O‘tgan kunlarda ta’lim tizimiga u yoki bu tarzda ta’sir o‘tkazuvchi ikki hujjat qabul qilindi va e’lon qilindi. Mazkur hujjatlar qanday o‘zgarishlarga olib kelishi mumkinligini o‘rganib chiqamiz.
Ushbu hujjatlardan birinchisi — Vazirlar Mahkamasining «Xorijiy tillarni o‘rganishni takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori. Hujjat bilan 2022/2023 o‘quv yili qabulidan boshlab xorijiy tillar bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlashga ixtisoslashgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Samarqand davlat chet tillar instituti va Toshkent davlat sharqshunoslik universitetiga, shuningdek, Toshkent davlat pedagogika universiteti, Qo‘qon davlat pedagogika va Nukus davlat pedagogika institutlarining xorijiy til yo‘nalishlariga kirishda abituriyentlar chet tili bo‘yicha an’anaviy test savollari bloki o‘rniga nutq ko‘nikmalarini (tinglab tushunish, o‘qib tushunish, yozish va gapirish) baholashga qaratilgan kasbiy (ijodiy) imtihon topshiradigan bo‘ldilar. Nutq ko‘nikmalarini tekshiruvchi xuddi shunday imtihonlarni attestatsiya paytida maktab, litsey va kasb-hunar ta’lim muassasalari xorijiy tillar o‘qituvchilari ham topshirishlari belgilandi. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga Davlat test markazi (DTM) bilan birgalikda 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab bosqichma-bosqich oliy ta’lim muassasalariga kirish imtihonlari uchun belgilangan majburiy fanlar majmuasiga xorijiy til fanini kiritish yuzasidan asoslangan taklif kiritish topshirildi. Hujjatda xorijiy tillar o‘qituvchilari uchun xorijiy til bo‘yicha o‘quv kurslarini tashkil etish ham ko‘zda tutilgan.
OTMga kirishda asosan grammatik qoidalarni ko‘r-ko‘rona yodlash darajasini aniqlab beruvchi an’anaviy testlar o‘rniga nutq ko‘nikmalarini tekshirish muhim va to‘g‘ri qadam. Biroq shu o‘rinda ko‘plab savollar tug‘iladiki, bu savollarga javoblar testlarning validligi va ishonchliligiga jiddiy ta’sir qiladi.
Baholovchilarning ishonchligigi qanday ta’minlanadi?
Ijodiy imtihonlar, qoidaga ko‘ra, OTMga hujjat topshirish tugallanishi va kirish testlari boshlanishi oralig‘ida o‘tkaziladi — bu odatda iyulning ikkinchi yarmiga to‘g‘ri keladi. Agar, masalan, yozish va gapirish ko‘nikmalarini tekshirish uchun kerak bo‘ladigan eng minimal vaqtni — har bir abituriyentning har bir ko‘nikmasiga 15 daqiqadan olsak (aslida, albatta, ushbu ko‘nikmalarni sifatli tekshirish uchun ko‘proq vaqt kerak), u holda faqatgina uchta OTMning 27 ming nafar abituriyentini tekshirish uchun (o‘tgan yili ularning soni taxminan shuncha bo‘lgan) 13500 soat talab qilinar ekan.
Buncha sondagi abituriyentlarni baholashga ulgurish uchun, masalan, sakkiz soatlik 20 ish kuniga 80 nafardan ko‘proq ekspertni (baholovchini) jalb qilish talab qilinadi. Va bu hali baholarning ishonchliligini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan ikkinchi ekspert tomonidan baholarni moderatsiya qilish jarayonisiz — moderatsiya ekspertlar sonini eng kamida 1,5 barobar oshirishni taqozo etadi.
OTMga kirish imtihonlari, bu — test topshiruvchi uchun katta ahamiyatga ega bo‘lgan sinovdir. Bunday imtihonlar ta’lim tizimi ishtirokchilariga kuchli ta’sir ko‘rsatadi (ilm-fanda bunday testlar «high-stakes tests» deb ataladi). Bunday muhim imtihonlarda test topshiruvchilar ishini baholash uchun ekspertlar jalb qilinganda, ularning tashqi va ichki ishonchliligini ta’minlash juda muhimdir.
Baholovchilarning tashqi ishonchliligi yoki baholovchilar o‘rtasidagi ishonchlilik (inter-rater reliability), bu — ayni bir ish turli baholovchilar tomonidan baholanganda katta tafovutlarning yo‘qligi. Misol uchun, agar bir baholovchi bir yozma ishni 80 ballga, boshqa bir baholovchi esa xuddi shu ishni 65 ballga baholagan bo‘lsa, baholovchilarning tashqi ishonchliligi mavjud emasligini ko‘ramiz.
