O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning juma kuni Moskvaga bir kunlik tashrifi doirasida Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan muzokaralar doirasida 18 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi.
Qo‘shma bayonot
Muzokaralar yakunida prezidentlar xalqaro axborot xavfsizligi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Hujjatda «global axborot makonini shakllantiruvchi axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish va ulardan foydalanishdagi misli ko‘rilmagan yutuqlar, ularning hayotning barcha jabhalariga ta’siri o‘sib borayotgani» tan olingan.
Unda zamonaviy AKTdan «xalqaro tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni saqlash vazifalariga mos kelmaydigan maqsadlarda» foydalanish imkoniyatlari ortib borayotganidan xavotir bildirilgan. Ushbu texnologiyalardan foydalanish «fuqarolar, jamiyat va davlatga tobora ko‘proq to‘g‘ridan-to‘g‘ri xavf tug‘dirmoqda», deyiladi bayonotda.
Prezidentlar axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan buzg‘unchi maqsadlarda va noqonuniy foydalanish natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan davlatlararo nizolarning oldini olish va ularni tinch yo‘l bilan bartaraf etish tarafdori ekanini ta’kidladilar.
«Davlat rahbarlari jahon hamjamiyatini AKTdan xalqaro huquq normalariga zid holda harbiy-siyosiy maqsadlarda foydalanish hamda dushmanona harakatlar va tajovuzkorlik aktlarini amalga oshirishga yo‘l qo‘ymaslik, ushbu texnologiyalardan terroristik va boshqa jinoiy maqsadlarda, shuningdek, davlatlar suverenitetiga putur yetkazish va ularning ichki ishlariga aralashish uchun foydalanishga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida zarur choralarni qo‘llashga chaqiradi», — deyiladi bayonotda.
O‘zbekiston va Rossiya prezidentlarining fikricha, BMT shafeligida raqamli muhitda davlatlar suverinetini va teng xavfsizligini ta’minlash, axborot muhitida to‘qnashuvlarning oldini olish va AKTdan faqatgina tinch maqsadlarda foydalanishga qaratilgan «davlatlarning axborot makonida mas’uliyatli xatti-harakatlarining umuminsoniy normalari, qoidalari va tamoyillari»ni ishlab chiqish xalqaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi.
Boshqa hujjatlar
Kreml saytida imzolangan 11 hujjat ro‘yxati mavjud:
- Hukumatlar o‘rtasida Xalqaro axborot xavfsizligi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
- Hukumatlar o‘rtasida 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan kompleks hamkorlik dasturi;
- Hukumatlar o‘rtasida bioxavfsizlik masalalari bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi;
- Rossiya Maorif vazirligi va O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi o‘rtasida ta’lim sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv;
- Rossiya Maorif vazirligi va O‘zbekiston Maktabgacha ta’lim vazirligi o‘rtasida «Malыsh» («Mittivoy») qo‘shma loyihasini amalga oshirish bo‘yicha memorandum;
- Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi 2022−2023 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- Rossiya to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasining O‘zbekiston to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi bilan hamkorlik qilish va qo‘shma investitsiyalar to‘g‘risidagi bitim;
- 3. «VEB.RF» davlat taraqqiyot korporatsiyasi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati o‘rtasida Olmaliq shahrida misni qayta ishlash zavodi majmuasi (MOF-3) qurilishini moliyalashtirish uchun kredit shartnomasi;
- 1. VEB.RF va «O‘zbekneftgaz» o‘rtasida Rossiya mahsulotlari, ish va xizmatlarini yetkazib berishni moliyalashtirish bo‘yicha kredit shartnomasi;
- 2. VTB bank (Rossiya) va O‘zbekiston Iqtisodiy rivojlanish va qambag‘allikni qisqartirish vazirligi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
- 3. O‘zbekiston Strategik rivojlanish agentligi va Rossiyaning «Yangi loyihalarni ilgari surish bo‘yicha strategik tashabbuslar agentligi», «Milliy texnologiya tashabbusi platformasi» va «Milliy texnologiya tashabbusi universiteti 2035» avtonom notijorat tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik memorandumi;
RT agentligining aniqlik kiritishicha, tomonlar yadro xavfsizligi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi hujjatlarni ham imzolagan.
2022−2026 yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik
Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov va O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari — investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov. Foto: ekonomi.gov.ru.
Rossiya Federatsiyasi Iqtisodiy rivojlanish vazirligining ma’lum qilishicha, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan keng qamrovli iqtisodiy hamkorlik dasturi imzolangan.
Dastur hozirda amalda bo‘lgan kelishuv o‘rnini bosadi. Yangi hujjatda pandemiyadan keyingi davrda tegishli vositalar, jumladan, elektron tijorat, iqtisodiyotni raqamlashtirish, energiya va suvni tejaydigan yangi texnologiyalardan foydalangan holda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, migratsiya sohasidagi yondashuvlarni takomillashtirish zarurligi hisobga olingan.
Mamlakatlar COVID-19 ga qarshi kurash bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni amalga oshirish, vaksinalar ishlab chiqarish, koronavirus bilan kasallangan bemorlar profilaktikasi, tashxisi va davolanishi bo‘yicha tajriba va axborot almashishni rejalashtirgan. Dastur savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi, aloqa, moliya, fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, turizm, hududlararo hamkorlikni ham qamrab oladi.
