14 oktabrdan Tashkent City bog‘i hududiga kirish bepul bo‘ldi. Bu haqda bog‘ ma’muriyati xabar berdi.
«Avtotransport vositalari kirishi bundan mustasno», — deyiladi xabarda.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilning 17 dekabrdan Tashkent City bog‘iga bayram arafasi va yangi yil kunlarida kirish pulli etib belgilangan edi.
Ushbu holatga shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev shaxsiy munosabatini bildirgan. Uning fikricha soliq to‘lovchilar Tashkent City`ga kirganida pul to‘lasa adolatli bo‘ladi. Hokim, shuningdek, «Bir oyda saqlab turishga 900 mln so‘m, har bitta fontanning otilishiga bir kunda 1 mln so‘mdan ko‘p pul ketadi», — deya ma’lum qilgan edi.
Yanvar oyida 31 martgacha Tashkent City bog‘iga pullik kirish tartibi saqlanib qolishi ma’lum qilindi.
Iyun oyida Murod Nazarov Tashkent city ishbilarmonlik markazidagi qurilishlar tasdiqdan o‘tmagani, hattoki Hilton mehmonxonasi hujjatlari ham endi tayyorlanayotganini aytdi. Bunga Tashkent city direksiyasi munosabat bildirib, «Murod Nazarovning fikrlari xaqiqiy holatga to‘g‘ri kelmasligi va asossiz"ligini ma’lum qildi.
Avgust oyida XDP Tashkent City majmuasiga pul to‘lab kirish «Konstitutsiya tamoyillariga zid va jamiyatda tabaqalashuvga olib kelishi, bog‘ga kirish bepul bo‘lishi shartligi»ni ma’lum qildi.

С 14 октября вход в столичный парк Tashkent City стал бесплатным, за исключением въезда на автомобиле. Об этом в своем Instagram сообщила администрация одноименного Международного делового центра (МДЦ).
Платным вход в парк стал с 17 декабря 2020 года. Предполагалось, что плату — от 5 до 20 тысяч сумов — будут взимать только в период новогодних праздников, однако и по завершении их вход в парк остался оплачиваемым.
Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев, комментируя это решение, заявил, что обслуживание парка Tashkent City обходится в 900 млн сумов в месяц. По его словам, на его содержание не выделяются средства из госбюджета. Градоначальник тогда посчитал, что «актуальным» решением в этой ситуации является вариант с самообеспечением.
Глава дирекции Tashkent City Бахром Ризаев отметил тогда, что МДЦ — это хозяйствующий субъект, который должен покрывать расходы при реализации проекта.
«Мы сами финансируем себя. Поэтому, исходя из ситуации, когда в течение года мы осуществляли деятельность в Tashkent City, не взимали никакой платы за это, у нас есть определенные расходы. Мы должны покрывать расходы», — сказал он.
В августе Народно-демократическая партия выступила с критикой в адрес МДЦ. В партии считают, что платный вход на территорию комплекса Tashkent City противоречит принципам Конституции и приводит к расслоению общества. «В Узбекистане дифференциация по финансовым характеристикам, а также определенным льготам недопустима. Поэтому вход в Tashkent City должен быть бесплатным», — заявили в НДПУ.