Baholovchining ichki ishonchliligi (intra-rater reliability), bu — ayni bir ishni tekshirishda baholovchining turli vaziyatlarda ham bir xil yoki o‘xshash bahoni qo‘yishidir. Masalan, ekspert ish kunining boshlanishida yozma ishni 70 ballga baholagan bo‘lsa, biroq xuddi shunday ishga kunning oxiriga kelib bundan ancha balandroq yoki pastroq baho qo‘ysa, demak, baholovchining ichki ishonchliligi mavjud emas.
Baholovchilarning tashqi va ichki ishonchliligini ta’minlash va nazorat qilishning turli usullari mavjud. Ushbu usullardan foydalanish nafaqat test topshiruvchilarga nisbatan adolatni, balki testning validliligi va saralash sifatini ham ta’minlaydi, ammo bu vaqt, pul va malakali mutaxassislarni talab qiladi.
DTM xorijiy tillar bo‘yicha milliy sertifikat va pedagoglar ustamasi uchun o‘tkazilayotgan test sinovlari doirasida bir necha yillardan buyon yozish va gapirish ko‘nikmalarini tekshirish maqsadida baholovchilarni jalb etib kelayotganiga qaramasdan, haligacha ushbu imtihonlarga jalb etilayotgan baholovchilarning tashqi va ichki ishonchliligini aniqlash bo‘yicha birorta ham tadqiqot natijasini e’lon qilganicha yo‘q.
DTM tasarrufida kerakli treninglardan o‘tgan hamda yozish va gapirishni baholash mezonlarini bir xilda talqin qiladigan yetarli sondagi baholovchilar bormi? Baholovchilarning tashqi va ichki ishonchliligini ta’minlash va nazorat qilish uchun qanday usullar qo‘llaniladi? Abituriyent uchun juda ham muhim bo‘lgan imtihonda baholashga bunchalik ko‘p odamni jalb qilishda xatari muqarrar bo‘lgan subektivizm va korrupsiya omillari qanday qilib minimallashtiriladi?
Til ko‘nikmalarini tekshirishda testlar sifati qanday ta’minlanadi?
Boshqa bir muhim masala. Tinglab tushunish va o‘qib tushunish uchun testlarni yaratishda abituriyentlar darajasiga mos keladigan autentik (asl, til egalari bo‘lgan mutaxassislar tomonidan yaratilgan) matnlar va audio materiallar kerak bo‘ladi. Bundan tashqari, matnlar abituriyentlar uchun notanish bo‘lishi kerak, aks holda test o‘z kuchini yo‘qotadi, chunki u til ko‘nikmalarini emas, balki xotirani sinaydigan bo‘lib qoladi. Imtihonlarda autentik matnlardan foydalanish uchun mualliflik huquqi egalaridan ruxsat olish kerak bo‘ladi — axir, davlat organining mualliflik huquqlari va O‘zbekiston ham ishtirokchisi bo‘lgan Bern konvensiyasi qoidalarini buzishi munosib ish emas-ku.
Bundan tashqari, matnlar va ular asosida tuzilgan test topshiriqlarining tekshiriladigan darajaga mosligiga ishonch hosil qilish uchun test topshiriqlari jiddiy aprobatsiyadan o‘tkazilishi, shuningdek, testlar natijalarining umumqabul qilingan xalqaro imtihonlar bilan korrelyatsiyasi (o‘zaro muvofiqligi — tarj.) bo‘yicha tadqiqotlar o‘tkazilishi kerak. Masalan, DTM ishlab chiqqan testining ingliz tilidan nutq ko‘nikmalarini CEFR xalqaro standarti bo‘yicha B2 darajasida tekshirishini iddao qilayotgan bo‘lsa, u holda ushbu testni muvaffaqiyatli topshirgan shaxslar IELTS, TOEFL yoki APTIS bo‘yicha ham xuddi shunday natijani qayd etishlari lozim. DTM ushbu vazifalarni sifatli bajara olishi uchun yetarlicha resurslarga egami?
