O‘zbekiston Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi 2021 yil davomida xorijda halok bo‘lgan 518 nafar fuqaroning jasadini o‘z vataniga olib kelishga ko‘maklashgan. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
Shu davrda xorijda og‘ir ahvolga tushib qolgan 321 nafar fuqaro ham vataniga qaytarilgan.
Agentlik tomonidan 7534 nafar mehnat muhojiriga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatilgan, 358 nafari xostelga vaqtincha joylashtirilgan, xorijda og‘ir jarohat olgan 17 nafar muhojirning tibbiy xarajatlari qoplab berilgan.
Shuningdek, xorijdagi mehnat muhojirlarining 8811 nafariga agentlik tomonidan huquqiy, 295,1 ming nafardan ko‘prog‘iga maslahat xizmatlari, 6283 nafariga ijtimoiy va 13,4 ming nafariga moddiy yordam ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, agentlik tomonidan mehnat muhojirlariga ish beruvchilardan qariyb 984,1 ming AQSh dollari miqdorida ish haqi va pul kompensatsiyasi to‘lanishi ta’minlangan.

Агентство внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Узбекистана в течение 2021 года оказало содействие в доставке на родину тел 518 граждан, скончавшихся за рубежом. Об этом сообщила пресс-служба агентства.
За этот период домой также был возвращён 321 человек, оказавшийся в сложной ситуации за границей.
Агентство выделило разовую финансовую помощь 7534 трудовым мигрантам, помогло временно разместить в хостелах 358 и покрыло расходы на медицинские услуги 17 мигрантов, получивших тяжкие телесные повреждения за рубежом.
8811 трудовых мигрантов, работающих за рубежом, получили правовую помощь агентства, свыше 295,1 тысячи — консультационные услуги, 6283 — социальную помощь и 13,4 тысячи — финансовую.
Кроме того, агентство добилось выплаты для трудовых мигрантов от работодателей зарплаты и денежных компенсаций в сумме почти 984,1 тысячи долларов США.