O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 oktabr kuni «Zakovat» intellektual o‘yini faol ishtirokchilaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Hujjat Buxoro viloyatida cho‘ldagi sayyohlik klasterida final o‘tkazilgan joyning o‘zida imzolandi. Davlat rahbari tadbirga viloyatga saylovoldi safari doirasida tashrif buyurdi. Milliy axborot agentligi (O‘zA) bosh direktori o‘rinbosari Xushnudbek Xudoyberdiyevning ma’lum qilishicha, prezident birinchi marta farmonni jamoatchilik huzurida imzoladi.
Foto: t.me/xushnudbek.
Farmon bilan Navoiy viloyati jamoasi ustidan g‘alabani qo‘lga kiritgan Xorazm viloyati jamoasining olti a’zosi mukofotlandi. Gurlan tumanidagi 10-umumiy o‘rta ta’lim maktabining tarix fani o‘qituvchisi Jumanov Behzod Tursunbayevich, Urganch shahridagi yakka tartibdagi tadbirkor Xodjayev Navruz Azamatovich, «Ishonch» do‘konlar tarmog‘ining Xiva filiali boshqaruvchisi Xodjayev Feruzbek Kaxramon o‘g‘li «Kelajak bunyodkori» medali, Xiva shahridagi Prezident maktabining informatika fani o‘qituvchisi Matkarimov Azamat Xurmatovich, Xiva shahridagi yakka tartibdagi tadbirkor Tajiyev Jamoladdin Nurlayevich hamda Xorazm Ma’mun akademiyasi raisining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari Hasanov Shodlik Bekpo‘latovich «Shuhrat» medali bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, «Zakovat» intellektual klubi nodavlat notijorat tashkiloti direktori Abdullayev Abdurasul Muminovich «O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi» faxriy unvoni bilan mukofotlandi.
Ular o‘zining yuqori intellektual salohiyati, iqtidor va izlanuvchanligi, tashabbuskorligi va yetakchiligi bilan yoshlarni chuqur bilim olishga, ilm-fan sirlarini egallashga undab kelayotgani, ular o‘rtasida sog‘lom ilmiy-ma’rifiy raqobat muhitini shakllantirish, kitobxonlikni targ‘ib qilish va rivojlantirish, buyuk ajdodlarga munosib bo‘lgan barkamol avlodni voyaga yetkazishda farzandlarga alohida o‘rnak va namuna bo‘layotgani, «Zakovat» intellektual klubining qizg‘in va murosasiz bahslarida muvaffaqiyatli ishtirok etib, g‘oliblikni qo‘lga kiritgani hamda professional bilimdonlar safini kengaytirishga katta hissa qo‘shayotgani uchun mukofotlandilar.
Shavkat Mirziyoyev o‘yin g‘oliblari va klub rahbarini sahnaning o‘zida mukofotladi.
«Zakovat» final o‘yinlari va grand finali 9−12 oktabr kunlari bo‘lib o‘tdi. Unda deyarli 300 kishi qatnashdi: 11 ta viloyatdan 44 ta jamoa va Toshkent va Toshkent viloyati hamda Samarqanddan 2 ta g‘olib jamoa.
«Zakovat» o‘yini (mashhur «Nima? Qayerda? Qachon?» dasturining muqobili) o‘tkazilayotganiga 20 yildan oshdi. U dastlab «Yoshlar» telekanalida, so‘ngra «O‘zbekiston», keyin «Milliy» kanalida efirga uzatilgan.
Yanvar oyida dastur yopilgani haqida xabarlar paydo bo‘lgach, Milliy mass-mediani qo‘llab -quvvatlash va rivojlantirish jamg‘armasi vasiylik kengashi rahbari Komil Allamjonov o‘yinni o‘z otalig‘iga olganini ma’lum qildi. Fevral oyida Adliya vazirligi «Zakovat» intellektual klubini nodavlat notijorat tashkilot sifatida ro‘yxatdan o‘tkazdi. Yangi formatdagi birinchi «Zakovat» turniri mart oyida bo‘lib o‘tdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 октября подписал указ о награждении победителей гранд-финала интеллектуальной игры «Заковат» (Zakovat).
Документ был подписан прямо в месте проведения финала в туристическом кластере в пустыне в Бухарской области. Глава государства посетил мероприятие в рамках предвыборной поездки в регион. Как сообщил заместитель генерального директора Национального информационного агентства (УзА) Хушнудбек Худойбердиев, президент впервые подписал указ в присутствии общественности.
Фото: t.me/xushnudbek.
Указом награждены шесть членов команды Хорезмской области, которая стала победителем, одержав верх над командой Навоийской области. Медаль «Келажак бунёдкори» («Строитель будущего») получили Бехзод Жуманов (учитель истории школы №10 Гурленского района), Навруз Ходжаев (индивидуальный предприниматель из Ургенча) и Ферузбек Ходжаев (управляющий Хивинским филиалом сети магазинов «Ишонч»), медаль «Шухрат» («Славы») — Азамат Маткаримов (учитель информатики президентской школы в Хиве), Жамоладдин Тажиев (индивидуальный предприниматель из Хивы) и Шодлик Хасанов (заместитель председателя по научной работе Хорезмской академии Маъмуна).
Кроме того, почётное звание «Заслуженный наставник молодёжи Республики Узбекистан» присуждено интеллектуального клуба «Заковат» Абдурасулу Абдуллаеву.
Наград они удостоены «за высокий интеллектуальный потенциал, способности и искания, инициативность и лидерство, приобщение молодых людей к овладению глубокими знаниями и секретами науки, формирование среди них здоровой научной и просветительской конкуренции, пропаганду и развитие культуры чтения, воспитание гармонично развитого поколения достойным наших великих предков, яркий пример для наших детей, успешное участие в горячих и непримиримых дискуссиях интеллектуального клуба „Заковат“, достижение побед, а также большой вклад в расширение рядов профессиональных знатоков».
Шавкат Мирзиёев вручил награды победителям игры и руководителю клуба прямо на сцене.
Финальные игры и гранд-финал «Заковат» проходил с 9 по 12 октября. В нём участвовали почти 300 человек: 44 команды из 11 регионов и 2 команды-победительницы из Ташкента и Ташкентской области, а также Самарканда.
Игра «Заковат» (аналог популярной передачи «Что? Где? Когда?») существует уже больше 20 лет. Она появилась на телеканале «Ёшлар», потом транслировалась на канале «Узбекистан», а затем — на канале «Миллий».
После появления в январе сообщений о закрытии передачи глава попечительского совета Фонда поддержки и развития национальных масс-медиа Комил Алламжонов заявил, что берёт над игрой шефство. В феврале Министерство юстиции зарегистрировало интеллектуальный клуб «Заковат» как ННО. В марте прошёл первый турнир «Заковат» в новом формате.