Prezident 23 oktabr kuni «Sug‘urta bozorini raqamlashtirish va hayot sug‘urtasi sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi.
Hujjatga muvofiq, 2022 yil 1 iyuldan boshlab sug‘urtaning barcha turlarini (klasslarini) elektron shaklda amalga oshirishga ruxsat beriladi.
2023 yil 1 yanvardan majburiy sug‘urtaning barcha turlari bo‘yicha sug‘urta polislarini qog‘oz blankalarda rasmiylashtirish amaliyoti bekor qilinadi.
2022 yil 1 yanvardan 2025 yil 1 yanvargacha hayot sug‘urtasi sohasidagi sug‘urta tashkilotlarining mazkur faoliyati qismi uchun hisoblanadigan foyda solig‘i bo‘yicha belgilangan soliq stavkasi 50 foizga kamaytiriladi.
2022 yil 1 yanvardan 2024 yil 1 yanvargacha ish beruvchi tomonidan o‘z xodimlari uchun baxtsiz hodisalardan ehtiyot shart sug‘urta qilish va tibbiy sug‘urta turlari bo‘yicha tuzilgan sug‘urta shartnomalari asosida O‘zbekistonda sug‘urta faoliyatini amalga oshirishga litsenziyasi bo‘lgan yuridik shaxslarga yo‘naltiriladigan mablag‘lar jismoniy shaxslarning jami daromadi sifatida qaralmaydi.
2022 yil 1 iyungacha transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha yagona axborot tizimi negizida barcha sug‘urta polislarini ro‘yxatga oluvchi va ularning aylanmasini nazorat qiluvchi yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimi joriy etiladi.
Sug‘urta shartnomalarini Yagona axborot tizimi orqali rasmiylashtirish sug‘urta tashkilotlari uchun majburiy hisoblanadi.
2022 yilning 1 iyulidan ixtiyoriy pensiya sug‘urtasi va uzoq muddatli hayot sug‘urtasi turlari bo‘yicha sug‘urta mukofotlari hisobidan shakllangan mablag‘larni investitsiya qilish uchun inflyatsiya bog‘langan davlat qimmatli qog‘ozlari muomalaga chiqariladi.

С 1 июля 2022 года разрешено осуществлять все виды (классы) страхования в электронном виде. Это предусмотрено постановлением президента «О дополнительных мерах по цифровизации страхового рынка и развитию сферы страхования жизни».(ПП-5265) от 23 октября, сообщило Министерство юстиции Узбекистана.
С 1 января 2023 года отменяется практика оформления страховых полисов на бумажных бланках по всем видам обязательного страхования.
С 1 января 2022 года по 1 января 2025 года налоговая ставка по налогу на прибыль, исчисляемая в части данной деятельности страховых организаций в сфере страхования жизни, снижается на 50%.
Средства, направляемые работодателем в период с 1 января 2022 года по 1 января 2024 года юридическим лицам, имеющим лицензию на осуществление страховой деятельности в Узбекистане, на основании договоров страхования от несчастных случаев и медицинского страхования, заключённых по видам страхования для своих работников, не рассматриваются как совокупный доход физических лиц.
До 1 июня 2022 года на базе единой информационной системы по страхового полиса обязательного страхования владельцев транспортных средств (ОСГО) должна быть внедрена единая автоматизированная информационная система регистрации всех страховых полисов и контроля за их оборотом.
Оформление договоров страхования через единую информационную систему является обязательным для страховых организаций.
Напомним, в 2017 году планировалось отменить оформление на бумажных бланках полиса ОСГО с 1 января 2021 года.
С 1 марта 2022 года инспекторы дорожно-патрульной службы прекратят требовать у водителей предъявить полис ОСГО (наряду с правами нового образца, свидетельством о регистрации транспортного средства и доверенности на управление автомобилем) при наличии ID-карты.