27 yanvar kuni Tojikiston va Qirg‘iziston chegarasida minomyotlardan foydalangan holda qurolli to‘qnashuv sodir bo‘ldi.
Qirg‘iziston OAVning mamlakat chegara xizmatiga tayanib xabar berishicha, payshanba kuni kechqurun tojik chegarachilari Botken viloyatining Tort-Kocho hududida Botken-Isfana yo‘lining bir qismini to‘sib qo‘ygan. Har ikki tomondan otishma boshlandi.
Qirg‘iziston IIVning xabar qilishicha, Tojikiston harbiy xizmatchilari og‘ir o‘qotar qurollardan foydalanib, Botken viloyatining Ko‘k-Tosh qishlog‘idagi oddiy odamlar istiqomat qilayotgan Chir-Dobo, Qum-Mozor, Daxma uchastkalariga, shuningdek, Orto-Bo‘z qishlog‘idagi Tort-Ko‘ch uchastkasi va Ko‘k-Tosh qishlog‘idagi Qirg‘iziston Respublikasi IIV ichki qo‘shinlarining 707-harbiy qismi binosiga qarata hujumlar uyushtirgan. Mazkur holat yuzasidan tinchlikka qarshi jinoyat moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Qirg‘izistonning Botken viloyati Ko‘k-Tosh qishlog‘ida yonib ketgan qishloq xo‘jaligi binosi ichidagi chorva mollari bor. Foto: turmush.kg
Tojikiston Chegara xizmatining ma’lum qilishicha, 27 yanvar kuni kechqurun Botken viloyatining Oqsoy qishloq fuqarolari yig‘inida yashovchi Qirg‘izistonning 50 nafar fuqarolari Xo‘jay-Alo aholi punkti yaqinidagi ko‘prikda Tojikiston hududi bo‘ylab Xo‘jai-A’lodan Somoniyon posyolkasiga qum olib o‘tayotgan tojikistonlik fuqaroning mashinasini majburan to‘xtatgan.
Noqonuniy xatti-harakatlarga chek qo‘yish maqsadida mahalliy hokimiyat va huquqni muhofaza qiluvchi idoralar vakillari darajasida yig‘ilish o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi, biroq Qirg‘iziston tomoni uchrashuvga kelmagan. Buning o‘rniga qirg‘iz chegarachilari Tojikistonda tinch aholiga qarata o‘t ochgan, shundan so‘ng mamlakat chegara xizmati ham qurolli to‘qnashuvga kirishgan.
28 yanvarga o‘tar kechasi Tojikiston va Qirg‘iziston vakolatli organlari ishchi guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi.
Hozir har ikki davlat OAV xabarlariga ko‘ra, chegaradagi vaziyat barqaror. Qo‘shma komissiya chegaradagi mojaro sabablarini o‘rganmoqda.
Qirg‘izistonning Botken viloyati Ko‘k-Tosh qishlog‘ida otishma izlari. Foto: turmush.kg
Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiyevning so‘zlariga ko‘ra, qirg‘iz tomonidagi to‘qnashuvda tinch aholi vakillari va harbiylardan qurbonlar bo‘lmagan, 11 nafar harbiy xizmatchi jarohat olgan, ular kasalxonalarda, deb yozadi «24.kg».
Tojikiston tomonida tinch aholi orasida qurbonlar bor. Chegara xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Xo‘jai A’lo aholisidan 1986 yilda tug‘ilgan Obidjon To‘ychiyev o‘z hovlisida minomyot portlashi oqibatida halok bo‘lgan. Isfara shahridagi tez tibbiy yordam haydovchisi, 1964 yilda tug‘ilgan Abdulatif Sharipov ham Xo‘jai A’lo qishlog‘i aholisini qutqarish chog‘ida qirg‘iz tomonidan otilgan mina portlashi oqibatida halok bo‘ldi.
Tojikiston tomonidan 10 kishi yaralangan, ulardan 6 nafari harbiy xizmatchi va 4 nafari tinch aholi vakillari.
