3 dekabr 1992 yilda BMT tomonidan ta’sis etilgan Xalqaro nogironlar kuni sifatida nishonlanadi. O‘zbekiston Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani 2009 yilda imzolagan, biroq shu yilning iyuni oyidagina uni ratifikatsiya qildi.
Hujjat nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish va rag‘batlantirish, ularga nisbatan kamsitishlarga barham berish, ularning mehnat qilish, sog‘liqni saqlash, ta’lim olish, odil sudlovdan foydalanish, shaxsiy daxlsizlik, ekspluatatsiya va zo‘ravonlikdan ozod bo‘lish, harakatlanish erkinligi, individual harakatchanlik va boshqa huquqlarini ta’minlashga qaratilgan.
O‘zbekistonda nogironlar shahar muhitida yengib bo‘lmas to‘siqlarga duch kelishmoqda. Bu to‘siqlarning tajovuzkorligi ularni ko‘chalardan qochishga majbur qiladi va ularni shaharning qulayligi nuqtai nazaridan o‘z ehtiyojlari haqida gapirish imkoniyatidan deyarli mahrum qiladi.
«Gazeta.uz» muxbiri Yevgeniy Sorochin ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchi bolalar uchun 77-ixtisoslashtirilgan maktab-internatida dars berayotgan matematika fani o‘qituvchisi Nikolay Makarkin bilan suhbatlashdi.
Ta’lim muassasasi Toshkent shahrining eng murakkab chorrahalaridan biri — Parkent ko‘chasida, Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi bilan kesishgan chorrahadan 100 metr uzoqlikda joylashgan.
Nikolay Makarkinning aytishicha, maktab-internatga eng yaqin joylashgan piyodalar o‘tish joyi 69-sonli umumta’lim maktabiga kiraverishda joylashgan, biroq bu yer svetofor bilan tartibga solinmaydi. Shu bois hatto ko‘radigan piyodalar ham bu «zebra»dan kamdan-kam foydalanadilar, ko‘zi ojizlar esa hech qachon foydalanmaydi, ular chorrahagacha borishga majburlar.
Nikolay Makarkin.
Chorrahaga yetib borish ham oson ish emas. Piyodalar yo‘lagini yashil hududdan ajratib turuvchi bordyurlar ko‘zi ojiz odamlar uchun muhim mo‘ljal hisoblanadi. Ayniqsa, taktil plitkalari bo‘lmasa. Biroq bordyurlar ko‘pincha piyodalar o‘tish joyiga yetib bormasdan uzilib qolgan.
«Ya’ni, men bu o‘tish joyining o‘zi qayerda ekanini qandaydir tarzda topib olishim kerak. Bordyurimiz tugaganga o‘xshaydi. Xo‘sh, demak, biroz oldinda, — deydi Nikolay tayoqcha bilan yerni tekshirib. — Va bu yerda men [piyodalar o‘tish joyini] qayerdan topishni aniqlayman.»
Nikolay Makarkinga bu joylar tanish. U bir necha yillardan beri har kuni shu yerda bo‘ladi. Biroq bu joylarga birinchi marta kelgan yoki hali tanishayotgan odamlar sarosimaga tushib qolishlari aniq.
«Balki ["zebra"] shu bu yerda yoki chaproqqa surish kerak edi, to‘g‘rimi? Tushunarsiz, — deydi Nikolay.
Taktil plitkalar yo‘qligi sababli maktab o‘quvchilari va ularning ota-onalari piyodalar o‘tish joyi qayerdan boshlanishi va to‘xtab, svetoforning kerakli signalini kutish kerakligini aniqlay olmaydilar.
«O‘tish joylari bor yerda oyoq ostida qandaydir qovurg‘asifat sirt bo‘lishi kerak… Sirtning teksturasiga qarab ko‘zi ojiz odam tushunib oladi: ha, bu yerda piyodalar o‘tish joyi bor, bu yerdan o‘tish mumkin. Bu yer yo‘lning istalgan bir qismi emasligini. Qayerdadir shu atrofda svetofor borligini», — deydi u.
