O‘zbekiston 2021 yilda bir necha oy davomida Rossiyaga gaz eksportini tikladi. Davlat statistika qo‘mitasining «Gazeta.uz»ga taqdim etgan ma’lumotlari shundan dalolat bermoqda.
2020 yilda 300 dollarga 2402 kub metr gaz yetkazib berilgan bo‘lsa, 2021 yilda 76,6 mln dollarga 627,9 mln kubometr gaz eksport qilingan. Davlat statistika qo‘mitasidan aniqlik kiritilishicha, yetkazib berish faqat to‘rt oy davomida — iyuldan oktabrgacha amalga oshirilgan.
2020 yil iyul oyida Rossiyaga gaz eksporti to‘liq to‘xtatilgani va koronavirus pandemiyasi ta’siri tufayli uning Xitoyga yetkazib berilishi uch baravar kamaygani xabar qilingan edi.
2022 yilning yanvar va fevral oylarida O‘zbekiston Rossiyaga gaz eksport qilmadi. Yil boshida Energetika vazirligi joriy yilda Rossiya bozoriga tabiiy gaz yetkazib berishni rejalashtirmaganini ma’lum qilgan edi.
2018 yilda O‘zbekiston Rossiyaning «Gazprom» kompaniyasiga 3,8 mlrd kub metr gaz yetkazib bergan bo‘lsa, 2019 yilda yetkazib berish hajmi 4,9 mlrd kub metrga yetdi.
2020 yildan boshlab O‘zbekiston «Gazprom»dan turkman gazini sotib olishni boshladi: o‘sha yili 0,9 mlrd kub metr, 2021 yilning birinchi choragida esa 1,5 mlrd kubometr gaz yetkazib berildi.
2021 yilda O‘zbekiston gaz eksportini 49,8 foizga oshirib, 717,3 mln dollarga yetkazdi. Eksportning asosiy qismi Xitoy hissasiga to‘g‘ri kelgan.
2020 yilda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov 2025 yilgacha gaz eksportini to‘xtatib, uni mamlakat ichida to‘liq qayta ishlash va qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga o‘tishni ma’lum qilgandi.

Узбекистан на несколько месяцев возобновлял экспорт газа в Россию в 2021 году. Об этом свидетельствуют данные, предоставленные «Газете.uz» Государственным комитетом по статистике.
Если в 2020 году было поставлено 2402 кубометра газа на 300 долларов, то в 2021 году — уже 627,9 млн кубометров на 76,6 млн долларов. Как уточнили в Госкомстате, поставки осуществлялись только четыре месяца — с июля по октябрь.
В июле 2020 года сообщалось о полной приостановке экспорта газа в Россию и трёхкратном снижении его поставок в Китай из-за влияния пандемии коронавируса.
В январе и феврале 2022 года Узбекистан газ в Россию не экспортировал. В начале года Министерство энергетики сообщало, что не планирует поставлять голубое топливо на российский рынок в текущем году.
В 2018 году Узбекистан поставил российскому «Газпрому» 3,8 миллиарда кубометров газа, а в 2019 году поставки выросли до 4,9 млрд кубометров.
С 2020 года Узбекистан начал закупать у «Газпрома» туркменский газ: в том году было поставлено 0,9 миллиарда кубометров, а за первый квартал 2021 года — 1,5 миллиарда.
В 2021 году Узбекистан увеличил экспорт газа на 49,8% — до 717,3 млн долларов. Большая часть поставок пришлась на Китай.
В 2020 году премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов заявлял о планах прекратить экспорт газа к 2025 году и перейти на его полную переработку внутри страны и выпуск продукции с добавленной стоимостью.