«Buxoro yo‘llardan muntazam foydalanish» DUK tomonidan 2019 — 2020 yillar davomida davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini ikki marta buzgan. Bu haqda Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mita matbuot xizmati kompaniyaning Buxoro hududiy boshqarmasining ushbu davrdagi hujjatlarini o‘rganish natijalari bo‘yicha xabar berdi.
Mazkur korxona tomonidan 2019−2020 yillar mobaynida o‘z ehtiyoji uchun tovarlarni (qurilish materiallari, ehtiyot qismlar, xo‘jalik mollari, dizel yonilg‘isi, kanselyariya mollari, mebel anjomlari, yo‘l belgilari va boshqa mahsulotlar) xarid qilishda va obyektlarda boshqa korxonalarga tegishli bo‘lgan mashina-mexanizm va avtotransport xizmatlaridan foydalanishda viloyat va respublika hududida faoliyat olib borayotgan boshqa korxonalar bilan ikki tomonlama tuzilgan shartnomalar asosida olib borilgan.
«Davlat xaridlari to‘g‘risida"gi qonunda davlat buyurtmachisi davlat xaridlarini amalga oshirishda maxsus axborot portaliga e’lon joylashtirishi shartligi, davlat xaridlari elektron do‘kon, auksion, tanlov va tender asosida amalga oshirilishi ko‘rsatib o‘tilgan.
Biroq Buxorodagi budjet tashkiloti 2019 yilda 31,4 mlrd so‘mdan ziyodroq, 2020 yilda esa 33,4 mlrd so‘mdan oshiqroq qiymatdagi tovarlarni auksion savdolarisiz, xizmatlarni tanlov (tender) savdolarisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid qilish bo‘yicha shartnomalar imzolab, xaridlarni amalga oshirgani qayd etildi.
«Raqobat to‘g‘risida» gi qonunning 14-moddasi (Tanlov (tender) savdolariga doir monopoliyaga qarshi talablar) talablarini buzganligi uchun Monopoliyaga qarshi qo‘mita Buxoro hududiy boshqarmasining maxsus komissiyasi ««Buxoro yo‘llardan muntazam foydalanish»ga qarshi ish qo‘zg‘atdi.

Унитарное предприятие «Бухоро йўллардан мунтазам фойдаланиш» в 2019—2020 годах дважды нарушило законодательство о государственны закупках. Об этом сообщила пресс-служба Антимонопольного комитета Узбекистана по итогам изучения Бухарским территориальным управлением документов компании за этот период.
В 2019—2020 годах компания для собственных нужд закупала товары (строительные материалы, хозтовары, дизельное топливо, канцелярские принадлежности, мебель, дорожные знаки и другое), а также пользовалась услугами техники и автотранспорта предприятий в других районах области на основании заключенных двусторонних договоров.
Законом «О государственных закупках» определено, что государственные заказчики обязаны давать объявления о закупках на специальном информационном портале для дальнейших закупочных процедур через электронный магазин, аукцион, конкурс или тендер.
Однако бухарское предприятие без проведения конкурсных торгов или тендеров на основании заключенных прямых договоров в 2019 году приобрело товары на 31,4 млрд сумов, в 2020 году — на 33,4 млрд сумов.
Специальная комиссия Бухарского территориального управления Антимонопольного комитета за нарушение требований статьи 14 закона «О конкуренции» возбудила дело в отношении «Бухоро йўллардан мунтазам фойдаланиш» и выдала предписание.