Ijodiy imtihon o‘rniga sertifikat
Ko‘p sonli imtihon topshiruvchilarning nutq ko‘nikmalarini qisqa vaqt ichida sinab ko‘rishga urinish testlar sifati va natijalar ishonchliligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmay qolmaydi. Validlik va ishonchlilik talablariga javob bermaydigan test esa ta’lim tizimi uchun foydadan ko‘ra ko‘proq zarar keltirishini hisobga olsak, muammoni hal qilish usullaridan biri — til bo‘yicha ijodiy imtihon o‘rniga DTM tomonidan beriladigan milliy sertifikat yoki Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish agentligi tan olgan sertifikatlardan birini taqdim qilish talabini joriy etish mumkin.
Xuddi shunday talab magistraturaga topshirayotgan shaxslar uchun allaqachon o‘rnatilgan. To‘g‘ri, abituriyent sertifikatni olish uchun mablag‘ sarflashiga to‘g‘ri keladi, biroq, birinchidan, u tasdiqlangan ro‘yxatdan narxi va boshqa ko‘rsatkichlari bo‘yicha o‘ziga mos imtihonni tanlashi mumkin, ikkinchidan, agar birinchi urinishdan kerakli ballni to‘play olmasa, qaytadan topshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, agar abituriyent yuqori ball to‘plasa, davlat unga imtihondan o‘tish uchun to‘liq xarajatlarni qoplaydi.
Xorijiy tillar o‘qituvchilari attestatsiyasi: noto‘g‘ri fokus
Abituriyentlarning nutq ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazishda yuzaga keladigan muammolar — testlarning validliligi va ularning tekshirilayotgan darajaga muvofiqligi, baholovchilarning ishonchliligi, ko‘p sonli imtihon topshiruvchilarning yozish va gapirish ko‘nikmalarini tekshirish uchun vaqt va resurslar, autentik matnlar topish va ulardan foydalanishga ruxsat olish — xorijiy tillar o‘qituvchilarini attestatsiyadan o‘tkazishda ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi oldida ham muqarrar vujudga keladi.
Biroq attestatsiya bilan bog‘liq boshqa bir muammo ham bor. Tilni bilish va uni o‘rgatish boshqa-boshqa narsalar ekanligi haqida oldin ham yozgan edim. Pedagog chet tilini S2 darajasida (CEFR xalqaro standarti bo‘yicha eng yuqori daraja) bilishi mumkin, biroq uning sinf bilan ishlash, o‘quvchilarning bilim olish faoliyatini boshqarish, darsni oqilona tashkil etish, o‘quvchilar bilan qayta aloqani o‘rnatish qobiliyatlari bo‘lmasa, uning tilni bilishidan o‘quvchilarga foydasi kam bo‘ladi.
Bu vaziyatda inspeksiyani birinchi navbatda pedagogning sifati, pedagogik mahorati darajasi qiziqtirishi kerak, shunchaki mavhum «til bilishi» emas. Demak, urg‘uni tilni bilishni tekshirishdan pedagogik kompetensiyalarni tekshirishga yo‘naltirish zarur.
Darvoqe, xuddi shu holat boshqa fanlar uchun ham to‘g‘ri keladi — fizikani Eynshteyn darajasida biladigan, ammo metodikani bilmaydigan mutaxassis maktab o‘quvchilariga ko‘p narsa bera olmaydi. Buning sababi — XXI asr maktab ta’limidagi asosiy paradigma — bilimlarni yetkazish (transmissiya pedagogikasi) emas, balki zamonaviy dunyoda muvaffaqiyatli o‘z o‘rnini topish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikma va kompetensiyalarni shakllantirishdan iboratdir.
Pedagoglar attestatsiyasiga qaytsak. Bu yerda ham, mening fikrimcha, muammolar sababini hal qilish lozim, oqibatlarini emas. Xorijiy til o‘qituvchilari — xorijiy tilga ixtisoslashgan OTMlar bitiruvchilari va ular to‘rt yillik o‘qishi davomida xorijiy tilni asosiy fan sifatida o‘rganishgan.
OTM o‘z bitiruvchisiga davlat namunasidagi diplom berar ekan, uning o‘z mutaxassisligini bilishini tasdiqlaydi. Demak, bitiruvchiga filolog yoki xorijiy til o‘qituvchisi diplomi berilishidan avval uning xorijiy tilni yetarli darajada bilishiga ishonch hosil qilish zarur.
Bitiruvchiga diplom berishdan oldin xorijiy tilni bilish darajasi tekshirilsa, kelajakda xorijiy til o‘qituvchilari uchun xorijiy til kurslarini tashkil qilishga ham zarurat qolmaydi, ya’ni ularga OTMda to‘rt yil davomida o‘rganmagan narsasini bir necha hafta yoki oyda o‘rgatishga urinib o‘tirmaymiz.
