Yer osti liniyasini yotqizishning ikkita varianti ishlab chiqilmoqda — Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi yoki Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasi orqali.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, birinchi holatda liniya uzunligi 8,6 km bo‘lib, u 6 ta stansiyani o‘z ichiga oladi, o‘tkazish qobiliyati kuniga 62 ming yo‘lovchini tashkil qiladi. Loyiha qiymati 220 mln dollardan ortiq, 1 km narxi 24,3 million dollarga baholanmoqda.
Ikkinchi variantda esa masofa salkam 8 km bo‘lib, kuniga 55 ming kishiga xizmat ko‘rsatilishi mumkin. Qurilish ishlari besh yilga mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, yerusti metrosining ikkinchi bosqichiga ko‘ra, Qo‘yliq dahasidan Sergeli yo‘lining 5-bekatigacha 11 kilometrdan ziyod estakada quriladi. Bekatlar soni yettita bo‘lishi, kuniga 38 ming yo‘lovchi tashilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, taqdimotda aytilishicha, Qipchoq ko‘chasida halqa metrosini qurishdagi «muammoli» qurilish qismi ham muhokama qilingan. Slaydlardan birida ikkita bekatdan iborat 3,85 km uzunlikdagi uchastkani qurish bo‘yicha ikkita taklif ko‘rsatilgan.
Birinchi variantda yerusti (estakada) metro qurish taklif etilmoqda, loyiha qiymati 77,8 mln dollar (1 km uchun 20,2 mln dollar) deb baholanmoqda, qurilish muddati 1 yil 3 oyni tashkil qiladi. Shu bilan birga, 263,7 mlrd so‘m xarajat qiladigan 132 ta bino buzilishi, 312 ta daraxt kesilishi (narxi 10,3 mlrd so‘m), shuningdek, 7,8 km uzunlikdagi muhandislik tarmoqlari (23,8 mlrd so‘m) ko‘chirilishi kerak bo‘ladi.
Ikkinchi variantda esa yerosti metrosini qurish taklif qilinmoqda, biroq qurilish ishlari 15 foizga qimmatroq bo‘ladi — 89,4 mln dollar (1 km uchun 23,2 mln dollar) sarflanadi va uni amalga oshirish 3 yil davom etadi. Shu bilan birga, 27 ta bino buzilishi (narxi — 35,7 mlrd so‘m), 93 ta daraxt (1,9 mlrd so‘m) — kesilishi kerak bo‘ladi. Bu holatda 2,34 km (10,3 mlrd so‘m) kommunikatsiyalarini ko‘chirish kerak bo‘ladi.
Prezidentga metropolitenning yangi bekatlarini loyihalash bo‘yicha loyiha takliflari ham taqdim etildi.
«Gazeta.uz» loyihaning to‘liq taqdimotini olish uchun Transport vazirligiga murojaat qildi, biroq javob ololmadi.
«Gazeta.uz» o‘tgan yilning dekabr oyi oxirida Chilonzor liniyasini TTZ massivigacha uzaytirish rejalari haqida yozgan edi. Loyihada 7,9 km uzunlikdagi liniya, shu jumladan 4 ta stansiya taklif qilingan. Qurilish 2021−2023 yillarga mo‘ljallangan. Ushbu qaror yo‘lovchi tashish hajmini kuniga 50 ming kishiga oshirishi kutilgan edi.
Taqiqlangan tabu mavzusi
Mutaxassislar va oddiy toshkentliklar qurilishi davom etayotgan va taklif etilayotgan metro liniyalari avvallari tramvay yurgan ko‘chalar bo‘ylab o‘tishiga e’tibor qaratmoqda. Xuddi shu narsani qayta-qayta e’lon qilingan, lekin amalga oshirilmagan maxsus tezyurar avtobus liniyalari (BRT) qurish rejalari haqida ham aytish mumkin. Biroq 2016 yilda yo‘llarni kengaytirish va xalq bilan maslahatlashmasdan (metro qurilishi kabi) chorrahalar qurish bahonasi bilan yopilgan tramvay mavzusi Toshkent uchun tabu bo‘lib qolmoqda. O‘tgan yillar davomida poytaxt va mamlakat rahbarlarining chiqishlarida bu mavzu biror marta ham ko‘tarilmagan. Biror marta xorijlik ekspertlar jalb qilingan birorta tadbirda ochiq muhokama qilinmagan.
Jamoat transportining jiddiy yomonlashuviga qaramay, ayni paytda ko‘plab poytaxtlar LRT (yengil temir yo‘l)ga tobora ko‘proq tayanayotganiga qaramay, Toshkent global tendensiyalarni e’tiborsiz qoldirishda davom etmoqda. U qulay, keng, ekologik toza, bardoshli, harakatlanish imkoniyati cheklangan odamlar uchun qulay (metrodan farqli o‘laroq), amalda shovqinsiz va metro yeta olmaydigan hududlarni qamrab oladi. LRT qurilish xarajatlarining sezilarli darajada pastligi va yo‘llarni qurish uylarni keng miqyosda buzish hamda daraxtlarni kesishni talab qilmasligi bilan ham e’tiborga loyiq.
