AQSh xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlikda 15 noyabrdan 7 dekabrgacha boshlang‘ich sinflarda o‘qish (EGRA) va matematika ko‘nikmalarini baholash (EGMA) bo‘yicha mamlakat bo‘ylab tadqiqot olib boradi. Bu haqda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi xabar berdi.
17 noyabr kuni poytaxtdagi 232-maktabda o‘quv boshlanishiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
“Biz ta’limga sarmoya kiritishni har bir mamlakat bajara oladigan eng muhim amal deb hisoblaymiz. Yosh avlodga investitsiya kiritish kelajakka investitsiya kiritish demakdir. Biz Xalq ta’limi vazirligi bilan birgalikda amalga oshirayotgan ushbu loyiha butun O‘zbekiston bo‘ylab 3- va 5-sinf o‘quvchilarining o‘qish va matematika ko‘nikmalarini baholashga yordam beradi. Baholash ushbu fanlar bo‘yicha o‘quv dasturlarini takomillashtirish va shu fanlarni o‘qitishga to‘g‘ri investitsiya kiritish imkonini beradi”, — dedi AQShning O‘zbekistondagi elchisi Daniel Rozenblyum.
EGRA va EGMA — umumta’lim maktablari boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining savodxonlik va hisoblash ko‘nikmalarini baholashga mo‘ljallangan ilmiy asoslangan modellarga tayanadi.
AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, EGRA va EGMA tadqiqoti 937 ta davlat umumta’lim maktabidagi 11 ming nafar o‘quvchining o‘zbek, rus, qoraqalpoq, qozoq, tojik, qirg‘iz va turkman tillari, shuningdek, ikkinchi til sifatida o‘zbek tiliga oid ko‘nikmalarini baholaydi.
Foto: AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi
“Bizning yuksak vazifamiz — bolalarni muvaffaqiyatga olib kelish, maqsadimiz — ularni baxtli ko‘rish. Ushbu loyiha boshlang‘ich sinflarda yuqori sifatli ta’limni ta’minlash orqali bu yuksak vazifamizni ilgari surish yo‘lida qo‘yilgan muhim qadamdir”, — dedi Xalq ta’limi vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov.
Bugungi kunga qadar USAID EGRA va EGMA baholash tadqiqotini 40 dan ortiq mamlakatda o‘tkazib, to‘plangan ma’lumotlar ushbu mamlakatlarga o‘z o‘quvchilarining o‘qish va matematika bo‘yicha asosiy ko‘nikmalarini yaxshilashga yordam bergan.

В Узбекистане с 15 ноября по 7 декабря проводится первое Национальное исследование по оценке навыков чтения (Early Grade Reading Assessment, EGRA) и математики (Early Grade Math Assessment, EGMA) в начальных классах. Оно осуществляется совместно Агентством США по международному развитию (USAID) и Министерством народного образования. 17 ноября в школе №232 в столице прошла церемония, посвящённая началу исследования.
Посол США в Ташкенте Дэниел Розенблюм, выступая на мероприятии, отметил, что исследования — первая попытка проведения национальной стандартизированной оценки такого масштаба в Узбекистане — являются важным вкладом в реформу образования в стране.
«Предоставление политикам и педагогам достоверных данных об успеваемости учащихся поможет им направить ресурсы так, чтобы более эффективно помочь школьникам», — сказал он.
EGRA и EGMA являются научно обоснованными моделями для оценки базовых навыков грамотности и арифметики учащихся начальных классов общеобразовательных школ.
По данным пресс-службы посольства США, в рамках EGRA и EGMA будут оценены навыки более 11 тысяч учащихся 3-х и 5-х классов 937 государственных школ на узбекском, русском, каракалпакском, казахском, таджикском, кыргызском и туркменском языках, а также на узбекском в качестве второго языка.
«Наша миссия — сделать наших детей успешными, наша цель — видеть их счастливыми. Этот проект является жизненно важным шагом в продвижении нашей миссии по обеспечению более высокого качества образования в начальных классах», — подчеркнул заместитель министра народного образования Узбекистана Рустам Каримжонов.
«Сведения, собранные по результатам оценки, помогут МНО и его партнёрам принимать более эффективные, основанные на фактических данных решения о том, как улучшить навыки чтения и математики учащихся», — говорится в сообщении.
До сегодняшнего дня USAID провело исследования EGRA и EGMA более чем в 40 странах. Полученные данные помогли этим государствам улучшить базовые навыки чтения и математики учащихся, отмечается в сообщении.