1 oktabrdan boshlab O‘zbekistonda avtomobil oynalarining tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun ruxsatni faqat Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP, my.gov.uz) orqali olish mumkin bo‘ladi. Xizmat hozirda ishga tushgan va barcha xohlovchilar uchun faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ruxsatnoma — QR-kodli elektron sertifikat bo‘lib, to‘lov to‘langan vaqtdan boshlab 2 soat ichida 1 yil muddatga beriladi. Agar kerak bo‘lsa, uni qog‘ozga chiqartirib olish mumkin.
1 sentabrdan boshlab haydovchilar «tonirovka» uchun ruxsatnomani o‘zlari bilan olib yurishlari shart emas: YHXDX inspektorlari planshet orqali uning borligini mustaqil tekshira oladilar.
YAIDXP orqali «tonirovka» uchun ruxsatnomani rasmiylashtirish tartibini tushuntirib o‘tamiz. Eslatib o‘tamiz, endi uning narxi 10% arzonroq.
Qaysi oynalarning tusini ruxsatsiz o‘zgartirish (qoraytirish) mumkin
Hukumat qaroriga ko‘ra, avtomobilning orqa shamol oynasini maxsus ruxsatsiz 100% qoraytirish mumkin.
Bundan tashqari, old oynaning yuqori qismiga kengligi 14 sm gacha bo‘lgan 100%gacha qoraytirilgan chiziq tortishga ruxsat beriladi.
«Tonirovka» uchun ruxsatnomaning narxi qancha
Jismoniy va yuridik shaxslar YAIDXP orqali ruxsat olish uchun murojaat qilganda, to‘lovlarning quyidagi stavkalar belgilangan (ilgari belgilangan miqdorning 90%):
• orqa yon oynalar — yiliga 4,5 BHM (1,215 mln so‘m);
• barcha yon oynalar — yiliga 45 BHM (12,15 mln so‘m).
Old eshiklarning yon oynalarini 50%gacha, orqa oynalarni esa 100%gacha qoraytirish mumkin.
YAIDXP orqali ruxsatnoma olish jarayoni
Oynalarni qoraytirishga ruxsat olish uchun my.gov.uz saytiga o‘tish va «Transport» xizmatlar bo‘limida «Avto oynalarining tusini o‘zgartirish» xizmatini tanlash kerak. Keyin «Xizmatdan foydalanish» tugmasini bosish kerak.
1. Ro‘yxatdan o‘tish
Ruxsatnomani rasmiylashtirishdan oldin my.gov.uz saytidan foydalanuvchi logini va parolini kiritish kerak. Agar YAIDXPda ro‘yxatdan o‘tilmagan bo‘lsa, shu yerning o‘zida darhol ro‘yxatdan o‘tish mumkin.
2. Arizani to‘ldirish
Birinchi oynada ariza maqsadini tanlash lozim. Agar ruxsatnoma birinchi marta rasmiylashtirilayotgan bo‘lsa, «Yangi rasmiylashtirish»ni tanlang.
Keyingi bosqichda to‘liq ism sharifni, JSHSHIR, pasport ma’lumotlarini, telefon raqamini, shuningdek, yashash hududi va tumanni ko‘rsatish kerak. Ko‘p maydonlar YAIDXP ma’lumotlar bazasi asosida avtomatik tarzda to‘ldiriladi.
So‘ng, transport vositasining davlat raqami hamda texnik pasportning raqami va seriyasini ko‘rsatish kerak. Shu yerning o‘zida qoraytirish turini tanlash lozim: faqat orqa yon oynalarmi yoki to‘liq qoraytirishmi.
Muhim: agar siz mashinani endigina ro‘yxatdan o‘tkazgan bo‘lsangiz va yangi texnik pasport olgan bo‘lsangiz, mashina haqidagi ma’lumotlar bir necha soat ichida ma’lumotlar bazasida paydo bo‘lishi mumkin. Shu sababli mashinaga tus berish ruxsatnomasini keyinroq rasmiylashtirish mumkin bo‘ladi.
3. To‘lov
Arizani to‘ldirgandan so‘ng, bank orqali to‘lov uchun kvitansiyani yuklab olish yoki to‘lov tizimlari orqali xizmat uchun pul to‘lash mumkin.
Tonirovka uchun to‘lovni amalga oshirish turlari:
To‘lov tizimlari orqali. 1 oktabr holatiga ko‘ra, kvitansiyani Upay va PaySys tizimlari orqali to‘lash mumkin. To‘lov uchun faqatgina kvitansiya invoys raqami kerak bo‘ladi.
G‘aznachilikning joriy hisob raqamiga o‘tkazish. Barcha kerakli rekvizitlar kvitansiyada ko‘rsatilgan.
Bank kassalarida. To‘lovni Munis banklararo to‘lov tizimiga ulangan har qanday bankda amalga oshirish mumkin.
