O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari (MET) va Afg‘onistonning Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) kompaniyasi O‘zbekistondan Afg‘onistonga elektr energiyasini yetkazib berish hajmini olishish uchun yuqori voltli «Surxon-Puli-Xumri» elektr uzatish liniyasi qurilishini qayta tiklash bo‘yicha muzokaralarga kirishdi. Bu haqda MET matbuot xizmati xabar qildi.
25−30 dekabr kunlari DABS rahbariyati va Afg‘oniston muvaffaq hukumati vakillari Toshkentga tashrif buyurdi. Tashrifdan ko‘zlangan maqsad «500 kVli Surxon-Puli-Xumri» investitsiya loyihasini muhokama qilishdan iborat edi.
METdan qayd etilishicha, loyiha doirasida kompaniyaning o‘z mablag‘lari hisobidan 500 kV kuchlanishli «Surxon» podstansiyasidan o‘zbek-afg‘on chegarasi (Amudaryo daryosi)gacha 45 kilometr uzunlikdagi 500 kV elektr uzatish tarmog‘i qurib bitkazildi. Afg‘oniston hududida loyihaning 201 kilometr uzunlikdagi qismining qurilish-montaj ishlari amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
«Ushbu loyihaning asosiy maqsadi Afg‘oniston bilan qo‘shnichilik munosabatlarni yaxshilash, Afg‘oniston iqtisodiyoti rivojlanishiga, xalqining turmush farovonligini oshirishga hissa qo‘shish, Afg‘onistonga elektr energiya eksportini oshirish hamda Afg‘oniston energetika tizimini O‘zbekiston va Markaziy Osiyo energetika tizimiga ulash uchun texnik sharoitlar yaratishdan iborat», — deyiladi xabarda.
2020 yilning oktabrida Osiyo taraqqiyot banki Afg‘onistonning avvalgi hukumatiga «Surxon — Puli-Xumri» EUL qurilishi uchun 110 mln dollar ajratgan edi. OTB mablag‘larining asosiy qismi o‘zbekistonlik pudratchilar tomonidan amalga oshiriladigan qurilish ishlariga yo‘naltirilishi kerak edi. Biroq marshrut hududidagi beqaror vaziyat tufayli Afg‘oniston uchastkasida qurilish ishlari boshlanmadi.
oktabr oxirida O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari, respublika investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Toshkent Afg‘oniston muvaqqat hukumati bilan EUL qurilishini davom ettirish bo‘yicha kelishib olganini ma’lum qildi.
2019 yilda MET DABS bilan afg‘on kompaniyasiga «ol yoki to‘la» tamoyili asosida 10 yil muddatga har yili 6 mlrd kilovatt-soatgacha elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi. O‘zbekistondan afg‘on iste’molchilariga yetkazib berilayotgan elektr energiyasi hajmi kuniga qariyb 35 megavattni tashkil etadi.
oktabr oyida Afg‘oniston energetika kompaniyasining O‘zbekiston, Tojikiston, Turkmaniston va Eronga elektr energiyasi uchun 51 mln dollardan ortiq qarzi borligi xabar qilingan edi. Biroq O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Sardor Umurzoqovning so‘zlariga ko‘ra, Afg‘oniston muvaqqat hukumati elektr energiyasi bo‘yicha qarzini to‘liq qoplash majburiyatini olgan va O‘zbekiston «bir soat ham» Kobulga elektr energiyasi yetkazib berishni to‘xtatmagan.

Национальные электрические сети Узбекистана (НЭС) и Национальная электроэнергетическая компания Афганистана Da Afghanistan Breshna Sherkat (DABS) приступили к переговорам о возобновлении строительства высоковольтной линии электропередач (ЛЭП) «Сурхан — Пули-Хумри» для увеличения поставок электроэнергии из Узбекистана в Афганистан, сообщила пресс-служба НЭС.
В Ташкенте 25−30 декабря побывала с визитом делегация руководства DABS и представителей временного правительства Афганистана. Целью визита стало проведение переговоров по реализации инвестиционного проекта «Строительство линии электропередачи 500 кВ „Сурхан — Пули-Хумри“ в Афганистане».
В НЭС отметили, что в рамках проекта за счёт собственных средств компании завершено строительство ЛЭП протяжённостью 45 км от подстанции 500 кВ «Сурхан» до узбекско-афганской границы.
«Строительство и монтаж 201-километрового участка проекта планируется в Афганистане. Основная цель — увеличить экспорт электроэнергии в Афганистан и создать технические условия для подключения афганской энергосистемы к Узбекистану и Центральной Азии», — добавили в пресс-службе.
В октябре 2020 года Азиатский банк развития выделил прежним властям Афганистана 110 млн долларов на строительство ЛЭП «Сурхан — Пули-Хумри». Основная часть средств АБР должна была быть направлена на строительные работы, которые осуществят узбекские подрядные организации. Однако строительство на афганском участке так и не началось из-за нестабильной обстановки в зоне маршрута.
В конце октября вице-премьер Узбекистана, министр инвестиций и внешней торговли республики Сардор Умурзаков заявил, что Ташкент договорился с временным правительством Афганистана о продолжении строительства ЛЭП.
В 2019 году НЭС заключило с DABS контракт на поставку афганской компании до 6 миллиардов киловатт-часов электроэнергии ежегодно сроком на 10 лет на условиях «бери или плати». Объём поставок электроэнергии афганским потребителям из Узбекистана составляет около 35 мегаватт в сутки.
В октябре сообщалось, что энергетическая компания Афганистана задолжала более 51 млн долларов за электричество Узбекистану, Таджикистану, Туркменистану и Ирану. Однако, по словам вице-премьера Узбекистана Сардора Умурзакова, временное правительство Афганистана обязалось полностью погасить задолженность по электроэнергии, и Узбекистан «ни на один час» не прекращал поставки электричества Кабулу.