27 sentabr kuni Toshkent shahar hokimligida Toshkent shahar Korrupsiyaga qarshi kurashish hududiy Kengashining ta’sis yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Shahar ma’muriyati matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, hokim Jahongir Ortiqxo‘jayev olib borgan yig‘ilishda shahar Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha hududiy Kengashi a’zolari tasdiqlanib, ularning vazifalari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Tadbirda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxanov, tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Erkin Xamrayev, Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev, Jurnalistlar ijodiy uyushmasi raisi Olimjon O‘sarov va boshqalar qatnashdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi matbut xizmatining xabar qilishicha, kengash oldida turgan dolzarb vazifalar quyidagilardan iborat:
• Toshkent shahrida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyatni amalga oshiruvchi va unda ishtirok etuvchi organlar va tashkilotlar faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan qarorlar qabul qilish;
• Milliy kengashga qonun hujjatlarini va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirish yuzasidan takliflar kiritish;
• Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyatni amalga oshiruvchi Toshkent shahridagi mahalliy davlat organlari rahbarlarining hisobotlari va ma’ruzalarini eshitish;
• Toshkent shahrida yoshlarda korrupsiyaga qarshi immunitetni mustahkamlash maqsadida maktablar, kasb-hunar kollejlari va oliy o‘quv yurtlarida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish fanlarining o‘tilishini tashkil etish, mavzuga oid turkum seminarlar tashkil etish;
• Toshkent shahrida oliy ta’lim, qurilish, sog‘liqni saqlash, davlat xaridlari yo‘nalishlarida «Korrupsiyasiz soha» loyihasini amalga oshirish va sohalar qamrovini kengaytirish.

Учредительное собрание Ташкентского городского совета по противодействию коррупции состоялось в столичном хокимияте 27 сентября. По данным пресс-службы администрации города, на заседании, прошедшем под председательством хокима Джахонгира Артыкходжаева, был утверждён состав совета и определены его задачи.
В мероприятии приняли участие директор Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов, председатель Творческого союза журналистов Узбекистана Олимжон Усаров, заместитель министра иностранных дел Эркин Хамраев и другие.
Как сообщила пресс-служба Антикоррупционного агентства, в задачи совета входят:
• принятие документов, направленных на повышение эффективности органов и организаций, осуществляющие деятельность в сфере борьбы с коррупцией в Ташкенте или участвующие в этой деятельности;
• внесение в Национальный совет по противодействию коррупции предложений об усовершенствовании законодательства и правоприменительной практики;
• заслушивание отчётов и докладов руководителей местных органов власти, осуществляющих деятельность в области противодействия коррупции;
• «в целях укрепления иммунитета против коррупции» организация преподавания в столичных школах, колледжах и вузах дисциплин о предупреждении и борьбе с коррупцией, проведение тематических семинаров по этой теме;
• реализация в Ташкенте проекта «Сфера без коррупции» в высшем образовании, строительстве, здравоохранении и государственных закупках, охват проектом других сфер.
Напомним, указом президента от 26 июня 2020 года, которым было образовано Агентство по противодействию коррупции, Республиканская межведомственная комиссия по противодействию коррупции была преобразована в Национальный совет по противодействию коррупции. Его возглавляет председатель Сената Танзила Нарбаева.
Рабочий орган совета — Агентство по противодействию коррупции. Во всех регионах будут действовать территориальные советы по противодействию коррупции.