Ko‘pincha o‘tkinchilar va ko‘radigan hamkasblari Nikolay Makarkinga yo‘lni kesib o‘tishda yordam berishadi. Ammo 30 foiz hollarda u mustaqil ravshda yo‘lni kesib o‘tadi. Svetoforning ovozli tartibga solinmaganligi ko‘zi ojiz odamning yo‘lidagi yana bir to‘siqdir. Ovozli signalli svetoforlar piyodalarga qachon yurish va qachon to‘xtash kerakligi haqida xabar beradi. Bundan tashqari, bunday qurilma bordyurlar yoki taktil plitalari o‘rniga yoki ular bilan birga piyodalar o‘tish joyi uchun mo‘ljal bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
«Piyoda uchun qanday chiroq yoqilganligini qanday tushunish mumkin? Biz harakatlanuvchi mashinalarning shovqiniga e’tibor qaratishimiz kerak. Agar ular to‘xtasa, shovqin kamroq bo‘ladi va mashinalar chap tomonda.
Biroq Nikolay Makarkin ham bir necha yil avval ushbu chorrahada avtomobillarga svetoforning «qizil» chirog‘ida o‘ngga burilishga ruxsat berilganini hisobga olib, bu usulni xavfli deb atadi. Yo‘lning qatnov qismining haddan tashqari kengligi tufayli haydovchilar ko‘pincha piyodalarni sezmaydilar yoki qo‘yib yuborishni xohlamaydilar.
«Piyoda uchun qaysi chiroq yonganini qanday bilish mumkin? Harakatlanuvchi mashinalarning shovqiniga e’tibor qaratishimizga to‘g‘ri keladi. Agar ular to‘xtasa, shovqin kamayadi va mashinalar chap tomonda bo‘ladi.
Biroq Nikolay Makarkin ham bir necha yil avval ushbu chorrahada avtomobillarga svetoforning «qizil» chirog‘ida o‘ngga burilishga ruxsat berilganini hisobga olib, bu usulning xavfli ekanini aytdi. Yo‘lning qatnov qismi haddan tashqari keng bo‘lgani tufayli haydovchilar ko‘pincha piyodalarni sezmaydilar yoki o‘tkazib yuborishni xohlamaydilar.
«Qoidalarga ko‘ra, ular meni, piyodani o‘tkazib yuborishlari shart. Lekin ular meni haqiqatan ham o‘tkazib yuborishlariga, hozir kimningdir g‘ildiragi ostiga bosmasligimga umid qilish, baribir qandaydir tavakkalchilikdir, — deydi Nikolay Makarkin. — O‘ylaymanki, siz ham mening o‘rnimda bo‘lganingizda bunga ishonch hosil qilmas edingiz».
Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi qoidalar va tobora ko‘payib borayotgan tirbandliklar ko‘zi ojiz odamlarning hayotini qiyinlashtirdi. Ammo agar tirbandliklardan qochish qiyin bo‘lsa, o‘ngga burilish — yaqqol xatodir.
«Ular bu yerda ko‘zi ojizlar ko‘p yurishini va bu yerda ushbu o‘ngga qayrilish qoidasiga ruxsat berish noto‘g‘ri ekanini hisobga olishni xohlamaydilar. Bilmayman, buning mashinalar harakatiga qanchalar to‘sqinlik qilar ekan, bu mashinalar harakatini qay darajada qiyinlashtirar ekan. Biroq biz, ko‘rmaydiganlar uchun bu ulkan muammoni tug‘diradi… Qachon yo‘lni xotirjam kesib o‘ta olishim mutlaqo tushunarsiz».
Hatto o‘ngga qayriladigan haydovchilar piyodalarni o‘tkazib yuborgan taqdirda ham, Nikolay Makarkin va ko‘r piyodalar svetofor chirog‘i bir yonib-o‘chadigan vaqt ichida yo‘lni kesib o‘tishga ulgurmaydilar.
«Men hatto o‘rtada, [taktil] plitkalar bilan jihozlanmagan xavfsizlik orolchada to‘xtashim kerak», — deydi Nikolay Makarkin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘zi ojiz odam yo‘lni bir necha marta kesib o‘tar ekan, yo‘lning o‘rtasigacha qancha qadam bosishini hisoblashi mumkin, ammo bu ham xavfli.
«Balki men shoshayotganimda qadamlar kattaroq bo‘lar. Ehtimol, men chalg‘irman, nimadir meni chalg‘itar. Kimdir qo‘ng‘iroq qiladi. Atrofdagi shovqin tufayli men shunchaki qo‘rqib ketishim mumkin, bu meni chalg‘itadi».
Nikolay haqiqatan ham svetofor chirog‘i yonib-o‘chishida yo‘lni kesib o‘tishga ulgurmadi.
