23 sentabr kuni Transport vazirligida «Air Marakanda» MCHJ va «Uzbekistan Airports» AJ o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik bitimi imzolandi.
Bitim «Samarqand» xalqaro aeroportini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqarish loyihasi doirasida tuzildi. Ushbu bitimdan maqsad, «Samarqand» xalqaro aeroportida yo‘lovchilarga va aviatashuvchilarga yuqori darajada xizmat ko‘rsatilishini ta’minlash va aeroport boshqaruviga xalqaro kompaniyalarni jalb qilishdan iborat.
Samarqand aeroportining rekonstruksiya qilinishi haqida
Aprel oyida «Gazeta.uz» Shavkat Mirziyoyevning Samarqand viloyatiga tashrifi chog‘ida xalqaro aeroport rekonstruksiyasi loyihasi taqdimoti o‘tkazilgani haqida yozgan edi. Samarqand xalqaro aeroporti rekonstruksiyadan so‘ng 1,5 mln yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishi aytilgandi.
Foto: Turizm va sport vazirligi
Taqdimotga ko‘ra, aeroport yo‘lovchilar 3 qavatli terminalining umumiy maydoni 42 ming metr kvadrat bo‘lishi rejalashtirilgan. Shuningdek, terminalda 29 ta ro‘yxatdan o‘tish oynalari (20 ta xalqaro, 9 ta mahalliy), shuningdek yana 5 ta mustaqil ro‘yxatdan o‘tish kiosklari bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Loyiha qiymati 238,2 mlrd so‘m bo‘lib, hozirda ajratilgan mablag‘ 200 mlrd so‘mni tashkil etgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, aeroport loyihachisi «Aero-yo‘l loyiha» MCHJ, pudratchisi esa «Samarqand yo‘llardan muntazam foydalanish» DUK hisoblanadi.
Air Marakanda kompaniyasi haqida
Air Marakanda kompaniyasi 2020 yil 9 aprelda ro‘yxatdan o‘tgan. Uning asosiy faoliyat sohasi havo transporti orqali xizmat ko‘rsatishdan iborat. Kompaniya direktori — G‘ayrat Ilhomovich Ne’matov, asoschisi esa Kiprning Drupola Holdings Limited ofshor kompaniyasi hisoblanadi.
Ushbu kompaniyaning kimga tegishliligi haqida ma’lumotlar yo‘q. Ammo, uning manzili (Αγίου Αθανασίου, 46, INTERLINK HERMES PLAZA, Floor 4, Flat 400Α) Ferkensco Management Limited va Eriell Holding Company Limited kompaniyalari bilan bir xil yuridik manzilda joylashgan.
Eriell Group neft-servis kompaniyasi boshqaruvi raisi, samarqandlik tadbirkor Baxtiyor Fozilov 2020 yil may oyida «bne IntelliNews»ga bergan intervyusida, uning boshqaruvidagi kompaniya hamda Enter Engineering (EPC'ning O‘zbekistondagi eng katta pudratchilaridan biri) Ferkensco kompaniyasiga ham egalik qilishini aytgan.
Avvalroq kompaniya Samarqand xalqaro aeroporti infratuzilmasini rivojlantirishga 80 mln dollar investitsiya kiritishi haqida xabar qilingandi. O‘zbekiston hukumati tomonidan Samarqand xalqaro aeroporti va aerodrom kompleksining (aeronavigatsiyadan tashqari) modernizatsiyasi hamda boshqaruvi huquqi DXSH asosida 20 yilga «Air Marakanda» kompaniyasiga topshirilishi ma’lum qilindi. Shuningdek, hukumat kompaniyaga DXSH shartnomasini tendersiz tuzishga ruxsat bergan.

Компания Uzbekistan Airports 23 сентября подписала соглашение о государственно-частном партнёрстве с Air Marakanda.
Документ касается проекта модернизации и управления международным аэропортом «Самарканд». Его цель — «обеспечение высокого уровня обслуживания пассажиров и авиаперевозчиков», а также привлечение международных компаний в сферу управления аэропортом.
О реконструкции аэропорта Самарканд
В середине апреля президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реконструкцией международного аэропорта Самарканда. Проектом предусмотрено строительство нового пассажирского терминала, взлётно-посадочной полосы, 26 стоянок для самолётов и других объектов.
Ожидается, что новый терминал получит современный дизайн и сможет обслуживать 800 пассажиров в час (или до 1,5 миллиона пассажиров в год). Прежняя пропускная способность аэропорта составляла 400 пассажиров.
Стоимость проекта оценивается в 238,2 млрд сумов, из которых выделено 200 млрд сумов. Заказчиком выступает международный аэропорт Самарканда, проектировщиком — «Аэро-йул лойиха», подрядчиком — ООО «Самарқанд йўллардан мунтазам фойдаланиш» («Самаркандское дорожно-линейное эксплуатационное предприятие»).
О компании Air Marakanda
Ещё в апреле «Газета.uz» сообщила, что аэропорт Самарканда могут передать в управление иностранному предприятию Air Marakanda, которое должно будет инвестировать 80 млн долларов. Правительство разрешило заключить с компанией договор о ГЧП без проведения тендера.
Правительственным решением (отсутствует в открытом доступе) Air Marakanda было предоставлено право на модернизацию и управление аэропортом и аэродромным комплексом на период до 20 лет (за исключением аэронавигации) в рамках ГЧП.
Компания Air Marakanda была зарегистрирована в Самарканде 9 апреля 2020 года. Основной вид деятельности — услуги в области воздушного транспорта. Её руководителем указан Гайрат Ильхомович Неъматов, а единственным учредителем — офшорная компания из Кипра Drupola Holdings Limited.
Информации о том, кто является владельцем компании, нет, но по этому же юридическому адресу (Αγίου Αθανασίου, 46, INTERLINK HERMES PLAZA, Floor 4, Flat 400Α) находятся Ferkensco Management Limited и Eriell Holding Company Limited.
Шавкат Мирзиёев и Бахтиёр Фазылов (справа) знакомятся со строительными работами в аэропорту Самарканда, 15 апреля 2021 года. Фото: Пресс-служба президента
В интервью bne IntelliNews в мае 2020 года Бахтиёр Фазылов, предприниматель из Самарканда, председатель правления нефтесервисной компании Eriell Group (сообщалось, что он же — основной акционер) и Enter Engineering (один из крупнейших EPC подрядчиков в Узбекистане), рассказывал, что также владеет компанией Ferkensco.
В конце апреля 2021 года нынешний министр транспорта Илхом Махкамов, объясняя, почему для управления аэропортом Самарканда не был проведён тендер, сообщил, что переговоры о передаче воздушной гавани в управление Air Marakanda велись давно. «И переходить опять на тендер — это опять затраты времени», — сказал он.