Moliyalashtirish milliy statistika tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha besh yillik loyihani amalga oshirish uchun ajratilmoqda.
Loyiha Davlat statistika qo‘mitasining (Davstatqo‘m) statistik ma’lumotlarni umume’tirof etilgan xalqaro standartlarga mos ravishda ishlab chiqishi va tarqatishi bo‘yicha salohiyatini yaxshilashga ko‘maklashishi kutilmoqda.
Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi (XTA) yuqorida ta’kidlab o‘tilgan imtiyozli moliyalashtirishni O‘zbekiston hukumatiga juda past foiz stavkasida taqdim etadi. Kreditni qoplash bo‘yicha muddat — 30 yil, shu jumladan 5 yillik imtiyozli davr bilan.
Jahon banki tomonidan moliyalashtiriladigan loyiha Davstatqo‘mning muhim statistik ma’lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash va tarqatish yo‘nalishidagi inson va texnologik salohiyatlarini rivojlantirishni jadallashtirishi kutilmoqda. Tegishli statistik ma’lumotlarning mavjudligi fuqarolar va biznes vakillari uchun turli xil davlat xizmatlarini ko‘rsatish samaradorligini oshiradi, xususiy sektor o‘sishiga hissa qo‘shadi hamda O‘zbekistonga ko‘proq xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga ko‘maklashadi, deyiladi bank xabarida.
«Jahon bankining texnik ko‘magi bilan Davlat statistika qo‘mitasi 2020−2025 yillarga mo‘ljallangan statistikani rivojlantirishning Milli strategiyasini ishlab chiqdi», — deya ta’kidladi Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli. «Biz yangi loyiha ushbu hujjatdan o‘rin olgan qator chora-tadbirlarni amalga oshirishda ko‘maklashishidan xursandmiz. Sifatli statistik ma’lumotlar siyosiy qarorlarni qabul qilish jarayonining yaxshilanishi va ularning turli ijtimoiy-iqtisodiy sohalardagi vaziyat to‘g‘risidagi ishonchli ma’lumotlar asosida amalga oshirilishi hisobiga O‘zbekistonning kelgusi transformatsiyasiga yordam beradi».
Loyiha turli xil maqsadlarga erishish uchun muhim bo‘lgan bir nechta muhim komponentlarni va chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi:
1-komponent: Institutsional islohot va Davstatqo‘mning salohiyatini rivojlantirish. Loyiha milliy statistika tizimining tashkiliy tuzilmasini takomillashtirish, shuningdek Davstatqo‘mning operatsion, boshqaruv va kadrlar bo‘yicha salohiyatini yaxshilashga yo‘naltirilgan qator chora-tadbirlarni amalga oshiradi. Davstatqo‘m xodimlari uchun professional tayyorlov dasturlari, shuningdek mamlakatdagi oliy ta’lim muassasalari uchun statistika bo‘yicha o‘quv dasturlari ishlab chiqiladi, joriy qilinadi va amalga oshiriladi.
2-komponent: Statistik ma’lumotlarning ishlab chiqilishi. Loyiha statistikani rivojlantirish bo‘yicha Milliy strategiyada ko‘rsatib o‘tilgan eng muhim statistik ma’lumotlardagi yetishmovchiliklarni bartaraf etish, shuningdek ularni yig‘ish va tahlil qilish jarayonlarini modernizatsiya qilishga ko‘maklashadi.
Xususan, milliy hisoblar tizimi (mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni ta’riflash va tahlil qilishda qo‘llaniladi), aholi farovonligi monitoringi tizimi (masalan, demografiya, asosiy mahsulotlarning narxlari, gender, kambag‘allik va bandlik masalalari bo‘yicha statistikalar), shuningdek atrof-muhit bilan bog‘liq ma’lumotlar yangilanadi. Turli xil statistik metodlar, standartlar va registrlar takomillashtiriladi.
Ushbu komponent 2023−2024 yillarga rejalashtirilgan aholi va uy-joy fondi, shuningdek qishloq xo‘jaligini umummilliy ro‘yxatga olish ishlariga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazishni qo‘llab-quvvatlaydi. Ushbu ro‘yxatga olish ishlari O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan so‘ng birinchi marotaba o‘tkaziladi.