«Men mana bu narsa (yo‘nalishlarni ajratuvchi bordyur — tahr.) oldidan unga tegmasdan o‘tib ketishim mumkin… Men zavfsizlik orolchasidamanmi yoki yo‘q — adashishim mumkin. Oldimdan ham, orqamdan ham mashinalar o‘tadi va men u yerda qanchalar omadli tura oldim — bila olmayman».
yonidan o‘tib o‘tgan bo‘lardim, uning yonidan o‘tsam ham bo‘lardi… Xavfsiz orolda bo‘lganmi yoki yo‘qmi, adashgan bo‘lardim. Mening mashinalarim orqada, mashinalarim oldinda va men buni qilayotganda qanchalik yaxshi turishimni bilmayman.
Nikolay Makarkinning qo‘shimcha qilishicha, ushbu chorrahada Kichik halqa yo‘lidan avtomobillar oqimi birdaniga uch yo‘nalishda: o‘ng, chap va to‘g‘ri yo‘nalishda harakatlanishi mumkin. Agar u Shifokorlar malakasini oshirish institutidan Eron elchixonasigacha bo‘lgan yo‘lni kesib o‘tmoqchi bo‘lsa, u svetoforning bir siklida yo‘lning yarmini kesib o‘tib, to‘xtaydi. Agar chapga ketayotganlarga yurishga ruxsat bo‘lsa, Nikolay bu haqda hech qachon bilolmaydi.
«Men amalda bu qoidalarni buzaman. Hatto bu haqda bilmagan holda… Men ular yurishi kerakmi yoki menmi — buni hech qanaqasiga eshitib aniqlay olmayman».
To‘siqlar qatnov qismini kesib o‘tgandan keyin ham tugamaydi, deydi Nikolay Makarkin. Ko‘zi ojiz va zaif ko‘ruvchilar odatda jamoat transportidan foydalanadilar. Shifokorlar malakasini oshirish instituti tomonida avtobus bekatiga boradigan tuzukroq piyodalar yo‘lakchasi yo‘q. Nikolay bir tomoni avtotransportning zich oqimi, boshqa tomonda esa chiqindilarga to‘la, yog‘ingarchilik vaqtida esa suv to‘lib oqadigan ariq o‘tgan yo‘l chetidan yurishga majbur bo‘ladi.
Biroq, eng qo‘rqinchlisi, ko‘pincha svetofor va avtobus bekati o‘rtasiga mashina qo‘yib ketishadi. Nikolay haydovchilar mashinasini ariqqa taqab qo‘yib ketganlari uchun ularni aylanib o‘tish maqsadida yo‘lning qatnov qismiga chiqishga majbur bo‘ladi.
Bekatgacha bo‘lgan masofada piyodalar yo‘lagi ham noqulay, deya qo‘shimcha qiladi Nikolay. Trotual bo‘ylab bekatga borish uchun zinapoyalardan ko‘tarilish, so‘ngra chapga burilib, piyodalar yo‘lakchasi bo‘ylab to‘xtash joyiga taxminan 30 metr yurish kerak.
Avtoturargohga yetib borgandan keyin unga tushishi kerak bo‘ladi. U trotuardan 15 sm pastda joylashgan.
Undan keyin esa Nikolay «parkovka» chetiga yetib olish uchun bir zina ko‘tarilishi, so‘ngra bekatga tushishi kerak bo‘ladi.
«Men [svetofordan keyin] qayergadir teparoqqa ko‘tarilsam, keyin qayergadir chapga qayrilsam, bekatga tushib olishim juda qiyin bo‘ladi. Men shunchaki unga yetib bordimi yoki yo‘q — bila olmay qolaman».
Nikolay Makarkin shuningdek, garchi ko‘zi ojiz va ko‘zi ojiz bolalar uchun maktab-internat yuz metr narida joylashgan bo‘lsa-da chorrahada 7.15 «Ko‘zi ojiz piyodalar» belgisi yo‘qligini ta’kidladi. O‘quvchilar va ularning ota-onalari chorrahadan ko‘pincha ertalab va tushlik paytida, bu yerda transport ko‘p bo‘lganda foydalanadilar.
Bunday muhit ko‘radigan odamlarning xayoliga kelmaydi. Ammo har bir notekislik ko‘zi ojizlar uchun qanchalar katta to‘siq ekani haqida nima deyish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, shaharsozlik normalari va qoidalariga muvofiq (SHNK 2.07.02−07 «Nogironlar va harakatchanligi cheklangan odamlarning ehtiyojlarini hisobga olgan holda yashash muhitini loyihalash»), ko‘rish qobiliyati zaif va ko‘r odamlarning xavfsizligini ta’minlash uchun svetoforlar sinxron ovozli signallarga ega bo‘lgan maxsus qurilmalar bilan jihozlangan bo‘lishi kerak.
