniyatini beradi, shuningdek, ayrim oziq-ovqat mahsulotlari importi uchun bojxona to‘lovlarini nolga tenglashtiradi.
Bundan tashqari, Markaziy bankning asosiy stavkasi 17 foizga oshirilgan bo‘lsada, prezident yil oxirigacha ipoteka va ta’lim kreditlari bo‘yicha foiz stavkalarini o‘zgartirmaslik to‘g‘risida topshiriq berdi.

В любой ситуации основная задача правительства — обеспечение макроэкономической стабильности. Об этом после совещания под председательством президента 23 марта сообщил министр финансов Узбекистана Тимур Ишметов.
«Здесь проведены расчёты, как это (негативное влияние событий в мире на экономику Узбекистана — ред.) скажется на бюджете. Дано указание сохранить утверждённый дефицит бюджета [не более 3% ВВП], то есть не допустить излишние расходы, принимать меры по своевременной выплате зарплат, пенсий и пособий», — сказал он.
Кроме того, рассматривается предложение об отсрочке изменений в налоговом администрировании. По некоторым из них после критики бизнеса власти пошли на уступки.
«Все изменения в налоговом администрировании при необходимости будут перенесены на несколько месяцев или на следующий год — по этому направлению будут разработаны предложения, мы будем работать с предпринимателями. Со следующей недели мы совместно с Налоговым комитетом готовим анкету, опросник, чтобы получить фидбек, уточнить, какие у них проблемы возникли в текущей ситуации, какую помощь, по их мнению, Министерство финансов и Налоговый комитет может оказать», — сообщил глава Минфина.
Рабочие группы при Минфине также проведут встречи с предпринимателями по вопросам налогового и таможенного администрирования.
Как мы ранее сообщали, на совещании Шавкат Мирзиёев поставил перед Центробанком задачу применять, с учётом неопределённой ситуации на внешнем валютном рынке, «осторожный подход» к обеспечению стабильности внутреннего валютного рынка и гибкости обменного курса.
Вице-премьер Джамшид Кучкаров сообщил, что банки и Центробанк принимают меры по бесперебойному обеспечению денежных переводов населению Узбекистана в рублях. Кроме того, правительство предоставит возможность предпринимателям конвертировать валютные кредиты в сумовой долг, а также обнулит таможенные пошлины на импорт некоторых продуктов питания.