Majburiy blok fanlarining ko‘paytirilishi: kirish testlari validliligiga navbatdagi zarba
Qarorning mavhum oqibatlarga olib keladigan eng munozarali bandi — OTMga kirishda majburiy fanlar blokiga xorijiy tilni ham qo‘shish taklifidir.
Birinchidan, abituriyentlar soni har yili bir millionga yetishi yoki undan ham oshishini hisobga olsak, bunchalik ko‘p sonli kishilarning nutq ko‘nikmalarini (tinglab tushunish, o‘qib tushunish, yozish, gapirish) qisqa vaqt ichida sinab ko‘rishning imkoni yo‘q. Xorijiy til bo‘yicha blok hozirgidek grammatik qoidalarni bilish va qisman o‘qish qobiliyatlari bo‘yicha topshiriqlardan iborat bo‘lsa, u holda haqiqatan ham qisqa vaqt ichida ommaviy ravishda tekshirish mumkin bo‘ladi, biroq bunday test valid bo‘lmaydi: u xorijiy tilini bilishning haqiqiy darajasini ko‘rsatmaydi.
Ikkinchidan, OTMga kirishda abituriyentlar allaqachon beshta: uchta majburiy (45ta test topshirig‘i) va ikkita mutaxassislik fanidan (60ta test topshirig‘i) test topshiradilar. Bunday tartibning reprezentativlik tamoyiliga javob bermasligi hamda asosiy maqsadi abituriyentning tanlangan mutaxassislik bo‘yicha o‘qishga tayyorgarlik darajasini tekshirish bo‘lgan testning validliligini oshirmasligi haqida yozgan edim.
Fanlar sonini oltitaga oshirish topshiriqlarning umumiy sonini oshirish va test topshirish vaqtini uzaytirish yoki boshqa fanlar bo‘yicha topshiriqlar sonini qisqartirishni taqozo qiladi, bu esa reprezentativlik va validlik bilan bog‘liq vaziyatni yanada chigallashtiradi.
Uchinchidan, majburiy va ixtisoslik fanlari o‘rtasidagi nomutanosiblik (to‘rtta majburiy fan va ikkita ixtisoslik fani) kirish testlarining o‘zining asosiy vazifasi — tanlangan mutaxassislik bo‘yicha o‘qishga tayyor bo‘lgan abituriyentlarni saralash qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. OTMga o‘z mutaxassisligining asosini tashkil etuvchi fanlarni yaxshi biladigan abituriyent kerak. Masalan, qishloq vrachlik punktiga odamlarni davolagani boradigan bo‘lg‘usi shifokor uchun xorijiy tildagi artikl va sifatdoshlarni ajrata bilishdan ko‘ra biologiya va kimyo fanlarini bilish ancha zarurroq.
Umuman olganda, barcha maktab fanlari bolaning umumiy rivojlanishi uchun muhimdir va kelajakda majburiy blokni kengaytirish, unga maktab dasturidan yanada ko‘proq fanlarni kiritish vasvasasiga qarshi turish qiyin bo‘ladi. Savodli mutaxassis nima uchun aynan uning fani abituriyent uchun hayotiy muhim ekanini isbotlash uchun bir dunyo sabablarni keltira oladi.
Maktab o‘quvchisining bilim darajasi davlat standartlariga muvofiqligi u maktab attestatini olgunga qadar tekshirilishi kerak, OTMga kirishda emas. Bolani, ayniqsa, yuqori sinf o‘quvchisini imtihonlar yoki baholar bilan qo‘rqitib o‘qishga majburlash — ta’limning eng yaxshi usuli emas. Pedagogikada tashqi (ekstrinzik) motivatsiya deb ataladigan bunday motivatsiya usuli kerakli natijani bermasligi mumkin.
OTMga kirish — eng katta sovg‘ami?
Endi OTMga kirish qoidalariga o‘zgartishlar kiritayotgan ikkinchi hujjatni ko‘rib chiqamiz. Bu — prezidentning «„Zakovat“» intellektual o‘yinini aholi o‘rtasida ommaviy-ma’rifiy harakatga aylantirish va boshqa intellektual o‘yinlarni rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroridir. Hujjatga muvofiq, intellektual o‘yinlarning respublika bosqichida g‘olib va sovrindor bo‘lgan umumiy o‘rta, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalari o‘quvchilari hamda OTM talabalari ta’limning keyingi bosqichiga (OTM, magistratura) bazaviy to‘lov-kontrakt asosida imtihon sinovlarisiz qabul qilinadi.
