Urganch shahri markazida zamonaviy yerosti avtomobil yo‘li qurib bitkazildi, deb xabar bermoqda Xorazm viloyati hokimligi.
Shahardagi eng tirband Al-Xorazmiy va Islom Karimov ko‘chalari hududida qurilgan tunnelning uzunligi 500 metr, kengligi 17 metrni tashkil etadi.
Loyiha bo‘yicha soatiga 3200 ta avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega.
Viloyat hokimi Farxod Ermanov bunday yerosti avtomobil yo‘li viloyatlar ichida ilk bor Xorazmda bunyod etilgani ma’lum qilgan.
Mazkur yo‘l o‘tkazgichni barpo qilishda «Ko‘prikqurilish tresti» UK bosh pudratchi tashkilot bo‘lgan.
Yo‘l koroxonaning «14-Ko‘prikqurilish» otryadiga qarashli 140 ta maxsus texnika hamda 1 800 nafardan ziyod injener va quruvchilar tomonidan bunyod etilgan.
Yer osti yo‘li qurilishi bilan birga Qirg‘izyop kanalining shu hududdan oqib o‘tuvchi qismi yangidan betonlashtirilgan. Shuningdek, zamonaviy panjaralar o‘rnatilib, obodonlashtirilgan.
Ta’kidlanishicha, al-Xorazmiy (sutkasiga 18 ming avtomobil) va Islom Karimov (sutkasiga 14 ming avtomobil) ko‘chalari shahardagi eng tirband yo‘llardan biri hisoblanadi. Yer osti yo‘li qurilishi natijasida ushbu chorrahadagi tirbandlik bartaraf etildi, yo‘l-transport hodisalarining oldi olinib, piyodalarning xavfsiz harakatlanishi ta’minlandi, deyiladi xabarda.
Joriy yil boshida «Gazeta.uz» Urganch shahrining markaziy maydoni yangidan qurilishi rejalashtirilayotgani, maydon markazida 25 metrlik kattalikdagi Jaloliddin Manguberdi haykali o‘rnatilishi haqida yozgandik. O‘shanda maydon ostidan esa avtomobil tunneli o‘tkazilishi ko‘zda tutilgandi.

В центре Ургенча в среду торжественно открыли автомобильный тоннель, строительство которого велось с начала года. Это первый в Узбекистане тоннель под главной площадью областного центра.
Как сообщила пресс-служба хокимията Хорезмской области, в церемонии открытия участвовали хоким области Фарход Эрманов, представители разных организаций и общественности — ветераны, молодёжь.
Глава региона поздравил собравшихся с открытием объекта. Затем была перерезана красная лента, и участники церемонии прошли по тоннелю.
Длина тоннеля, проложенного по главной улице города — Аль-Хорезми, соединяющей аэропорт и вокзал, и проходящего под улицей Ислама Каримова и каналом Киргиз-яп, — составляет 500 м, ширина — 17 м. Предусмотренная проектом пропускная способность тоннеля составляет 3200 автомобилей в час, говорится в сообщении.
«Известно, что улицы Аль-Хорезми и Ислама Каримова являются самыми загруженными в городе. По Аль-Хорезми в сутки в среднем передвигаются 18 тысяч, по Ислама Каримова — 14 тысяч транспортных средств. Благодаря строительству подземного путепровода устранена загруженность этого перекрёстка, предупреждены дорожно-транспортные происшествия и обеспечено безопасное движение пешеходов», — отмечает хокимият.
Согласно статистике администрации, ежедневно по тоннелю перемещаются более 200 маршрутов автобусов и микроавтобусов городских и пригородных направлений, которые перевозят в среднем 30 тысяч пассажиров.
Напомним, что на площади над тоннелем планируется установить 25-метровый бронзовый монумент правителя Джалаладдина Мангуберди, сидящего на коне. Над его созданием работали российские мастера. Сообщалось, что это будет самый большой конь из бронзы в мире.