Bugun, 13 oktabr kuni Istanbul — Toshkent reysi bilan O‘zbekistonga 200 ming doza Sinovac vaksinasi, shuningdek, 20 ming quti “Favipiravir” dori preparati olib kelindi. Bu haqda SSV axborot xizmati xabar berdi.
“O‘zbekiston va Turkiya hukumatlari o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasida grant yordamiga oid imzolangan bitim asosida olib kelingan Sinovac vaksinasi mamlakatga keltirilgan oltinchi vaksinadir”, — deyiladi xabarda.
Avvalroq, vaksinalar va dorilarning bu partiyasi do‘stlik va xayrixohlik belgisi sifatida Turkiya tomonidan O‘zbekistonga yuborilishi haqida xabar berilgan edi.

Утром 13 октября в Ташкент из Стамбула была доставлена партия вакцины от коронавируса китайского производства Sinovac в объёме 200 тысяч доз, а также 20 тысяч упаковок препарата «Фавипиравир». Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Это шестой тип вакцины от коронавируса, который будет применён в Узбекистане. Препарат был предоставлен правительством Турции на безвозмездной основе.
Всего Узбекистан получил бесплатно или приобрёл свыше 28,67 миллиона доз вакцин от COVID-19. До настоящего времени применено более 22,95 миллиона доз. Полный курс вакцинации прошли более 5,32 миллиона человек.