Davomi: 20 oktabr kuni Mark Riz u bilan O‘zbekiston hukumatidagi yuqori lavozimli shaxslar bog‘lanib, unga gonorar to‘lash masalasi hal qilinganligini ma’lum qilishganini aytdi. «Hukumatni isloh qilish — bu dard… Biz muammoni tagiga yetib, O‘zbekiston fuqarosi bo‘lmagan odam uchun hujjatlarni qanday rasmiylashtirish kerakligini bilmaydigan quyi pog‘onadagi administratorga bog‘liq ekanligini aniqladik», — deb yozadi tarjimon.
Abdulla Qodiriyning «O‘tkan kunlar» tarjimasi muallifi Mark Riz («Gazeta.uz» oldinroq u bilan intervyuni e’lon qilgan edi) prezident Shavkat Mirziyoyev nomidan va’da qilingan pul mukofoti 5 oydan beri to‘lanmagani haqida ma’lum qildi. Bu haqda u Twitter`da O‘zbekiston prezidentiga murojaat qilgan bir nechta postida yozgan.
Tadqiqotchi ijtimoiy tarmoqdagi akkauntini o‘zbek adabiyoti va madaniyatini targ‘ib qilish uchun ochganini (akkaunt nomi — @uzbekmodernist) hamda ayrim hukumat vakillarining nojo‘ya harakatlariga e’tiborni qaratish uchun ushbu kanaldan foydalanish unga yoqimsiz ekanligini ta’kidladi.
AQSh Harbiy-dengiz kuchlari Akademiyasinig Mintaqaviy tadqiqotlar markazi sobiq rahbari o‘zini davlat xizmatiga bag‘ishlaganidan, 1994 yil aynan O‘zbekistonda boshlangan, faxrlanishini aytib o‘tdi va davlat budjetini noto‘g‘ri ishlatish kechirib bo‘lmas ish ekanligini qayd etdi.
«Besh oy oldin siz menga katta pul mukofotini hamda O‘zbekistonning xorijdagi elchixonalari „O‘tkan kunlar“ tarjimasining 1000 nusxasini sotib olish va’da qilgandingiz», — deb yozadi Mark Riz.
U «katta qalam haqi» hamda O‘zbekistonning xorijdagi elchixonalari «O‘tkan kunlar» tarjimasining 1000 nusxasini sotib olish va’da qilinganini ta’kidladi.
«Men o‘tgan yilning may oyida Toshkentdan ketishimdan bir kun oldin, hukumatingiz a’zosi Xondamir Qodiriy, Abdulla Qodiriyning nabirasi, va mening do‘stim bilan bog‘lanib: „Men prezident Mirziyoyev bilan yetti daqiqadan so‘ng uchrashaman va u Markka tashrifi vaqtida qancha gonorar to‘laganimizni bilmoqchi. Biz Markga pul bermadik. U kechirib, unuta oladimi?“ — degan», — deya Yozuvchilar uyushmasi vakilining so‘zlarini keltiradi amerikalik tarjimon.
«Men unga: „Siz mendan Mirziyoyevga yolg‘on gapirishimni so‘rayapsizmi? Boring, choyingizni iching“, — dedim. Ushbu javobdan keyin xodimingiz do‘stimga tahdid qilgan… Men bu suhbatdan shokka tushdim. Bundan bir kun oldin janob Sultonov (Hayriddin Sultonov, prezident maslahatchisi — tahr.) bilan ko‘rishgan edim, unga o‘z taklifimni berdim va uning yuqori darajadagi professional ekanligiga ishonch hosil qildim», — deya ta’kidlaydi tadqiqotchi.
Mark Riz ushbu vaziyat «yuqori rahbariyatning sa’y-harakatlari korrupsiyaga botgan o‘rtakashlarning harakatlari bilan puchga chiqarilishini» ko‘rsatib berishini xulosa qiladi.
Uning yozishicha, AQShga qaytganidan so‘ng uni Yozuvchilar uyushmasi xodimlari va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat tilini rivojlantirish departamenti vakillari ishtirokidagi Zoom-uchrashuvga taklif qilishadi. Unda gonorar berilishi ma’lum qilinib, uning 1000 ta tarjima kitobini sotib olishga va’da berishadi. Shuningdek, unga Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetida yiliga 20 ming dollar evaziga ish ham taklif qilinadi.