«Tonirovka» uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri YAIDXPdagi to‘lov tizimlari orqali to‘lash tezroq va qulayroq.
To‘lov tizimlaridan birini tanlagandan so‘ng, invoys raqami ostidagi «Tekshirish» tugmasini bosish kerak.
So‘ngra to‘lov sahifasida barcha ma’lumotlarni tekshirish va plastik kartaning to‘lov tafsilotlarini, shuningdek telefon raqamini kiritish kerak.
To‘lovdan so‘ng, tizim kvitansiyani taqdim etadi va darhol «tonirovka» uchun elektron sertifikat taqdim qiladi.
4. «Tonirovka» uchun ruxsatnomani yuklab olish
QR-kodli elektron sertifikatni YAIDXP «Mening arizalarim» bo‘limida yoki «tonirovkani» rasmiylashtirish sahifasida kompyuter yoki smartfonga yuklab olish mumkin. Kerak bo‘lganda uni chiqartirib olib, o‘zi bilan olib yurish mumkin.
Shundan so‘ng, avtotransport oynalarini qoraytirish bo‘yicha mutaxassislarga murojaat qilish mumkin.

С 1 октября получить разрешение на тонировку стёкол автомобилей в Узбекистане можно будет только через Единый портал госуслуг (ЕПИГУ, my.gov.uz). Услуга уже запущена и доступна для всех желающих.
Разрешение — электронный сертификат с QR-кодом — выдается в течение 2 часов с момента оплаты сроком на 1 год. При необходимости его можно распечатать.
С 1 сентября водителям не обязательно возить с собой разрешение на тонировку: инспекторы ГСБДД смогут самостоятельно проверить его наличие через планшет.
Рассказываем, как оформить разрешение на тонировку через ЕПИГУ. Напомним, что теперь оно стоит на 10% дешевле.
Какие стёкла можно затонировать без разрешения
Согласно постановлению правительства, заднее ветровое стекло автомобиля можно затемнить на 100% без специального разрешения.
Кроме того, разрешается наклеить полосу тонировки шириной до 14 см в верхней части переднего лобового стекла с затемнением до 100%.
Сколько стоит разрешение на тонировку
Для физических и юридических лиц установлены следующие ставки при оформлении разрешения через ЕПИГУ (90% от установленной ранее суммы):
- задние боковые стёкла — 4,5 БРВ в год (1,215 млн сумов);
- все боковые стёкла — 45 БРВ в год (12,15 млн сумов).
Затемнять боковые стёкла передних дверей можно до 50%, а задние боковые стёкла — до 100%.
Процесс получения разрешения через ЕПИГУ
Чтобы оформить разрешение на тонировку, необходимо перейти на сайт my.gov.uz и в разделе услуг «Транспорт» выбрать пункт «Тонировка на стёкла легковых авто». Далее нужно нажать кнопку «Получить услугу».
1. Авторизация
Перед оформлением разрешения необходимо ввести свой логин и пароль от сайта my.gov.uz. Если учетной записи на ЕПИГУ ещё нет, тут же можно её зарегистрировать.
2. Заполнение заявления
В первом окне нужно выбрать цель заявления. Если разрешение оформляется впервые, выберите «Новое оформление».
На следующем этапе нужно указать ФИО, ПИНФЛ, паспортные данные, номер телефона, а также регион и район проживания. Многие поля уже будут заполнены автоматически на основе данных из базы ЕПИГУ.
Далее нужно указать государственный номер транспортного средства, а также номер и серию технического паспорта. Тут же нужно выбрать тип тонировки: только задние боковые стёкла или полная тонировка.
Важно: если вы только что поставили автомобиль на учёт и получили новый техпаспорт, информация о нём может появиться в базе через несколько часов. Поэтому оформить разрешение на тонировку можно будет позже.
3. Оплата
После оформления заявки можно скачать квитанцию для оплаты через банк или сразу перейти к оплате через платёжные системы.
Как оплатить за тонировку:
Через платёжные системы. По состоянию на 1 октября квитанцию можно оплатить через системы Upay и PaySys. Для оплаты понадобится только номер инвойса из квитанции.
Перечислением на расчётный счёт казначейства. Все необходимые реквизиты указаны в квитанции.
В кассах банков. Оплата доступна в любом банке, подключенном к межбанковской платёжной системе Munis.
Быстрее и удобнее оплатить за тонировку через платёжные системы непосредственно на ЕПИГУ.
После выбора одной из платёжных систем нужно под номером инвойса нажать кнопку «Проверить».
Далее на странице оплаты нужно проверить всю информацию и ввести платёжные данные пластиковой карты, а также номер телефона.
После оплаты система предоставит квитанцию и сразу сформирует электронный сертификат на тонировку.
4. Загрузка разрешения на тонировку
Электронный сертификат с QR-кодом можно скачать на компьютер или смартфон на ЕПИГУ в разделе «Мои заявки» или на странице оформления тонировки. При необходимости его можно распечатать и возить с собой.