«Zakovat» (Rossiyadagi «Nima? Qayerda? Qachon?» o‘yinining analogi), bu — umumiy eruditsiya va zukkolikka asoslangan jamoaviy intellektual o‘yin. Bir daqiqa ichida olti o‘yinchidan iborat jamoaning «kollektiv» ongi assotsiatsiyaviy fikrlashdan foydalangan holda, muhokamalar yo‘li bilan savollarga javob topishi kerak va ularga beriladigan savollar odatda, qaysidir sohada maxsus, chuqur bilimlarni talab qilmaydi.
OTMga kirish testlari esa, bu — alohida olingan abituriyentda tanlangan mutaxassislik bo‘yicha kelgusidagi o‘qishi uchun zarur bo‘lgan maxsus bilim va ko‘nikmalarning mavjudligini tekshirishdir.
Ya’ni, umumiy zukkolikka asoslangan jamoaviy intellektual o‘yin bilan ma’lum bir soha (sohalar) bo‘yicha bilimlarni individual tekshirish bir-biriga qarama-qarshi tushunchalardir. Abituriyentni universitetga bunday yo‘l bilan, hatto to‘lov-kontraktga bo‘lsa ham, qabul qilish — masalan, dutor chalish ko‘nikmasini baholab tibbiyot oliygohiga yoki tayoq bilan sakrash qobiliyati orqali yuridik OTMga qabul qilish singari, — bo‘lg‘usi mutaxassislarning sifati borasida o‘ta salbiy oqibatlarga olib kelishi mmkin.
Shuningdek, «Nima? Qayerda? Qachon?» yo‘nalishidagi o‘yinlarni kuzatib boradigan har kim o‘yinda omadning qanchalar muhim ekanligini yaxshi biladi — u yoki bu hisobda jamoaga qanday savol tushishi ko‘p narsani hal qiladi, axir savollarning murakkablik darajasi har xil-ku. «Nima? Qayerda? Qachon?» boshlovchisi Boris Kryuk bekorga o‘yinda ko‘p narsa volchokka (aylanib, qaysi savol tushishini hal qiladigan moslama) bog‘liqligini ko‘p takrorlamaydi. Abituriyentlarni saralashga qaratilgan testlar esa tasodifiy omad va turli imtihon topshiruvchilarga har xil darajada savollar tushishini istisno qiladigan testologiya tamoyillariga asoslangan bo‘lishi kerak.
Magistratura — shunchaki oliy ta’limning navbatdagi bosqichi emas, u ilm-fan va ilmiy izlanishlar sari qadamdir. Magistraturaga o‘qishga kirayotgan mutaxassis o‘z mutaxassisligi bo‘yicha bilimlardan tashqari, o‘z dissertatsiyasi doirasida o‘rganishi mumkin bo‘lgan muammolar haqida ham aniq tasavvurga ega bo‘lishi kerak. Qanday qilib «Zakovat» o‘yinidagi g‘alaba bo‘lg‘usi tadqiqotchini aniqlab berishi mumkin?
Nazarimda, OTMga kirishni imkoniyat tug‘ilishi bilan o‘ngu so‘lga tarqatish mumkin bo‘lgan sovg‘a sifatida ko‘rishni bas qilish kerak. Bunday munosabat bo‘lajak mutaxassislarning sifatiga ham, oliy ta’limning nufuziga ham ijobiy ta’sir qilmaydi.
Umid qilamanki, qabul qilib bo‘lingan qarorlarni to‘g‘rilash uchun siyosiy iroda topiladi, kelgusida esa muayyan soha uchun muhim bo‘lgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari imzolash uchun stolga qo‘yilishdan avval umumiy muhokamaga qo‘yiladi va ular bo‘yicha mutaxassislarning fikrlari inobatga olinadi. Imtihonlar xayolga kelgan tajribani qo‘llab ko‘rish uchun maydoncha emas, balki ilmiy, puxta o‘ylangan yondashuvni talab qiladigan sohadir.

На днях были приняты и обнародованы два документа, так или иначе влияющие на систему образования. Попробуем разобраться, к каким изменениям могут привести эти документы.