«Bu taklifni rad etishimga to‘g‘ri keldi, chunki bu maoshga ishlay olmasdim. Ingliz tilini o‘rganishlari uchun o‘zim to‘lashimga to‘g‘ri kelardi», — deb yozdi u.
Mark Riz ushbu qo‘ng‘iroq vaqtida O‘zbekiston tomonidan do‘stiga tahdid qilgan va unga gonorarni «unitish va kechirishni» taklif qilgan Yozuvchilar uyushmasi xodimi ham ishtirok etganini bildirib o‘tdi.
«Menga o‘g‘lim bilan Toshkentga ko‘chib borish hamda mendan yolg‘on gapirishni so‘ragan, keyin do‘stimga tahdid qilgan kishiga o‘z xavfsizligimni ishonib topshirish g‘oyasi yoqmadi. Shu odamning o‘zi gonorarni taqsimlash va kitoblarni sotib olishga mas’ul», — deb yozadi u prezidentga murojaat qilar ekan.
«Oxirgi uch yilda qancha intervyu berganim, Alisher Navoiy nomidagi universitetda onlayn dars o‘tkanim va bular uchun hech narsa olmaganim, deyarli barcha safarlarni o‘z hisobimdan amalga oshirganimni bilasiz. Men ancha asabiylashdim, biroq O‘zbekistondagi odamlar meni davom ettirishga ruhlantirishdi, sizning qo‘llab-quvvatlashingiz meni ilhomlantirdi. O‘zbekistonda halol odamlar nohalollardan ko‘proq. Biroq 1 yoki 2 kishi osonlikcha islohotlaringizga putur yetkazishi va jar yoqasiga keltirib qo‘yishi mumkin. O‘rta qatlamdagi korrupsiya janob Sultonovga — professionalga — putur yetkazadi, va eng achinarlisi, sizning O‘zbekiston uchun kelajak qurish yo‘lidagi sa’y-harakatlaringizni barbod qilishi mumkin», — deb yozadi tarjimon.
«Bu islohotlar muvaffaqiyatsiz bo‘lishi mumkin emas. Ma’muriyatingizdagi halol insonlar muvaffaqiyatga erishish imkoniga ega bo‘lishlari lozim», — deya qayd etdi korrupsiyaga botgan odamlarni to‘xtatish uchun ushbu bayonotni berishi kerak deb hisoblagan Mark Riz.
Mark Riz «Gazeta.uz» bilan suhbatda o‘zining bank hisob-raqamini jo‘natgani, biroq haligacha O‘zbekistondan hech qanday pul o‘tkazmasi bo‘lmaganini aytdi. U, shuningdek, O‘zbekiston mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan 2020 yilda taqdim etilgan «Do‘stlik» ordeni uchun mukofot puli ham haligacha to‘lab berilmaganini ta’kidladi.
«Amazon platformasida 1000 ta „O‘tkan kunlar“ sotib olinsa, katta hodisa bo‘lardi. 1000 ta kitobning sotib olinishi platforma algoritmida qayd etiladi va bu o‘zbek adabiyotining tanilishiga xizmat qilardi», — dedi u.
«Gazeta.uz» izoh olish uchun Yozuvchilar uyushmasi va Vazirlar mahkamasi huzuridagi Davlat tilini rivojlantirish departamenti bilan bog‘landi.
«Mazkur masala hozirda kun tartibida turibdi va rahbariyat bilan muhokama qilinmoqda», — dedi departament vakili.

Продолжение: 20 октября Марк Риз сообщил, что с ним связались высокопоставленные должностные лица из правительства Узбекистана и что вопрос выплаты ему гонорара был решён. «Реформирование правительства — это боль… Мы отследили проблему до администратора низшего звена, который просто не знал, как оформить документы для того, кто не является гражданином [Узбекистана]», — написал переводчик.
Марк Риз, автор перевода романа «Минувшие дни» Абдуллы Кадыри («Газета.uz» публиковала с ним интервью), сообщил, что обещанный ему гонорар от имени президента Шавката Мирзиёева не выплачен спустя пять месяцев. Об этом он написал в серии постов в Твиттере, обращённых к президенту Узбекистана.