«Gazeta.uz» Toshkent hokimligiga, ma’muriyat tilga olingan vaziyatni tuzatishdan manfaatdor bo‘lsa, maslahatchi va mutaxassislarni tanlashda yordam berishga tayyor.

3 декабря отмечается Международный день людей с инвалидностью, учреждённый ООН в 1992 году. Узбекистан подписал Конвенцию о правах инвалидов в 2009 году, но лишь в июне этого года ратифицировал её.
Документ направлен на защиту и поощрение прав людей с инвалидностью, ликвидацию дискриминации по отношению к ним, обеспечение их права на работу, здравоохранение, образование, доступа к правосудию, личной неприкосновенности, свободы от эксплуатации и злоупотреблений, свободы передвижения, индивидуальной мобильности и другие.
В Узбекистане люди с инвалидностью сталкиваются с непреодолимыми препятствиями городской среды. Её агрессивность заставляет их избегать улицы и практически лишает их возможности рассказать о своих нуждах в части доступности города.
Корреспондент «Газеты.uz» Евгений Сорочин побеседовал с незрячим учителем математики Николаем Макаркиным, который преподает в специализированной школе-интернате №77 для слабовидящих и незрячих детей.
Образовательное учреждение находится близ одного из самых сложных перекрестков в Ташкенте — на улице Паркент, в 100 метрах от её пересечения с улицей Мирзо Улугбека.
Николай Макаркин рассказывает, что ближайший к интернату пешеходный переход находится у входа в общеобразовательную школу №69, однако здесь нет светофорного регулирования. Поэтому этой «зеброй» даже зрячие пешеходы пользуются крайне редко, а незрячие — никогда, они вынуждены идти до перекрестка.
Николай Макаркин.
Дойти до перекрёстка — задача непростая. Бордюры, разделяющие тротуар от зелёной полосы вдоль него, для незрячих людей — важный ориентир. Особенно если нет тактильной плитки. Но они очень часто обрываются ещё до пешеходного перехода.
«То есть я должен ещё как-то сориентироваться, где же всё-таки этот переход. Походу закончился у нас бортик. Ну, наверное, немножко вперед, — говорит Николай, прощупывая землю тростью. — И где-то здесь я буду соображать, где мне найти [пешеходный переход]».
Николай Макаркин знаком с местностью. Он ежедневно бывает здесь уже несколько лет. Однако люди, впервые оказавшиеся или ещё осваивающиеся в этом месте, запутаются.
«Может, здесь ["зебра"], а, может, надо было туда левее отойти, да? Непонятно», — говорит Николай.
Из-за отсутствия тактильной плитки учащиеся школы и их родители не могут определить, где начинается пешеходный переход, на котором нужно остановиться и ждать свой сигнал светофора.
«Там, где переходы, это должно ощущаться под ногами как какая-то ребристая поверхность… Даже просто по текстуре самой поверхности она другая, чтобы слепой мог понять: да, вот здесь есть пешеходный переход, здесь можно переходить. Что это не какое-то случайное место на дороге. Что здесь где-то светофор есть», — говорит он.
Чаще всего Николаю Макаркину помогают перейти дорогу прохожие и зрячие коллеги. Но в 30% случаев он пересекает её самостоятельно. Отсутствие звукового светофорного регулирования — ещё одно препятствие на пути незрячего человека. Светофор с аудиосигнализацией оповещает пешеходов о том, когда можно идти и когда необходимо остановиться. Кроме того, такое устройство могло бы служить ориентиром пешеходного перехода вместо или вместе с бордюрами или тактильной плиткой.
«Как понять, какой свет горит для пешехода? Приходится ориентироваться на шум движущихся машин. Если они останавливаются, шума становится меньше, машины оказываются слева».
Однако и этот способ Николай Макаркин назвал опасным ввиду того, что несколько лет назад на этом перекрестке автомобилям разрешили поворачивать направо на «красный» светофор. Из-за чрезмерной ширины проезжей части водители часто не замечают или не желают пропускать пешеходов.
