O‘zLiDePdan prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev farg‘onalik saylovchilar bilan uchrashuv chog‘ida o‘qituvchilarning maoshini 1000 dollarga yetkazmaguncha to‘xtamasligini ma’lum qildi, deya xabar bermoqda O‘zLiDeP axborot xizmati.
“Agar meni saylasangiz, va’da berib aytaman, ta’lim bo‘yicha alohida milliy dastur qabul qilamiz. Boshqa ilojimiz yo‘q. Chunki ta’lim biz uchun nihoyatda muhim. Prezidentlikka kirishgan paytim mendan maktabning 10−11 sinflarini tiklab berishni so‘rashdi. Amalga oshirdik”, — deydi prezident.
Uning ta’kidlashicha, o‘qituvchining nufuzini oshirish uchun hali qilinadigan ishlar juda ko‘p.
“Hammangiz bilasiz, yoshligimizda o‘qituvchi ko‘chadan o‘tsa, biz 5 metr chetroqqa o‘tib salom berardik. Men muallimning maoshini 1000 dollarga yetkazmaguncha to‘xtamayman”, — deydi Shavkat Mirziyoyev.
“Afsuski, so‘nggi paytlarda yoshlarning „tarbiyachisi“ qo‘llaridagi telefon bo‘lib qoldi. Bu ham zamona zayli albatta, lekin yoshlarimiz tarbiyasi meni jiddiy o‘ylantiradi”, — deya qo‘shimcha qiladu u.
Davlat rahbari Farg‘ona viloyati tibbiyot tizimi uchun faqatgina davlat budjetidan kelgusi besh yilda 5 trillion so‘m ajratilishini ma’lum qildi. Shuningdek, u tibbiyotda yangicha tartib yo‘lga qo‘yilishini bildirdi.
“Xalqimiz sodda, shifokor davlat tomonidan ajratilgan o‘nta doridan uchtasini bersa ham rozi bo‘lib ketaveradi. Endi yangicha tartib joriy qilamiz — pulni shifoxonaga emas, bemorga beramiz”, — deydi Shavkat Mirziyoyev.
“Kasal bo‘ldimi, hisobiga pul tushiriladi, istagan dorisini olsin, istagan joyida operatsiya qildirsin. Baribir shu pul davlatdan ajratilyapti-ku. Tibbiyotda korrupsiya urchib ketgan, buni men aytmasam, kim aytadi?!”, — deya qo‘shimcha qildi prezident.
Shavkat Mirziyoyev ajratilayotgan pullarni adolatli ishlatilishi uchun jamoatchilik nazorati kerakligini ta’kidlagan edi. “Chunki korrupsiya yo‘q desak yolg‘on bo‘ladi, korrupsiya ichimizda yuribdi. Korrupsiyaga qarshi butun jamoatchilik bilan kurashishimiz zarur”, — dedi u.
O‘tgan yilning noyabrida o‘qituvchilar va shifokorlar bilan uchrashuvda prezident ularning maoshini oshirish bo‘yicha katta rejalar haqida e’lon qilgan edi. “O‘qituvchi 1000 dollar olmasa, ishga kelmasligi kerak. Xuddi shu holat shifokor bilan. Agar shifokor 1000 dollar olmasa, ertaga bolalari va nevaralarini qanday boqadi?” — degan edi prezident.

Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП Шавкат Мирзиёев на встрече с избирателями в Ферганской области пообещал довести заработную плату учителей до 1000 долларов.
«Если выберете меня, обещаю, примем отдельную национальную программу по образованию. У нас нет другого выхода. Потому что образование для нас очень важно. Когда я вступил в должность президента, меня попросили восстановить в школах 10−11 классы. Реализовали», — сказал действующий глава государства.
Он подчеркнул, что для повышения авторитета учителя ещё предстоит сделать многое.
«Все вы знаете, в детстве, если по улице шёл учитель, мы отходили на 5 м в сторону и здоровались с ним. Я не остановлюсь, пока не доведу зарплату учителей до 1000 долларов», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент также высказался о медицине и сообщил, что отныне средства будут выделяться не больницам, а самим пациентам. По его словам, в следующие пять лет системе здравоохранения Ферганской области запланировано выделение 5 трлн сумов.
«У нас народ наивный, довольствуется, если даже врач выписывает только три лекарства из выделенных государством десяти препаратов. Теперь установим новый порядок — деньги будем давать не больнице, а пациенту», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Если заболел, на его счёт будут перечислены деньги, пусть покупает лекарство, которое хочет, делает операцию, где захочет. Всё равно эти деньги выделяются же из государства. В здравоохранении коррупция расплодилась, если я не скажу об этом, кто скажет?», — добавил он.
Напомним, на этой встрече Шавкат Мирзиёев говорил: «Сказать, что нет коррупции, будет неправдой, коррупция остаётся внутри нас. Мы должны бороться с коррупцией вместе со всей общественностью». Он также призывал всех при голосовании на выборах «слушать своё сердце».
В ноябре прошлого года на встрече учителями и врачами президент заявлял о больших планах по повышению размеров их зарплат. «Учитель не должен приходить на работу, если не будет получать 1000 долларов. Такая же ситуация с врачом. Если врач не получает 1000 долларов, как он будет завтра кормить детей, внуков?» — заявил президент. Он добавил: «Сможем ли мы это сделать? Сможем», — сказал тогда глава государства.