Dzyudo bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi, Rio-2016 Olimpiya o‘yinlari sovrindori Diyorbek O‘rozboyevdan olingan doping-sinamada taqiqlangan modda aniqlangan. Bu haqda Milliy antidoping agentligi xabar bermoqda.
Ma’lum qilinishicha, 6 may kuni sportchidan musobaqadan tashqari davrda doping-sinama olingan.
Tekshiruv natijasida sportchi tomonidan Butunjahon antidoping kodeksi va O‘zbekiston Milliy antidoping qoidalarining 2.1-moddasida ko‘rsatilgan antidoping qoidabuzarligi sodir etilgan ya’ni “Meldonium” taqiqlangan moddasi iste’mol qilinganligi aniqlangan.
Qayd etilishicha, “Meldonium” taqiqlangan moddalar ro‘yxatining S4. Gormonlar va metabolizm modulyatorlari sinfiga mansub hisoblanadi.
Natijada Diyorbek O‘rozboyev 3 yil muddatga diskvalifikatsiya qilindi. Diskvalifikatsiya joriy yil 16 avgustdan 2024 yil 15 avgustga qadar etib belgilandi.
Dzyudochi xalqaro va milliy toifadagi musobaqalarda ishtirok etish huquqidan mahrum etildi.
May oyi boshida bokschi Bektemir Meliqo‘ziyev 4 yilga barcha milliy va xalqaro sport musobaqalarida ishtirok etish huquqidan mahrum etildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, sportchidan olingan doping-testida “furosemid” taqiqlangan moddasi aniqlangan.
“Gazeta.uz” doping sababli butun umrga diskvalifikatsiya qilingan sportchilar haqida maqola e’lon qilgan edi.

Член сборной Узбекистана по дзюдо Диёрбек Урозбоев дисквалифицирован на три года за нарушение антидопинговых правил, сообщили в Национальном антидопинговом агентстве при Кабинете министров Узбекистана.
Дзюдоист входит в «Национальный тестовый список» агентства и должен был пройти плановую допинг-проверку. 6 мая текущего года во время внесоревновательного периода у него была взята допинг-проба, которая выявила нарушение статьи 2.1 Всемирного антидопингового кодекса и Национальных антидопинговых правил. В его организме был обнаружен мельдоний, который входит в группу гормонов и модуляторов метаболизма.
Спортсмен дисквалифицирован на период с 16 августа 2021 года до 15 августа 2024 года. В течение этого срока он не сможет участвовать в каких-либо международных или национальных соревнованиях.
Диёрбек Урозбоев (1993 г. р.) — бронзовый медалист Олимпийских игр-2016 в Рио и победитель Азиатских игр-2018, вице-чемпион Азии и призёр Чемпионата мира 2017 года.