Knyaz Romanovning saroyi
Yaqin yillarda Toshkent markazidagi knyaz Romanovning saroyi va unga tutash bog‘ poytaxt aholisi va mehmonlari uchun ochiq bo‘ladi. U ko‘p yillardan buyon odamlar tashrifi uchun yopiq edi. Saroy interyeri va fasadining ko‘rinishi – “Gazeta.uz” fotoreportajida.
Toshkentdagi knyaz Romanov saroyining restavratsiya va qisman rekonstruksiya qilinishi binoning dastlabki arxitektorlik ko‘rinishini tiklashi kerak. Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasi restavratsiya loyihasiga Germaniyaning Atelier Brückner GmbH studiyasi mutaxassislarini jalb qildi. Kompaniya murakkab ko‘rgazma loyihalari va doimiy muzey ekspozitsiyalari uchun arxitekorlik makon dizaynini ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi.
Restavratsiya konsepiyasni tayyorlashdan oldin Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasi saroyni texnik ko‘rikdan o‘tkazish maqsadida Qurilishda muhandislik qidiruvlari, geoaxborot va shaharsozlik kadastri davlat institutiga murojaat qildi. Institut mutaxassislari bino konstruksiyasini va fundamentni o‘rganib chiqishdi hamda yoriqlar va boshqa shikastlanishlarning kelib chiqish sababini aniqlashdi.
Hozir Atelier Brückner GmbH studiyasi ekspertlari bu yerda muzey ochish uchun arxitektorlik va ekspozitsion loyihalar ustida ishlamoqda. To‘liq ishchi hujjatlarni tayyorlashga bir yil vaqt talab qilinadi. Unga saroyning konstruktiv va arxitektorlik jihatlari, muhandislik tarmoqlari havo almashtirish, isitish va yong‘inni o‘chirish tizimlari bilan ishlash bo‘yicha rejalar kiradi. Shuningdek, ekspertlar muzey ekspozitsiyasi bo‘yicha rejalarni ham ishlab chiqishadi.
Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasining “Gazeta.uz”ga maʼlum qilishicha, muzeyni ochishga tayyorlash doirasida konstruksiyalarni mustahmkalash, qisman restavratsiya, muzey ekspozitsiyalari uchun eksponatlarni saralash va restavratsiya qilish ishlari amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, xonalarning rejasini ishlab chiqish talab etiladi. Masalan, qanot elementlari saqlanib qolgan, biroq ichki pardevorlar esa gipsokartondan qilingan. Ular osonlik bilan olib tashlanishi mumkin. Makon rejasi xonalarning funksiyalariga bog‘liq bo‘ladi. Xususan, binoning qanotida chiptaxona va kafe bo‘lishi kutilmoqda.
Jamg‘armaning taʼkidlashicha, 1980 yilda saroy bo‘yicha chuqur tadqiqot o‘tkazilgan va undan keyin restavratsiya ishlari olib borilgan. Tadqiqot jarayonida mutaxassislar shtukaturka tarkibi va devorlarning boshlang‘ich rangini aniqlashdi, devorlardagi va shiplardagi yozuvlarni o‘rganishdi. Binoning restavratsiyasi Ilmiy-ishlab chiqarish bosh boshqarmasi huzuridagi ilmiy ustaxonalar xodimlari tomonidan o‘rganilgan maʼlumotlar asosida o‘tkazilgan, shuning uchun interyerlar va fasadning amaldagi holati boshlang‘ich ko‘rinishiga maksimal darajada yaqin.
Oldingi taʼmirlash ishlari binoning konstruksiyasini chetlab o‘tgan. Faqat yuzalarni randalash, ranglash va oqlash, shuningdek istish tizimini o‘tkazish ishlari amalga oshirilgan. Pol qisman almashtirilgan, biroq xonalarning aksariyatida original materiallar saqlanib qolgan.
Amaldagi rekonstruksiya jarayonida Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasi xonalar va arxitekturaning ko‘rinishini buzayotgan konditsionerlar va boshqa tizimlarni olib tashlashni ko‘zlamoqda. Shu maqsadda Toshkentdagi Forumlar saroyi va “Milliy” stadioni ustida ishlagan Werner Sobek kompaniyasi jalb qilingan. Kompaniyaning mutaxassislari binoning tarixiy tuzilmasini buzmagan holda havo almashtirish, isitish, namlikni nazorat qilish va yong‘inni o‘chirish tizimlarini joriy qilishadi.
Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasining taʼkidlashicha, loyihaning asosiy maqsadi – bizgacha yetib kelgan bino va interyerlarni saqlab qolish hamda shahar aholisi uchun ochiq avtoturargohi bo‘ladigan Sanʼat muzeyi filialini ochishdir. Shuning uchun, knyaz Nikolay Konstantinovich Romanov hayotligida binoning ichida joylashgan issiqxona va qishki bog‘ni tiklash rejalashtirilmagan. Aks holda bu uy-muzey bo‘lib qolardi.
Fotosuratlar muallifi: Yevgeniy Sorochin
Materiallarga bo‘lgan barcha huquqlar “Gazeta.uz” nashriga tegishli. www.gazeta.uz saytiga joylashtirilgan va “Gazeta.uz”ga tegishli foto-, grafik va boshqa materiallardan uchinchi shaxslar tomonidan har qanday ko‘rinishda foydalanish taqiqlanadi.

Детали: Дворец князя Романова
В ближайшие годы дворец князя Романова в центре Ташкента и прилегающий к особняку парк станут доступными для горожан и гостей столицы. Памятник многие годы был закрыт для массового посещения. Как выглядят интерьер и фасад дворца – в фотообзоре «Газеты.uz».
Реставрация и частичная реконструкция дворца князя Романова в Ташкенте должна вернуть зданию первоначальный архитектурный облик. Фонд развития культуры и искусства привлёк к проекту реставрации специалистов немецкой студии Atelier Brückner GmbH. Компания разрабатывает дизайн архитектурных пространств для сложных выставочных проектов и постоянных музейных экспозиций.
Перед подготовкой концепции реставрации Фонд развития культуры и искусства обратился в Государственный проектный НИИ инженерных изысканий в строительстве, геоинформатики и градостроительного кадастра для проведения технического обследования дворца. Специалисты института изучили конструкции здания, фундамент и выяснили причины возникновения трещин и других повреждений.
Сейчас эксперты студии Atelier Brückner GmbH приступили к разработке архитектурного и экспозиционного проектов для открытия здесь музея. На разработку полной рабочей документации потребуется год. Она включит план по работе с конструктивной и архитектурной составляющими особняка, инженерными сетями, системами вентиляции, отопления и пожаротушения. Эксперты также разработают план музейной экспозиции.
В Фонде развития культуры и искусства «Газете.uz» сообщили, что перечень работ в рамках подготовки музея к открытию предполагает усиление конструкций, частичную реставрацию, отбор и реставрацию экспонатов для музейной экспозиции.
Также требуется разработать планировку помещений. Например, несущие элементы флигеля сохранились, однако внутренние перегородки выполнены из гипсокартона. Это фактически говорит об их отсутствии, так как они легко демонтируются. Планировка пространства будет зависеть от функции помещений. В частности во флигеле расположатся билетная касса и кафе.
В Фонде отметили, что в 1980 году проводилось глубокое исследование особняка, за которыми последовали архитектурно-реставрационные работы. В ходе исследования специалисты определили состав штукатурки, первоначальный цвет стен, изучили роспись стен и потолков. Реставрация здания была проведена сотрудниками научных мастерских при ГлавНПУ с учётом полученных данных, поэтому текущее состояние интерьеров и фасада максимально приближено к первоначальному облику.
Ранние ремонтные работы не затронули конструкции здания. Проводилась лишь шлифовка, покраска, побелка поверхностей, также была проведена проводка и система отопления. Частично был заменён пол, однако в большинстве помещений остались оригинальные материалы.
В ходе текущей реконструкции Фонд развития культуры и искусства намерен убрать кондиционеры и другие системы, которые портят вид комнат и архитектуры в целом. Для этого привлечена компания Werner Sobek, которая уже работала над Дворцом форумов и стадионом «Миллий» в Ташкенте. Специалисты компании внедрят системы кондиционирования, отопления, регулирования влажности и пожаротушения, не нарушая историческую структуру памятника.
В Фонде развития культуры и искусства подчеркнули, что главная цель проекта – сохранить ценность здания и интерьеров, дошедших до наших дней, и создать филиал Музея искусств с открытой для горожан парковой зоной. Поэтому восстанавливать оранжерею и зимний сад, которые располагались внутри здания при жизни князя Николая Константиновича Романова, не планируется. Иначе это был бы дом-музей.