«[Yangi metro liniyalari ishga tushirilgandan] keyin ham magistral transport ta’minlanmagan yoki uni BRT avtobusi sifatida joriy etish hech qanday samara bermaydigan hududlar bo‘ladi… Bu borada jahon tajribasiga tayangan holda va ehtimol xorijlik mutaxassislarni jalb qilgan holda va moliyaviy qarzlar bilan hech bo‘lmaganda Toshkentda zamonaviy tramvayning tajriba loyihasini amalga oshirish maqsadga muvofiq bo‘lardi», — deyiladi 2017 yilda «Gazeta.uz»da chop etilgan maqolalardan birida. Ushbu mavxu hozir ham dolzarb bo‘lib qolmoqda va biz uni qayta o‘qishni maslahat beramiz.
«Har qanday holatda ham ushbu mavzu muhokama qilinishi kerak, shuningdek, shahar iqtisodiyotining ishlashi va fuqarolar uchun qulay muhit yaratishning boshqa ko‘plab masalalari kabi», — deyiladi o‘sha maqolada.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 ноября ознакомился с презентацией проекта развития Ташкентского метрополитена.
На презентации министр транспорта Илхом Махкамов представил план строительства подземной линии метро от станции «Буюк ипак йули» до массива ТТЗ («Ташкентский тракторный завод»).
Прорабатывается два варианта прокладки подземной линии — через улицу Мирзо Улугбека или улицу Буюк ипак йули.
По предварительным оценкам, в первом случае протяженность линии составит 8,6 км, и она включит в себя 6 станций, провозная способность составит 62 тысячи пассажиров в сутки. Стоимость проекта оценивается более чем в 220 млн долларов, цена 1 километра — 24,3 млн долларов.
Во втором варианте длина участка составит 8 км, провозная способность — 55 тысяч пассажиров в сутки. Ожидается, что строительные работы продлятся пять лет.
Кроме того, рассмотрен второй этап строительства надземной линии метро, который предусматривает прокладку более 11 км эстакадных путей от массива Куйлюк до станции №5 Сергелийского участка Чиланзарской ветки. Планируется, что линия будет состоять из 7 станций, пропускная способность составит 38 тысяч пассажиров в сутки.
При этом, согласно презентации, обсуждался также «проблемный» участок при строительстве кольцевого метро на улице Кипчак. На одном из слайдов можно увидеть два предложения по строительству участка протяженностью 3,85 км с двумя станциями.
В первом варианте предлагается возвести надземное (эстакадное) метро, стоимость проекта оценивается в 77,8 млн долларов (20,2 млн долларов за 1 км), срок строительства составит 1 год и 3 месяца. При этом придётся снести 132 здания, которые приведут к затратам в размере 263,7 млрд сумов, срубить 312 деревьев (затраты — 10,3 млрд сумов), а также перенести 7,8 км инженерных коммуникаций (23,8 млрд сумов).
Во втором варианте предлагается провести подземное метро, но строительство обойдётся на 15% дороже — в 89,4 млн долларов (23,2 млн долларов за 1 км), а реализация составит 3 года. При этом под снос попадают 27 зданий (затраты — 35,7 млрд сумов), под вырубку — 93 дерева (1,9 млрд сумов). В этом случае придётся перенести 2,34 км коммуникаций (10,3 млрд сумов).
Президенту были также представлены проектные предложения по дизайну новых станций надземного метро.
«Газета.uz» обратилась в Министерство транспорта, чтобы получить полную презентацию проекта, но не получила ответа.
«Газета.uz» писала о планах продления Чиланзарской линии до массива ТТЗ в конце декабря прошлого года. Проектом предлагалась линия длиной 7,9 км, включающая в себя 4 станции. Строительство было рассчитано на 2021−2023 годы. Ожидалось, что это решение позволит увеличить пассажиропоток на 50 тысяч человек в день.
Табуированная тема трамвая
Специалисты и простые жители Ташкента обращают внимание на то, что строящиеся и предлагаемые линии метро проходят по улицам, где раньше ходил трамвай. То же самое можно сказать и о неоднократно анонсированных, но так и не реализованных планах строительства выделенных линий скоростного автобуса (BRT). Однако тема трамвая, закрытого в 2016 году под предлогом расширения дорог и строительства развязок без дискуссий и консультаций с общественностью (как и строительство метро), остаётся для Ташкента табуированной. Ни разу за прошедшие годы эта тема не поднималась в выступлениях руководителей столицы и страны. Ни разу она открыто не обсуждалась на каких-либо мероприятиях с привлечением зарубежных специалистов.
Несмотря на серьёзную деградацию общественного транспорта, Ташкент продолжает игнорировать общемировые тенденции, в то время как многие столицы всё больше делают ставку на LRT (легкорельсовый транспорт). Он комфортабелен, вместителен, экологичен, долговечен, доступен для маломобильных людей (в отличие от метро), практически бесшумен и может охватить районы, куда не дотянется метро. В пользу LRT говорит и значительно более низкая стоимость строительства и то, что прокладка путей не требует масштабного сноса домов и вырубки деревьев.
«Даже после [запуска новых линий метро] останутся районы, где магистральный транспорт или не предусмотрен, или где его реализация в качестве автобусного сообщения BRT не принесет эффекта… В этой связи, опираясь на мировой опыт и возможно с привлечением зарубежных специалистов и финансовых заимствований, было бы целесообразно осуществить хотя бы пилотный проект современного трамвая в Ташкенте», — говорилось в одной из статей, опубликованных «Газетой.uz» в 2017 году. Она до сих пор остаётся актуальной, и мы советуем её перечитать: «На развилке. Каким быть общественному транспорту Ташкента?»
«Дискуссия на эту тему, в любом случае, необходима, как и по многим другим вопроса функционирования городского хозяйства и создания комфортной для горожан среды», — говорится в той же статье.