Первый из этих документов — постановление Кабмина «О дополнительных мерах по усовершенствованию изучения иностранных языков». Документом установлено, что начиная с 2022/23 учебного года, абитуриенты при поступлении в языковые вузы, а именно, Узбекский государственный университет мировых языков, Самаркандский институт иностранных языков и Ташкентский государственный университет востоковедения, а также языковые направления Ташкентского государственного педагогического университета, Кокандского и Нукусского пединститутов вместо традиционного блока по иностранному языку будут сдавать творческий экзамен, проверяющий языковые навыки (аудирование, чтение, письмо и говорение). Такой же экзамен, проверяющий языковые навыки, будут сдавать при аттестации и учителя школ, лицеев и профессиональных учебных заведений. Минвузу совместно с Государственным центром тестирования поручено внести обоснованное предложение о поэтапном включении, начиная с 2024/2025 учебного года, иностранного языка в блок тестов по обязательным предметам при поступлении в вузы. Документом предусмотрена также организация учебных курсов по иностранным языкам для учителей иностранных языков.
Проверка при поступлении в вуз языковых навыков вместо традиционного теста, проверяющего в основном степень зубрёжки грамматических правил, шаг нужный и правильный. Однако тут возникает масса вопросов, от ответов на которые будут зависеть валидность и надёжность тестов.
Как будет обеспечена надёжность проверяющих?
Творческие экзамены, как правило, проводятся в промежуток между завершением подачи документов в вузы и началом вступительных тестов — обычно это вторая половина июля. Если, к примеру, взять самое минимальное время, необходимое для проверки письма и говорения — по 15 минут на каждый навык для каждого абитуриента (на практике, конечно, для качественной проверки этих навыков нужно больше времени), то для проверки 27 тысяч абитуриентов только трёх вузов (примерно таково было их количество в прошлом году) потребуется 13500 часов. Чтобы успеть оценить такое количество абитуриентов, к примеру, за 20 восьмичасовых рабочих дней, потребуется привлечь более 80 экспертов. И это без процедуры модерации оценок вторым экспертом, необходимой для обеспечения надёжности оценок — модерация потребует увеличения количества экспертов как минимум в 1,5 раза.
Вступительные экзамены в вуз — это тест, имеющий большое значение для тестируемого и, следовательно, имеющий сильное влияние на участников системы образования (в науке такие тесты называются «high-stakes tests»). Когда в таких тестах привлекаются эксперты для оценки работ тестируемых, крайне важно обеспечить внешнюю и внутреннюю надёжность экспертов.
Внешняя надёжность экспертов, или надёжность между экспертами (inter-rater reliability) — это отсутствие больших разногласий в оценке разными экспертами одной и той же работы. К примеру, если эксперт А оценил одну письменную работу на 80 баллов, а эксперт Б той же работе поставил бы 65 баллов, то мы наблюдаем отсутствие внешней надёжности экспертов.
Внутренняя надёжность эксперта (intra-rater reliability) — это когда при проверке одной и той же работы в различных ситуациях эксперт выдаёт одинаковую или очень схожую оценку. Например, если эксперт в начале рабочего дня оценил работу на 70 баллов, но при проверке той же самой работы ближе к концу рабочего дня поставил бы существенно большую или меньшую оценку, значит, отсутствует внутренняя надёжность эксперта.
Существуют различные методы обеспечения и мониторинга внешней и внутренней надёжности экспертов. Использование этих методов позволит обеспечить не только справедливость по отношению к тестируемым, но и валидность теста и качество отбора, однако потребует времени, денег и квалифицированных специалистов.
Несмотря на то, что ГЦТ в рамках национального сертификата по иностранным языкам и тестов на надбавку для педагогов уже несколько лет привлекает экспертов для проверки письма и говорения, до сих не опубликовано ни одного результата исследований внешней и внутренней надёжности экспертов, привлекаемых ГЦТ в этих экзаменах.
Имеет ли ГЦТ в своём распоряжении достаточное количество экспертов, прошедших необходимые тренинги и одинаково трактующих критерии оценки письма и говорения? Какие методы будут применены для обеспечения и мониторинга внешней и внутренней надёжности экспертов? Как будут минимизированы субъективизм и коррупционные факторы, риск которых неизбежен при привлечении столь большого количества людей к оценке в столь важном для абитуриента экзамене?
Как будет обеспечено качество тестов для проверки языковых навыков?
Другой немаловажный момент. Для создания тестов по аудированию и чтению понадобятся аутентичные (оригинальные, созданные носителями языка) тексты и аудиоматериалы, соответствующие уровню абитуриентов. Причём тексты должны быть незнакомы абитуриентам, иначе тест потеряет свою валидность, так как будет проверять память, а не языковые навыки. Для использования аутентичных текстов на экзаменах нужно будет получить разрешение правообладателей — ведь негоже госоргану нарушать авторские права и положения Бернской Конвенции, участником которой является Узбекистан.