Исследователь отметил, что открыл аккаунт в социальной сети только для продвижения узбекской литературы и культуры (название аккаунта — @uzbekmodernist), и ему неприятно использовать этот канал для привлечения внимания к неправильным действиям отдельных членов правительства.
Бывший глава Центра региональных исследований Академии Военно-морских сил США подчеркнул, что гордится тем, что посвятил себя государственной службе, которая началась именно в Узбекистане в 1994 году, и что он считает неправильное использование народных денег недопустимым.
«Пять месяцев назад вы выделили мне значительный гонорар и дали обещание о приобретении 1000 копий „Уткан кунлар“ для передачи посольствам Узбекистана за рубежом для распространения в качестве подарков», — написал Марк Риз.
«За день до того, как я покинул Ташкент в мае, член вашего правительства связался с Хондамиром Кадыри, внуком Абдуллы Кадыри и другом, не имеющим отношения к моей работе, и сказал: „Я встречаюсь с президентом Мирзиёевым через семь минут, и он хочет знать, сколько мы выплатили Марку во время его визита в качестве гонорара. Мы не дали Марку денег. Он может простить и забыть?“», — приводит переводчик слова представителя Союза писателей Узбекистана.
«Мой ответ вашему сотруднику был таким: „Вы просите меня соврать Президенту Мирзиёеву? Идите, выпейте чаю“. После этого ответа ваш сотрудник угрожал моему другу… Я был удивлён таким разворотом. За день до этого я встречался с г-ном Султановым (Хайриддин Султанов, советник президента — ред.), дал ему своё предложение, и убедился в его высочайшем профессионализме», — отметил исследователь.
Марк Риз делает вывод, что эта ситуация отражает «вечную проблему того, что старания высшего руководства подрываются действиями коррумпированных посредников».
По его возвращении в США его пригласили на звонок по Zoom с представителями Союза писателей и Департамента развития государственного языка при Кабинете министров, где его известили о вручении гонорара и сообщили, что приобретут 1000 книг его перевода. Ему также была предложена работа в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои с зарплатой 20 тысяч долларов в год.
«Мне пришлось отклонить это предложение, так как я просто бы не смог работать за такую зарплату. Мне пришлось бы самому платить, чтобы преподавать английский», — отметил он.
Марк Риз говорит, что во время этого звонка с узбекской стороны присутствовал также сотрудник, который угрожал его другу и предлагал ему «простить и забыть» о гонораре.
«Мне была неприятна идея переезда с сыном в Ташкент, чтобы доверить свою безопасность тому, кто просит врать вам и потом угрожает моему другу. Этот самый человек ответственен за распределение гонорара и покупку книг», — пишет он, обращаясь к президенту.
«Как вы знаете, за последние три года я дал десятки интервью, бесплатно преподавал онлайн в университете Навои, дал десятки лекций, оплачивая почти все свои поездки за свой счёт. Я был достаточно разочарован. Однако люди в Узбекистане мотивировали меня продолжать. Ваша поддержка мотивировала меня. В Узбекистане честных людей больше, чем нечестных. Но один или два человека могут легко дискредитировать и привести в тупик ваши реформы. Коррупция посредников дискредитирует г-на Султанова — профессионала — и, что ещё более возмутительно, ваши усилия по построению будущего для Узбекистана», — подчеркнул переводчик.
«Эти реформы не должны провалиться. Честным людям в вашей администрации должна быть предоставлена возможность добиться успеха», — написал Марк Риз, добавив, что посчитал себя обязанным сделать это заявление, чтобы остановить коррумпированных лиц.
В беседе с «Газетой.uz» Марк Риз рассказал, что отправлял данные своего банковского счёта, но до сих пор не получил никаких денежных переводов из Узбекистана. Он также отметил, что ему не было выплачено денежное вознаграждение вместе с врученным ему в 2020 году орденом «Дустлик».
«Покупка 1000 книг „Минувших дней“ через Amazon была бы заметным событием. Продажу 1000 книг заметили бы благодаря алгоритму этой платформы, и это послужило бы продвижению узбекской литературы», — считает он.
«Газета.uz» связалась с представителями Союза писателей и Департамента по развитию государственного языка при Кабмине, чтобы получить комментарий.
«Этот вопрос сейчас находится на повестке дня и обсуждается с руководством», — ответил представитель департамента.