Avval yozganimizdek, muzokaralar chog‘ida Shavkat Mirziyoyev Rossiya bilan «munosabatlarda siljish» va «barcha yo‘nalishlarda chuqurroq integratsiya»ni qayd etgan edi. Prezidentlar yil oxiriga qadar o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining 7 milliard dollargacha o‘sishi kutilayotgani va yangi qo‘shma investitsiya loyihalari amalga oshirilishini qayd etdilar.

В рамках однодневного визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Москву в пятницу на полях переговоров с президентом России Владимиром Путиным было подписано 18 двусторонних документов, сообщила пресс-служба главы государства.
Совместное заявление
По итогам переговоров президентов было подписано их Совместное заявление о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности.
В документе признаётся «беспрецедентный прогресс в развитии и использовании информационно-коммуникационных технологий, формирующих глобальное информационное пространство, их растущее влияние на все сферы жизнедеятельности».
В нём выражается обеспокоенность растущей возможностью использования современных ИКТ «в целях, несовместимых с задачами поддержания международного мира, безопасности и стабильности». Применение этих технологий «всё чаще представляет прямую угрозу для граждан, общества и государства», говорится в заявлении.
Президенты выступили за предотвращение и мирное урегулирование межгосударственных конфликтов, которые могут возникнуть вследствие деструктивного и противоправного использования информационно-коммуникационных технологий.
«Главы государств призывают мировое сообщество принять все необходимые меры для предотвращения использования ИКТ в военно-политических целях, противоречащих международному праву, и осуществления враждебных действий и актов агрессии, для недопущения использования этих технологий в террористических и иных преступных целях, а также для подрыва суверенитета государств и вмешательства в их внутренние дела», — говорится в заявлении.
Приоритетным направлением международного сотрудничества в этой сфере президенты Узбекистан и России считают выработку под эгидой ООН «универсальных норм, правил и принципов ответственного поведения государств в информационном пространстве», нацеленных на обеспечение суверенитета государств в цифровой среде и их равной безопасности, предотвращение конфликтов в информационной среде и использование ИКТ исключительно в мирных целях.
Другие документы
На сайте Кремля приводится список из 11 подписанных документов:
- Соглашение между правительствами о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности;
- Комплексная программа сотрудничества между правительствами на 2022−2026 годы;
Меморандум о взаимопонимании между правительствами по вопросам обеспечения биологической безопасности;
Соглашение между Министерством просвещения России и Министерством народного образования Узбекистана о сотрудничестве в области образования;
Меморандум о реализации совместного проекта «Малыш» («Миттивой») между Минпросвещения РФ и Министерством дошкольного образования Узбекистана;
Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2022−2023 годы;
Соглашение о сотрудничестве и совместных инвестициях Российского фонда прямых инвестиций с Фондом прямых инвестиций Узбекистана;
Кредитное соглашение между государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и Алмалыкский горно-металлургическим комбинатом для финансирования строительства комплекса медно-обогатительной фабрики (МОФ-3) в Алмалыке;
Кредитное соглашение между «ВЭБ.РФ» и компанией «Узбекнефтегаз» для финансирования поставок российской продукции, работ и услуг;
Соглашение о сотрудничестве между банком ВТБ (Россия) и Министерством экономического развития и сокращения бедности Узбекистана;
Меморандум о сотрудничестве между Агентством стратегического развития Узбекистана и российскими автономными некоммерческими организациями «Агентство стратегических инициатив по продвижению новых проектов», «Платформа Национальной технологической инициативы» и «Университет Национальной технологической инициативы 2035»;
RT уточняет, что стороны также подписали «документы о сотрудничестве в области ядерной безопасности».
Экономическое сотрудничество на 2022−2026 годы
Министр экономического развития России Максим Решетников и заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков. Фото: economy.gov.ru.
По данным Министерства экономического развития РФ, Узбекистан и Россия подписали комплексную программу экономического сотрудничества на 2022−2026 годы.
Программа придёт на смену действующему соглашению. Новый документ учитывает необходимость развивать в постпандемийный период экономическое сотрудничество с использованием актуальных инструментов, в том числе электронной торговли, цифровизации экономики, новых энерго- и водосберегающих технологий, а также совершенствования подходов в миграционной сфере.
Страны намерены реализовать практические меры в борьбе с COVID-19, обмениваться опытом и информацией по производству вакцины, вопросам профилактики, диагностики и лечения пациентов с коронавирусом. Программа также охватывает торговлю, промышленную кооперацию, транспорт, энергетику, сельское хозяйство, связь, финансы, науку и образование, здравоохранение, культуру, туризм, межрегиональное сотрудничество.
Как мы писали ранее, в ходе переговоров Шавкат Мирзиёев отметил «прорыв в отношениях» и «углублённую интеграцию по всем направлениям» c Россией. Президенты отметили предполагаемый рост взаимного товарооборота до 7 млрд долларов по итогам года и новые совместные инвестиционные проекты.
Мы газ у России тоже покупаем? Что, своего не хватает?
Георгий Лабшин
Вот и встретились.. вот и поговорили, даже кое-что подписали.
Наиль Валиев
Предыдущие комментаторы -а что не так? Что вас смущает? Недовольны чем? Нельзя ли по пунктам выразить недовольство, пояснее?
@Наиль Валиев, смущает то, что в повестке встречи нет никаких обсуждений улучшения условий для миграции и работы на территории РФ граждан Узбекистана. В отличие от бизнесменов и олигархов, для простого человека это главный вопрос, когда разговор заходит про отношения с Россией.