Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-noyabr kuni Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasi “Yo‘l harakati qoidalarida nazarda tutilgan hujjatlari bo‘lmagan shaxslarning transport vositalarini boshqarishi"ga o‘zgartish kiritishga oid qonunni imzoladi.
Moddaga kiritilgan o‘zgartishga ko‘ra, haydovchi yonida biometrik pasporti yoki ID-karta mavjud bo‘lsa, undan transport vositasini boshqarishga ruxsat beruvchi va transport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazganlik to‘g‘risidagi hujjatlar, ishonchnoma va fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi talab etilmaydi.
O‘zgartishlar hujjat rasman e’lon qilingan kundan 3 oy o‘tib — 2022-yilning 1-mart sanasidan kuchga kiradi.
Qonun bilan IIVga shu vaqtga qadar ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha yagona elektron tizimda DYHXX xodimlari tomonidan yuqorida sanab o‘tilgan hujjatlar haqida ma’lumotlarni planshetlar va kompyuterlar orqali tekshirish imkoniyatini yaratish vazifasi yuklatilgan.
Eslatib o‘tamiz, mazkur o‘zgartishlarni avgust oyida Adliya vazirligi tomonidan taklif etilgan. Hujjat Qonunchilik palatasi tomonidan 18-oktabrda qabul qilinib, Senat tomonidan esa 19-noyabrda ma’qullangan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 ноября подписал закон, которым внесена поправка в статью 135 «Управление транспортными средствами лицами, не имеющими документов, предусмотренных Правилами дорожного движения» Кодекса об административной ответственности. Статья дополнена текстом:
«В случае наличия при себе биометрического паспорта или идентификационной ID-карты, выданных органами внутренних дел либо консульскими учреждениями Республики Узбекистан, водителю не требуется иметь при себе документ на право управления транспортным средством, документы о регистрации транспортного средства, а также подтверждающие право владения, пользования или распоряжения транспортным средством в отсутствие его владельца, страховой полис по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств».
Изменение вводится в действие ровно через три месяца — с 1 марта 2022 года.
Законом Министерству внутренних дел поручено до этого срока внедрить в Единой электронной системе делопроизводства об административных правонарушениях возможность проверки информации о перечисленных выше документах сотрудниками ГСБДД через планшеты и компьютеры.
Напомним, ввести поправку в августе предложило Министерство юстиции. Закон был принят Законодательной палатой 18 октября и одобрен Сенатом 19 ноября.
В апреле мы сообщали, что онлайн-петиция об отмене требования иметь при себе водительские права во время управления автомобилем собрала 10 тысяч голосов, необходимых для рассмотрения в парламенте.