Далее, необходимо провести тщательную апробацию тестовых заданий, разработанных на основе этих текстов, чтобы убедиться в соответствии уровня как текстов, так и тестовых заданий, а также провести исследования по корреляции результатов тестов с общепризнанными международными экзаменами. Например, если разработчик теста ГЦТ утверждает, что тест по английскому языку проверяет языковые навыки на уровне B2 по международному стандарту CEFR, то лица, успешно сдавшие этот тест, должны продемонстрировать аналогичные результаты по IELTS, TOEFL или APTIS. Обладает ли ГЦТ достаточными ресурсами для выполнения этих задач?
Наличие сертификата как альтернатива творческому экзамену
Попытка за короткий срок проверить языковые навыки большой массы тестируемых не может не сказаться негативно на качестве тестов и достоверности результатов. Учитывая, что тест, не отвечающий требованиям валидности и надёжности, принесёт больше вреда, чем пользы для системы образования, одним из решений проблемы может быть вместо творческого экзамена по языку внедрение требования о наличии национального сертификата, выдаваемого ГЦТ, или одного из сертификатов, признанных Госинспекцией по надзору за качеством образования и Агентством по популяризации иностранных языков.
Такое требование уже установлено для лиц, поступающих в магистратуру. Да, для получения сертификата абитуриенту придётся заплатить, но, во-первых, из утверждённого перечня он может выбрать наиболее подходящий для себя по цене и другим параметрам, во-вторых, у него будет возможность пересдать, если с первого раза не получится набрать необходимый балл. Кроме того, если абитуриент набрал высокий балл, государство возмещает ему полную стоимость сдачи экзамена.
Аттестация учителей иностранных языков: неправильный фокус
Проблемы, возникающие при тестировании языковых навыков абитуриентов — валидность тестов и их соответствие проверяемому уровню, надёжность экспертов, время и ресурсы для проверки письма и говорения у огромной массы тестируемых, аутентичность текстов и разрешение на их использование — будут неизбежно стоять и перед Госинспекцией по надзору за качеством образования при аттестации учителей иностранных языков.
Однако существует и другая проблема, связанная с аттестацией. Я уже писал, что знание языка и умение его преподавать — разные вещи. Педагог может владеть иностранным языком на уровне С2 (наивысший уровень по международному стандарту CEFR), но если у него нет умения работать с классом, управлять познавательной деятельностью учащихся, грамотно построить урок, выстраивать обратную связь с учащимися, от его знания языка будет мало пользы для учеников.
В этом свете инспекцию должно интересовать в первую очередь именно качество педагога, уровень педагогического мастерства, а не просто абстрактное «владение языком». Значит, необходимо сместить акцент с проверки владения языком на проверку педагогических компетенций.
Кстати, то же самое верно и для других предметов — специалист, знающий физику на уровне Эйнштейна, но не владеющий методикой, мало чему научит школьников, тем более что главной парадигмой в школьном образовании XXI века является не передача знаний (педагогика трансмиссии), а формирование навыков и компетенций, необходимых для успешной самореализации в современном мире.
Возвращаясь к аттестации педагогов. Здесь также, на мой взгляд, необходимо решение причин проблемы, а не последствий. Педагоги иностранных языков — это выпускники языковых вузов, для которых иностранный язык является основным предметом в течение четырёх лет обучения в вузе.
Вуз, выдавая выпускнику диплом государственного образца, подтверждает его знание своей специализации. Значит, необходимо убедиться в достаточном уровне владения иностранным языком до того, как выпускнику выдавать диплом филолога или преподавателя иностранного языка.
Проверка уровня владения иностранным языком до выдачи выпускнику диплома также избавит в будущем от необходимости проводить курсы по иностранным языкам для учителей иностранных языков, то есть попытки за несколько недель или месяцев научить их тому, чему не научили за четыре года в вузе.
Увеличение обязательного блока: очередной удар по валидности вступительных тестов
Самым спорным пунктом постановления, чреватым неоднозначными последствиями, является внедрение иностранного языка в блок обязательных предметов при поступлении в вуз.
Во-первых, учитывая, что ежегодно количество абитуриентов достигает или превышает один миллион, невозможно проверить языковые навыки (аудирование, чтение, письмо, говорение) у столь большого количества за короткий срок. А если блок по иностранному языку будет, как сейчас, состоять из заданий на знание грамматических правил и частично навыков чтения — того, что реально можно проверить массово за короткое время, — то такой тест не будет валидным: он просто не покажет реальное владение иностранным языком.