Tojikistonning Isfara shahridan kelgan tez yordam mashinasi minomyotdan o‘qqa tutildi. Foto: Isfara shahar hokimligi matbuot xizmati / asiaplustj.info
Shanxay hamkorlik tashkilotining Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Qirg‘iziston va Tojikistonni murosaga chaqirdi.
«SHHT MATT Ijroiya qo‘mitasi qirg‘iz-tojik chegarasida keskinlikning yangi kuchayishidan xavotir bildiradi, quroldan foydalanish, fuqarolar hayoti va sog‘lig‘iga tahdidni qabul qilib bo‘lmas deb hisoblaydi», — deyiladi MATT saytida.

На границе Таджикистана и Кыргызстана 27 января произошли боевые столкновения с использованием миномётов.
По данным кыргызских СМИ, ссылающихся на погранслужбу страны, вечером в четверг пограничники Таджикистана перекрыли участок дороги Баткен-Исфана в местности Торт-Кочо Баткенского района. Перестрелка велась с обеих сторон.
В МВД Кыргызстана сообщили, что военнослужащие Таджикистана, применив тяжёлое огнестрельное оружие, совершили нападение на участки Чыр-Добо, Кум-Мазар, Дахма в селе Кок-Таш Баткенского района, где проживают простые граждане, а также на участок Торт-Коч в селе Орто-Боз и на здание войсковой части 707 внутренних войск МВД КР в селе Кок-Таш. Возбуждено уголовное дело по статье о преступлении против мира.
Сгоревшая сельхозпостройка со скотом внутри в селе Кок-Таш Баткенского района Кыргызстана. Фото: turmush.kg
Погранслужба Таджикистана сообщила, что вечером 27 января группа из 50 граждан Кыргызстана, жителей сельсовета Аксай Баткенской области, на мосту в районе населённого пункта Ходжаи-Аъло принудительно остановила автомобиль гражданина Таджикистана, перевозившего песок, движущегося по территории Таджикистана из Ходжаи-Аъло в посёлок Сомониён.
Для пресечения неправомерных действий была запланирована встреча на уровне представителей местных органов власти и правоохранительных органов, однако кыргызская сторона не прибыла на встречу. Вместо этого кыргызские пограничники открыли огонь по мирным гражданам Таджикистана, после чего погранслужба страны также вступила в вооружённый конфликт.
Ночью 28 января прошла встреча рабочей группы компетентных органов Таджикистана и Кыргызстана. Стороны пришли к соглашению об объявлении прекращения огня.
Сейчас, согласно сообщениям СМИ обеих стран, ситуация на границе стабильная. Совместная комиссия изучает причины пограничного конфликта.
Следы обстрела в селе Кок-Таш Баткенского района Кыргызстана. Фото: turmush.kg
По словам главы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана Камчыбека Ташиева, в боестолкновениях с кыргызской стороны жертв среди гражданских и военных погибших нет, пострадали 11 военнослужащих, они находятся в больницах, сообщает 24.kg.
C таджикской стороны есть жертвы среди мирного населения. По данным погранслужбы, житель Ходжаи Аъло Обидджон Туйчиев, 1986 года рождения, погиб в результате взрыва миномётного снаряда в его дворе. Водитель «скорой помощи» города Исфары Абдулатиф Шарипов, 1964 года рождения, также погиб от взрыва мины, выпущенной кыргызской стороной, при спасении населения села Ходжаи Аъло.
Ранения с таджикской стороны получили 10 человек, из которых 6 военнослужащих и 4 — из числа гражданского населения.
«Скорая» Исфары в Таджикистане, в которую попал снаряд миномёта. Фото: пресс-служба мэрии Исфары / аsiaplustj.info
Региональная антитеррористическая структура Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС) призвала Кыргызстан и Таджикистан к компромиссу.
«Исполнительный комитет РАТС ШОС выражает озабоченность новой эскалацией напряжённости на кыргызстанско-таджикистанской границе, считает недопустимым применение оружия, угрозу жизни и здоровья гражданам», — говорится в сообщении на сайте РАТС.
В структуре РАТС призвали стороны «к двустороннему ответственному сотрудничеству по компромиссному разрешению всего спектра приграничных проблем исключительно дипломатическим путём».