«Toshkent shahar suv ta’minoti»ning xabariga ko‘ra, shu tufayli Toshkent shahrining qator hududlarida ichimlik suvi ta’minoti bilan bog‘liq uzilishlar kuzatilmoqda.
Ta’kidlanishicha, hozirgi vaqtda elektr ta’minoti qayta tiklangan, ichimlik suv gidravlik rejimini tiklash bo‘yicha tezkor choralar ko‘rilmoqda. 2−3 soatda Toshkent shahri suv ta’minoti o‘z maromiga qaytadi.
Mirzo Ulug‘bek tuman hokimligi ma’lum qilishicha, avariyaviy holat sabab Mirzo Ulug‘bek tumani TTZ-4 mavzesidagi 14/1 va 14/2 lokal qozonxonalarga sovuq suv bosimi pasaygan, sovuq suv kelishi to‘xtagan.
Oqibatda esa 37 ta ko‘p qavatli uylarda issiq suv va issiqlik ta’minoti to‘xtatilgan. Xuddi shunday Buyuk Ipak yo‘li ko‘chasida ham 214 uylarda ta’minot to‘xtagan.
Keyinchalik, Mirzo Ulug‘bek tumani TTZ-1, TTZ-2, TTZ-4, Qorasuv-1, Qorasuv-2, Qorasuv-3, Qorasuv-4 va Feruza massivlari, Oltintepa, Sayohat, Xirmontepa, Podshobog‘, Orol va Salom ko‘chalari, Buz-1, Chust ko‘chalarida ham ichimlik suvi ta’minoti vaqtincha to‘xtatildi.
Tuman hokimligi yuzaga kelgan noqulayliklar (to‘liq ro‘yxat) uchun uzr so‘rab, mutasaddi tashkilotlar ish olib borayotganini qayd etdi.

Утром 5 ноября из-за неполадок энергоснабжения на гидросооружении «Кадырия», обеспечивающем питьевой водой основную часть населения столицы, произошел сбой в работе насосных агрегатов, сообщила пресс-служба «Тошкент шаҳар сув таъминоти».
Поскольку насосные агрегаты работают от электричества, в ряде районов Ташкента возникли перебои с подачей холодной воды.
В частности, в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента, по данным районного хокимията, без питьевой воды остались 5065 частных домов, 564 многоэтажных дома, 12 школ, 18 детских садов и 6 вузов. Кроме того, в 37 многоэтажных домах массива ТТЗ-4 и 214 домах по улице Буюк ипак йули было отключено горячее водоснабжение и отопление.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства энергетики, отключение трансформатора подстанции «Марказ», повлиявшее на работу насосов, произошло из-за пыли. Напомним, вечером 4 ноября количество пыли в воздухе превысило норму в 5 раз.
В настоящее время неполадки в электроснабжении устранены, предпринимаются оперативные меры по восстановлению подачи питьевой воды. В ближайшие 2−3 часа водоснабжение в столице будет нормализовано.