Belgradda (Serbiya) boks bo‘yicha o‘tkazilayotgan jahon chempionatining beshinchi kunida O‘zbekiston terma jamoasi safidan to‘rt nafar bokschi ishtirok etdi.
Shaxobiddin Zoirov (-54 kg) birinchi bo‘lib serbiyalik Tamir Galanovga qarshi ringga chiqdi. 28 yoshli o‘zbekistonlik bokschi raqibiga hech qanday imkoniyat qoldirmadi va yirik 5:0 hisobida g‘alaba qozondi.
«Yirik chempionatlarda mezbon mamlakat vakillari bilan raqobatlashish qiyin. Har bir jangning o‘ziga xos qiyinchiliklari bor, lekin men ko‘rsatmalarga amal qilishga harakat qildim, shu tufayli g‘alaba qozondim», — dedi Zoirov AIBAga bergan intervyusida.
Keyin esa Madiyar Saidrahimov (-92 kg) ringga chiqdi, uning raqibi belaruslik sportchi Vladislav Smyaglikov bo‘ldi. Har bir raund o‘zbekistonliklarning foydasiga yakunlandi va yakunda 5:0 hisobida Saidrahimov g‘alaba qozondi. U keyingi bosqichda qozog‘istonlik Aybek Oralbay bilan jang qiladi.
Uchinchi bo‘lib jangni 2018 yilgi o‘smirlar Olimpiadasi g‘olibi Abdumalik Xalakov (-60 kg) o‘tkazdi. Chorak final yo‘lida unga makedoniyalik Jasin Lama qarshilik ko‘rsatdi. Xalakov ham barcha raundlarni o‘z foydasiga hal qildi va yirik hisobda g‘alaba qozondi — 5:0. Uning ¼ finaldagi raqibi Sloveniya va Panama vakillari juftligi g‘olibi bo‘ladi.
Kechaning asosiy bahsi -71 kg vazn toifasidagi Shaxram G‘iyosovning qozog‘istonlik bokschi Aslanbek Shimbergenovga qarshi jangi bo‘ldi. Har ikki sportchi ham yuqori texnikani namoyish etdi, ammo g‘alaba tezroq va aqlliroq qozog‘istonlik bokschiniki bo‘ldi, deya qayd etdi AIBA. Amaldagi jahon chempioni Shahram G‘iyosov 5:0 hisobida mag‘lub bo‘ldi va turnirni tark etdi.

В пятый день чемпионата мира по боксу в Белграде (Сербия) в составе сборной Узбекистана выступили четверо боксёров.
Первым свой поединок провёл Шахобиддин Зоиров (-54 кг), которому противостоял серб Тамир Галанов. 28-летний боксёр из Узбекистана не оставил шансов оппоненту и одержал уверенную победу со счётом 5:0.
«На крупных чемпионатах трудно состязаться с представителями принимающей страны. У всех поединков есть свои сложности, но я старался следовать инструкциям, благодаря чему выиграл», — заявил Зоиров в интервью AIBA.
Следующим на ринг вышел Мадияр Саидрахимов (-92 кг), соперником которого стал спортсмен из Беларуси Владислав Смягликов. Каждый раунд завершился в пользу узбекистанца, итоговый результат — чистая победа со счётом 5:0. В следующем этапе Саидрахимов сразится с казахстанцем Айбеком Оралбаем.
Третий по расписанию бой был у победителя юношеской Олимпиады-2018 Абдумалика Халакова (-60 кг). На пути к четвертьфиналу ему противостоял македонец Жасин Ляма. Халаков также завершил все раунды в свою пользу и одержал уверенную победу — 5:0. Его соперником по ¼ финала станет победитель пары представителей Словении и Панамы.
Главным событием вечера должен был стать бой Шахрама Гиясова (-71 кг) против боксёра из Казахстана Асланбека Шимбергенова. Оба спортсмена продемонстрировали высокую технику, но победа досталась казахстанцу, который был быстрее и сообразительнее, подчеркнули в AIBA. Действующий чемпион мира Шахрам Гиясов проиграл со счётом 5:0 и покинул турнир.