Prezident Shavkat Mirziyoyev Qozog‘istonning Qarag‘anda viloyatidagi konda sodir bo‘lgan portlash oqibatida insonlar qurbon bo‘lgani munosabati bilan mamlakat prezidenti Qasim-Jomart Toqayevga hamdardlik bildirdi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov ma’lum qildi.
7 noyabr kuni «ArselorMittal Temirtau» kompaniyasiga qarashli «Abay» shaxtasida to‘satdan metan ajralib chiqishi sodir bo‘ldi. Olti ishchi halok bo‘ldi, yana ikki kishi yaralandi. Konda jami 64 nafar ishchi ishlagan. 56 kishi zudlik bilan o‘z-o‘zini evakuatsiya qildi.
Qasim-Jomart Toqayev hukumatga konchilar oilalariga yordam ko‘rsatish bo‘yicha topshiriq berdi. Voqea holatlariga oydinlik kiritish uchun hukumat komissiyasi tuzildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил соболезнования президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву в связи с человеческими жертвами в результате взрыва на шахте в Карагандинской области. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
7 ноября на шахте «Абайская» компании «АрселорМиттал Темиртау» произошёл внезапный выброс метана. Погибли шесть работников, ещё двое пострадали. Всего в шахте находилось 64 работника. 56 человек сразу самоэвакуировались.
Касым-Жомарт Токаев поручил правительству оказать помощь семьям шахтёров. Для выяснения обстоятельств случившегося создана правительственная комиссия.