Во-вторых, абитуриенты при поступлении в вуз уже сдают пять предметов: три обязательных (45 заданий) и два предмета по специальности (60 заданий). Я уже писал, что такой расклад не отвечает принципу репрезентативности и не способствуют повышению валидности теста, главной целью которого является отбор абитуриентов, готовых к обучению по выбранной специализации.
Увеличение количества предметов до шести, при этом либо неизбежно увеличивая общее количество заданий и время на тестирование, либо сокращая количество заданий по другим предметам, ещё больше усугубит ситуацию с репрезентативностью и валидностью.
В-третьих, дисбаланс между обязательными предметами и предметами по специализации (четыре против двух) негативно скажется на способности вступительного теста выполнить свою главную функцию— отбор абитуриентов, готовых к обучению по выбранной специализации. Вузу важен абитуриент, достаточно хорошо знающий именно те предметы, которые составляют основу своей специализации. К примеру, для будущего медика, который пойдет в сельский врачебный пункт лечить людей, знание биологии и химии гораздо нужнее умения различать артикли и причастия в иностранном языке.
Вообще, все школьные предметы важны для общего развития ребёнка и сложно будет в будущем удержаться от соблазна расширения обязательного блока, включая туда всё больше предметов из школьной программы. Грамотный специалист приведёт массу доводов, почему именно его предмет жизненно необходим для абитуриента.
Соответствие уровня знаний школьника госстандартам необходимо проверить до того, как тот получит школьный аттестат, а не при поступлении в вуз. А попытка заставить ребёнка, особенно старшеклассника, учить что-то из страха перед экзаменами или оценками — не самый лучший способ обучения. Такой способ мотивации, которую в педагогике называют внешней (экстринзической), может не принести желаемых результатов.
Поступление в вуз как гран-при?
Рассмотрим теперь второй документ, также вносящий изменения в правила поступления в вуз- указ президента «О мерах по преобразованию интеллектуальной игры „Заковат“ в массовое просветительское движение и развитию других интеллектуальных игр». Согласно документу, школьники, учащиеся лицеев, а также студенты профессиональных и высших учебных заведений, ставшие победителями и призёрами республиканского этапа игры, принимаются без экзаменов на следующую ступень образования (вуз, магистратуру) на платно-контрактной основе.
«Заковат» (аналог российский игры «Что? Где? Когда?») — это командная интеллектуальная игра на общую эрудицию и смекалку. За одну минуту «коллективный» разум команды из шести игроков, используя ассоциативное мышление, путём обсуждения должен найти ответы на вопросы, как правило не требующие специальных, углубленных знаний в какой-либо области.
Вступительный же тест в вуз — это проверка отдельно взятого абитуриента на наличие специальных знаний и умений, необходимых для дальнейшей учёбы по выбранной специализации.
То есть, коллективная интеллектуальная игра на общую смекалку и индивидуальная проверка знаний в какой-либо отдельной области (областях) — это противоположные понятия. Принятие абитуриента в вуз по такой схеме, пусть даже на платно-контрактной основе, чревато такими же негативными последствиями для качества будущих специалистов, как, например, принятие в медицинский вуз по навыкам игры на дутаре или в юридический по умению прыгать с шестом.
Кроме того, любой, кто наблюдает за играми типа «Что? Где? Когда?», знает, что в игре очень важно везение — какой вопрос попадётся команде при том или ином счёте, ведь вопросы могут быть разного уровня сложности. Не зря Борис Крюк, ведущий «Что? Где? Когда?» часто повторяет, что в игре многое зависит от волчка. А тест, направленный на отбор абитуриента, как раз-таки должен строиться на принципах тестологии, исключающих случайное везение и разного уровня вопросы для разных тестируемых.
Магистратура — это не просто следующая степень высшего образования, это шаг в науку и научные исследования. Специалист, поступающий в магистратуру, помимо знаний по своей специальности, также должен иметь чёткое представление о проблемах, которые он может исследовать в рамках своей диссертации. Как может победа в игре «Заковат» выявить будущего исследователя?
Наверное, стоит отказаться от рассматривания поступления в вуз как подарка, который можно при удобном случае раздавать налево и направо. Такое отношение не способствует ни качеству будущих специалистов, ни положительному имиджу высшего образования.
Остаётся надеяться, что найдётся политическая воля для исправления уже принятых решений, а в будущем проекты нормативно-правовых актов, имеющих важное значение для той или иной сферы, будут вынесены на всеобщее обсуждение и аргументы специалистов по ним будут учтены, прежде чем лечь на стол для подписи. Тестирование — не поле для сиюминутных экспериментов, а сфера, требующая научного подхода.