“O‘zavtosanoat” kompaniyasi UzAuto Motors zavodi bazasida Chevrolet Onix va Tracker avtomobillarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun 427,7 mln dollar yo‘naltirishni rejalashtirmoqda. Loyihaning 2022 yil sentabrida ishga tushishi, quvvatining yiliga 190 ming avtomobilga teng bo‘lishi kutilmoqda.
Ushbu raqamlar Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi e’lon qilgan 2022−2024 yillarda O‘zbekistonning investitsiya dasturi to‘g‘risidagi prezident qarori loyihasida keltirilgan.
Bundan tashqari, UzAuto Motors Powertrain zavodida yangi avtomobil modellari uchun har yili 185 mingta dvigatel ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Ishlab chiqarishni tashkil etish uchun 2020−2023 yillarda 190,8 mln dollar ajratish belgilangan.
“Gazeta.uz” mart oyida 2022 yilning to‘rtinchi choragidan Onix, joriy yil to‘rtinchi choragidan boshlab esa yangilangan Tracker avtomobilini mahalliylashtirish (avvalroq lokalizatsiya darajasini 60 foizga yetkazish rejalari haqida xabar qilingan edi) rejalashtirilayotgan haqida xabar bergan edi.
UzAuto Motors sobiq bosh direktor v. b. Rustam Rajabov Onix O‘zbekistondan 9−12 ming dollardan sotilishini ma’lum qilgan edi. Fevralda esa Braziliyadan O‘zbekistonga Onix avtomobilining sinov namunalari olib kelindi.

Компания «Узавтосаноат» планирует направить для организации производства автомобилей Chevrolet Onix и Tracker на базе завода UzAutо Motors 427,7 млн долларов. Ожидается, что проект будет запущен в сентябре 2022 года, а мощность составит 190 тысяч автомобилей в год.
Эти цифры приводятся в проекте постановления президента об инвестиционной программе Узбекистана на 2022−2024 годы, опубликованном Министерством инвестиций и внешней торговли.
Кроме того, на заводе UzAuto Motors Powertrain планируется наладить ежегодный выпуск 185 тысяч двигателей для новых моделей автомобилей. На организацию производства в 2020—2023 годах намечено направить 190,8 млн долларов.
В декабре 2019 года UzAuto Motors сообщала, что в 2020 году начнёт подготовку к запуску производства Onix и других новых моделей на единой бюджетной платформе Global Emerging Markets (GEM), которая, в том числе, лежит в основе нового Tracker.
«Газета.uz» в марте писала, что локализация Onix планируется с четвёртого квартала 2022 года (ранее сообщалось о планах довести уровень локализации до 60%), а обновлённого Tracker, продажи которого начались в этом году, — с третьего квартала текущего года.
Бывший врио гендиректора UzAuto Motors Рустам Ражабов отмечал, что Onix в Узбекистане будет продаваться по цене от 9 до 12 тысяч долларов. Тестовые образцы автомобиля Onix доставили из Бразилии в Узбекистан в феврале.