3-komponent: Davstatqo‘mning moddiy-texnik ta’minoti va statistik ma’lumotlarni tarqatishni yaxshilash. Ushbu komponent Davstatqo‘mning statistik ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash markazini modernizatsiya qilish ishlarini moliyalashtiradi. Ma’lumotlarni yig‘ish va tahlil qilish uchun axborot-kommunikatsiyalari qurilmalari, qog‘oz arxivlarni raqamlashtirish tizimlari, statistik ma’lumotlarni qayta ishlash uchun litsenziyalangan dasturiy ta’minot, shuningdek kompyuter va planshetlar xarid qilinadi hamda Davstatqo‘mning markaziy apparatidagi va hududiy bo‘linmalaridagi xodimlari orasida tarqatiladi.
Shuningdek, loyiha Davstatqo‘mni ma’lumotlarni yig‘ish va tarqatish uchun qog‘oz hujjatlardan elektron qurilmalarga o‘tishida yordam beradi. Bundan tashqari, statistik yilnomalar va sohalar bo‘yicha turli xil statistik ma’lumotlar o‘rin olgan hisobotlar chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi. Davstatqo‘mning rasmiy vebsayti va uning platformasida joylashtirilgan turli xil ma’lumotlar bazalarini rivojlantirish bo‘yicha ishlar amalga oshiriladi.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка утвердил предоставление Узбекистану льготного кредита в размере 50 млн долларов, сообщила пресс-служба ВБ.
Финансирование выделяется на реализацию пятилетнего проекта по модернизации национальной системы статистики.
Как ожидается, проект поможет улучшить потенциал Государственного комитета по статистике в области производства и распространения статистической информации в соответствии с общепризнанными международными стандартами.
Международная ассоциация развития (МАР), входящая в группу ВБ, предоставит вышеупомянутое льготное финансирование правительству Узбекистана по очень низкой процентной ставке, говорится в сообщении. Срок погашения кредита — 30 лет, включая пятилетний льготный период.
Проект, финансируемый Всемирным банком, как ожидается, ускорит развитие человеческого и технологического потенциала Госкомстата в области сбора, обработки и распространения ключевой статистической информации. Наличие соответствующих статистических данных повысит эффективность предоставления различных государственных услуг для граждан и бизнеса, внесёт вклад в рост частного сектора и поможет привлечь больше иностранных инвестиций в Узбекистан, считают в ВБ.
«При техническом содействии Всемирного банка Госкомстат разработал Национальную стратегию развития статистики в 2020—2025 годы, — отметил глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли. — Качественные статистические данные помогут дальнейшей трансформации Узбекистана за счёт улучшения процесса принятия политических решений и их реализации на основе достоверной информации о ситуации в различных социально-экономических сферах».
Проект включает в себя несколько ключевых компонентов и мероприятий:
Компонент 1: Институциональная реформа и развитие потенциала Госкомстата. Проект позволит реализовать ряд мероприятий по совершенствованию организационной структуры национальной системы статистики, а также улучшить операционный, управленческий и кадровый потенциал Госкомстата. Будут разработаны, внедрены и реализованы программы профессиональной подготовки для сотрудников Госкомстата, а также учебные программы по статистике для вузов страны.
Компонент 2: Производство статистических данных. Проект поможет устранить пробелы в наиболее значимых статистических данных, обозначенных в Национальной стратегии развития статистики, а также модернизировать процессы их сбора и анализа.
В частности, будут обновлены данные, связанные с системой национальных счетов (применяется для описания и анализа экономической ситуации в стране), системой мониторинга благосостояния населения (например, статистики по вопросам демографии, цен на основные продукты, гендеру, бедности и занятости), а также окружающей средой.
Будут усовершенствованы различные статистические методы, стандарты и регистры. Данный компонент поддержит подготовку и проведение общенациональной переписи населения и жилищного фонда, а также сельскохозяйственной переписи, которые запланированы на 2023 и 2024 годы соответственно. Эти переписи будут проведены впервые после обретения Узбекистаном независимости.
Компонент 3: Улучшение материально-технического обеспечения Госкомстата и распространения статистической информации. Данный компонент профинансирует модернизацию центра Госкомстата по хранению и обработке статистической информации. Проведение закупок информационно-коммуникационного оборудования, систем для оцифровки бумажных архивов, лицензионного программного обеспечения для обработки статистических данных, а также компьютеров и планшетов для сбора и анализа данных, которые будут распределены между сотрудниками центрального аппарата и территориальных подразделений Госкомстата.
Проект также поддержит мероприятия по переходу Госкомстата от бумажного оборота к сбору и распространению данных на электронных носителях. Также будет налажен выпуск статистического ежегодника и отчётов с различного рода статистической информацией по отраслям. Будут осуществляться работы по развитию официального сайта Госкомстата и различных баз данных, размещённых на его платформе.