Prezident Shavkat Mirziyoyev 23 mart kuni O‘zbekiston iqtisodiyoti barqarorligini ta’minlash chora-tadbirlariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
«Biz tadbirkorlarga qulaylik yaratishimiz, soliq yukini kamaytirishimiz kerak. Tadbirkorlarning katta toifasi oxirgi 3−4 yil ichida barcha kreditlarni dollarda olgan. Biz [oqibatlarni] yumshatish bo‘yicha takliflar berishimiz kerak», — dedi davlat rahbari.
Yig‘ilishdan so‘ng bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jashid Qo‘chqorov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida tijorat banklari va Markaziy bank tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijasida aholiga rublda pul o‘tkazmalari amalga oshirilayotganini ta’kidladi. Bu ishni uzluksiz davom ettirish topshirildi, dedi u.
Prezident Iqtisodiy taraqqiyot vazirligiga tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ishlab chiqish haqida topshiriq berdi.
«Ayrim tadbirkorlarda erkin konvertatsiya qilinadigan valyutadagi kreditni qanday to‘lash mumkin, degan xavotir bo‘lishi mumkin. Xabaringiz bor, o‘tgan yilning avgust oyida prezident tadbirkorlar bilan uchrashuvda ushbu kreditlarni so‘mda to‘lash imkoniyatini yaratish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Bu mexanizmdan istalgan tadbirkor foydalanishi mumkin», — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Eslatib o‘tamiz, Moliya vazirligi huzurida banklarning xorijiy valyutadagi kreditlarini bozor mexanizmlari asosida milliy valyutaga konvertatsiya qilish bo‘yicha valyuta risklarini boshqarish kompaniyasi tashkil etilgan. Natijada banklar chet el resurslari hisobidan milliy valyutada uzoq muddatli kreditlar bera boshladi.
oktabr oyida qarzi 1 million dollargacha bo‘lgan (umumiy qarz 2,5 milliard dollar) 15 mingdan ortiq korxonaga banklar tomonidan xorijiy valyutadagi kreditlarni so‘mga konvertatsiya qilish bo‘yicha takliflar yuborilgani xabar qilingan edi. Xorijiy valyutadagi kreditlarni so‘mga konvertatsiya qilishga atigi 561 ta korxona rozi bo‘ldi, biroq bu amaliyot davom etadi, degandi Markaziy bank rahbari Mamarizo Nurmuratov.
Jamshid Qo‘chqorovning aytishicha, oziq-ovqat mahsulotlari narxi keskin oshishining oldini olish maqsadida ayrim oziq-ovqat mahsulotlariga bojxona to‘lovlarini nolga tushirish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda. «Biz bu masala bo‘yicha tegishli qaror qabul qilamiz», dedi u.
Bosh vazir o‘rinbosari aniq qaysi tovarlar bojdan ozod etilishi rejalashtirilganini ma’lum qilmadi, biroq yig‘ilishda Vazirlar Mahkamasiga ichki bozorda narx barqarorligini saqlash, aholi ehtiyojlarini qondirish, bug‘doy, o‘simlik yog‘i, shakar va boshqa oziq-ovqat mahsulotlarini import qiluvchi tadbirkorlarga ko‘maklashish vazifalari qo‘yildi.
Mehnat migrantlari muammolarini hal qilish uchun Iqtisodiy taraqqiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Markaziy bank, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirliklari vakillaridan iborat maxsus shtab tashkil etishga qaror qilindi.
Prezident soha va hududlarda har kuni monitoring o‘tkazish, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatarlarning oldini olish bo‘yicha tezkor chora-tadbirlar ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Korxonalarni aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun qaytariluvchi kreditlash tizimini yanada soddalashtirish muhimligi ta’kidlandi, dedi Jamshid Qo‘chqorov.