«По правилам они обязаны меня пропустить, пешехода. Но рассчитывать на то, что они действительно меня пропустят, что я сейчас не шагну кому-то под колёса — это всё-таки какой-то определённый риск составляет, — говорит Николай Макаркин. — Я думаю, что и вы на моём месте тоже не были бы уверены».
Он продолжает, что новые правила усложнили жизнь незрячих людей, как и растущий поток машин. Но если последний избежать трудно, то поворот направо — явная ошибка.
«Не хотят учитывать, что тут много слепых ходит и что не стоило бы тут разрешать этот правый поворот. Не знаю, насколько бы это препятствовало движению машин, если бы правого поворота не было, насколько сильно это затруднит движение машин. Но для нас, незрячих, это создаёт огромную проблему… Совершенно непонятно, в какой момент времени я могу спокойно перейти через дорогу».
Даже если водители, поворачивающие направо, пропускают пешеходов, Николай Макаркин да и многие зрячие люди пешим ходом не успеют перейти дорогу за один цикл светофора.
«Я должен буду остановиться посередине на островке безопасности, который не оснащен [тактильной] плиткой», — говорит Николай Макаркин.
Он продолжает, что незрячий человек может несколько раз перейти дорогу и посчитать количество шагов до середины дороги, однако это всё равно опасно.
«Может, я торопился, шаги были больше. Может, я отвлёкся, что-то меня насторожило. Кто-то сигналит. Я мог просто испугаться из-за шума вокруг, это меня дезориентирует».
Николай действительно не успел перейти дорогу за один цикл светофора.
«Я мог на вот эту штуку (разделительный бордюр между направлениями — ред.) и не наткнуться, мог пройти мимо неё… Я могу ошибиться, нахожусь я на островке безопасности или нет. У меня машины едут сзади, машины едут спереди, и я не знаю, насколько удачно я стою при этом».
Николай Макаркин добавил, что на этом перекрёстке поток машин со стороны МКАДа может ехать сразу в трех направлениях: направо, налево и прямо. Если он переходит дорогу со стороны Института усовершенствования врачей к посольству Ирана, он останавливается, пройдя полдороги за цикл светофора. Но если тем, кто едет налево, можно ехать, Николай об этом никак не узнает.
«Я практически нарушаю правила тем самым. Даже не зная об этом… Я никак не могу определить это на слух, можно им ехать или мне можно идти».
Барьеры не заканчиваются после перехода проезжей части, рассказывает Николай Макаркин. Незрячие и слабовидящие люди обычно пользуются общественным транспортом. На стороне Института усовершенствования врачей нет нормального тротуара, по которому можно дойти до автобусной остановки. Николай вынужден идти по обочине, где с одной стороны мимо него едет плотный потом автотранспорта, а с другой — пролегает ливневый арык, полный мусора, а во время осадков — воды.
Однако страшнее всего, что между светофором и автобусной остановкой очень часто паркуются машины. Николай вынужден их обходить, выходя на проезжую часть, потому что водители паркуются слишком близко к арыку.
Путь к остановке по тротуару не доступен, добавляет Николай. Чтобы пройти к остановке по тротуару, ему нужно подняться по лестнице, затем повернуть налево, пройти около 30 метров по тротуару до парковки.
Дойдя до парковки ему необходимо было бы спуститься на неё. Она находится на 15 см ниже тротуара.
Далее Николаю потребовалось бы дойти до края парковки, подняться на ступень, а затем спуститься на остановку.
«Если я буду подниматься куда-то туда наверх [от светофора], потом поворачивать куда-то туда налево, мне очень трудно будет спуститься на остановку. Я просто не буду знать, дошёл я до неё или нет».
Николай Макаркин также отметил, что на перекрёстке нет знака 7.15 «Слепые пешеходы», хотя в сотне метров от него находится школа-интернат для слабовидящих и незрячих детей. Ученики и их родители чаще всего пользуются перекрестком утром и в обеденное время, когда автотранспорта здесь особенно много.
Такая среда отталкивает зрячих людей. Что же говорить о незрячих, для которых каждая неровность является большим препятствием.
Напомним, что согласно градостроительным нормам и правилам (ШНК 2.07.02−07 «Проектирование среды жизнедеятельности с учётом потребностей инвалидов и маломобильных групп населения») для обеспечения безопасности людей со сниженным уровнем зрения и слепых светофоры должны быть оборудованы специальными устройствами с синхронными звуковыми сигналами.
«Газета.uz» готова оказать хокимияту Ташкента содействие в подборе консультантов и специалистов в случае заинтересованности администрации исправить описанную ситуацию.