1-shahar kasalxonasidan soat 22:45 da «Gazeta.uz»ga xabar qilinishicha, tibbiyot muassasasiga Yunusobod va Shayxontohur tumanlaridan ikki nafar erkak nafas olish qiyinligi shikoyati bilan murojaat qilgan. Hamshiraning so‘zlariga ko‘ra, bemorlardan birida shamollashdan keyingi qoldiq yo‘tal bo‘lgan va kasallik havodagi chang miqdori ortishi bilan kuchaygan.
«Ma’lum bo‘lishicha, erkakning xonadonidagi deraza va eshiklar ochiq qolgan, buning natijasida karavot va boshqa mebellar ustida chang qoplangan. Bemor karavotga yotganida, bo‘g‘ila boshlagan», — deya ma’lum qildi shifoxonadagilar.
Allergologiya markazidan ma’lum qilishlaricha, soat 22:30 atrofida Olmazor tumanidan astma bilan og‘rigan keksa ayol tez yordam so‘rab murojaat qilgan. Allergolog Mirabbos Normurodovning so‘zlariga ko‘ra, ayol uyda bo‘lgan, lekin derazalar yopiq bo‘lishiga qaramay, xonaga chang kirib, nafasi bo‘g‘ilgan.
Allergolog allergiya va nafas olishda muammolarga duchor bo‘lganlarga uydan chiqmaslikni, derazalarni yopishni va binolarni namlantirishni maslahat berdi.
Avvalroq payshanba kuni Toshkent shahri va boshqa viloyatlarda kuzatilgan chang-qumli tuman tuproqning quruq ustki qatlamlarini ko‘targan shamol tufayli yuzaga keldi, deb xabar qildi O‘zgidromet. Poytaxt havosidagi chang miqdori me’yordagidan 5 barobar oshib ketdi. Shu bilan birga, havo harorati noldan pastga tushdi.

Жители Ташкента обращаются в медицинские учреждения из-за проблем с дыханием, вызванных пыльно-песчаной мглой в Ташкенте, сообщили «Газете.uz» в Республиканском научно-специализированном аллергологическом центре и в 1-й городской клинической больнице.
Как сообщили «Газете.uz» в 1-й горбольнице в 22:45, к ним обратились двое мужчин с жалобами на проблемы с дыханием из Юнусабадского и Шайхантахурского районов. По данным медсестры, у одного из пациентов был остаточный кашель после перенесённой простуды, который обострился из-за увеличения концентрации пыли в воздухе.
«Оказалось, что окна и двери в квартире мужчины остались открытыми, из-за чего скопилась пыль на кровати и другой мебели. Когда пациент лёг на кровать, он начал задыхаться», — рассказали в больнице.
В аллергоцентре рассказали, что примерно в 22:30 к ним обратилась за экстренной помощью пожилая женщина с астмой из Алмазарского района. По словам врача-аллерголога Мираббоса Нормуродова, женщина находилась дома, но пыль проникла в помещение, несмотря на закрытые окна, из-за чего она начала задыхаться.
Врач-аллерголог посоветовал лицам с аллергией и проблемами с дыханием не выходить из дома, закрыть окна и увлажнять помещения.
Пыльно-песчаная мгла, наблюдаемая в четверг в Ташкенте и других регионах, была спровоцирована ветром, который поднял сухие верхние слои почвы, сообщили ранее в Узгидромете. Количество пыли в воздухе в столице превысило норму в 5 раз. При этом температура воздуха опустилась ниже нуля.