«Transport-logistika masalalarini hal etish, jumladan, „O‘zbekiston havo yo‘llari“ MAK faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Shu bilan birga, tadbirkorlarni, ayniqsa, kichik va o‘rta biznes vakillarini qiynamaslik, ya’ni ortiqcha byurokratiya, tekshirishlar bilan qiynamaslik, ularni qo‘llab-quvvatlash, vijdonli soliq to‘lovchilarga sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi», — dedi u.
Avval xabar berganimizdek, Shavkat Mirziyoyev Markaziy bank oldiga tashqi valyuta bozoridagi noaniq vaziyatni inobatga olgan holda, ichki valyuta bozori barqarorligini va valyuta kursining moslashuvchanligini ta’minlashga «ehtiyotkorlik bilan yondashish»ni qo‘llash vazifasini qo‘ygan edi.

Президент Шавкат Мирзиёев 23 марта провёл совещание, посвящённое мерам обеспечения устойчивости экономики Узбекистана.
«Нужно создать удобства для предпринимателей, снизить налоговую нагрузку. Большой класс предпринимателей у нас за последние 3−4 года взял все кредиты в долларах. Мы должны дать предложения по смягчению [последствий]», — заявил глава государства.
Вице-премьер, министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров после совещания в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что в результате принимаемых мер коммерческими банками и Центральным банком бесперебойно обеспечиваются денежные переводы населению в рублях. Эту работу поручено продолжить, сказал он.
Президент поручил Минэкономразвития разработать дополнительные меры поддержки предпринимателей.
«Некоторые предприниматели могут быть обеспокоены тем, как будут выплачивать кредит в свободной конвертируемой валюте. Как вам известно, в августе прошлого года президент на встрече с предпринимателями поручил создать возможность выплаты этих кредитов в сумах. Этим механизмом может воспользоваться любой предприниматель», — заявил вице-премьер.
Напомним, что при Министерстве финансов создана компания по управлению валютным риском для конвертации валютных кредитов банков в национальную валюту на основе рыночных механизмов. В результате банки начали предоставлять долгосрочные кредиты в национальной валюте за счёт иностранных ресурсов.
В октябре сообщалось, что банки направили предложения по конвертации кредитов в иностранной валюте в сумы более 15 тысячам предприятий, задолженность которых составляет до 1 млн долларов (общий долг — $2,5 млрд). Перевести валютные кредиты в сумовые тогда согласилась только 561 компания, но такая практика продолжится, заверял глава ЦБ Мамаризо Нурмуратов.
Джамшид Кучкаров сообщил, что в целях предотвращения резкого роста цен на продукты питания рассматривается возможность обнуления таможенных пошлин на некоторые продовольственные товары. «По этому вопросу мы внесём соответствующее постановление», — отметил он.
Вице-премьер не назвал, какие именно товары планируется освободить от пошлин, но на совещании Кабинету Министров было поручено обеспечить потребности населения путём поддержания стабильности цен на внутреннем рынке, оказания помощи предпринимателям, импортирующим пшеницу, растительное масло, сахар и другие продукты питания.
Для решения проблем трудовых мигрантов было принято решение о создании специального штаба, куда войдут представители Минэкономразвития, Министерства финансов, Центрального банка, Министерства инвестиций и внешней торговли.
Президент поручил проводить ежедневный мониторинг отраслей и регионов, оперативно принимать меры по предотвращению потенциальных рисков. Отмечена важность дальнейшего упрощения системы револьверного кредитования предприятий для пополнения оборотных средств, отметил Джамшид Кучкаров.
«Даны указания по решению транспортно-логистических вопросов, включая совершенствование деятельности компании Uzbekistan Airways. Вместе с тем, чтобы не замучить предпринимателей, особенно малый и средний бизнес, даны поручения Налоговому комитету: не мучить их излишней бюрократией, проверками, поддерживать их, создать условия для добросовестных налогоплательщиков», — заявил он.
Как мы ранее сообщали, Шавкат Мирзиёев поставил перед Центробанком задачу применять, с учётом неопределённой ситуации на внешнем валютном рынке, «осторожный подход» к обеспечению стабильности внутреннего валютного рынка и гибкости обменного курса.