Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Toshkentdagi Romanovlar caroyi binosini rekonstruksiya qilish loyihasi amalga oshirilayotganini ma’lum qildi.
Xabarda qayd etilishicha, 2019 yilda jamg‘arma Romanovning sobiq qarorgohini rekonstruksiya qilish va Davlat san’at muzeyi filiali binosiga joylashtirish bo‘yicha me’moriy loyihani ishlab chiqishni boshlagan.
Hozirgi vaqtda dastlabki konsepsiya tayyor va u ekspozitsiya rejasi, bino qanoti uchun me’moriy va rejalashtirish yechimi, yuz yillik daraxtlarni saqlagan holda, qo‘shimcha yashil maydonlarni ekish va mavjud favvoralarni tiklash bo‘yicha ishlab chiqilgan landshaft dizayni va texnik ishlanmalarni o‘z ichiga oladi.
«Konsepsiyaning asosiy g‘oyasi — jamoatchilik uchun ochiq maydon yaratish. Tashrif buyuruvchilar nafaqat muzey mehmoni bo‘lishlari, balki saroyning bog‘ hududida ham vaqt o‘tkazishlari mumkin», — deyiladi xabarda.
Saroyni qayta tiklash loyihasida O‘zbekistonlik mutaxassislar bilan birgalikda ishlaydigan Atelier Brückner kompaniyasi mutaxassislari jalb qilingan. Germaniya kompaniyasi murakkab ko‘rgazma loyihalari va doimiy muzey ekpozitsiyalari uchun arxitektura maydonlari konsepsiyalari va dizaynini ishlab chiqishga ixtisoslashgan.
Atelier Brückner muvaffaqiyatli bajarilgan loyihalari orasidan Myunxendagi BMW muzeyi (2008), Bryusseldagi «Bu Opera"(That's Opera) ko‘rgazmasi (2008), Augsburgdagi To‘qimachilik sanoati muzeyi (2010), Amsterdamdagi Milliy dengiz muzeyi (2011), Hemnitsdagi Davlat arxeologiya muzeyi (2015), Seuldagi Hyundai MotorStudio (2017) va Gizadagi Buyuk Misr muzeyi (2018) o‘rin olgan.
Knyaz Nikolay Konstantinovich saroyi 1891 yilda me’morlar Vilgelm Geynselman va Aleksey Benua tomonidan qurilgan. Ikki qavatli bu bino kulrang-sariq rangli pishgan g‘ishtdan ishlangan hamda murakkab hajmli va keng maydonli dizayn yechimiga ega. Saroy fasadlari nafis to‘rli panjaralar, derazalar va dekorativ kichik minoralar bilan bezatilgan. Kirish eshigi zinapoyaning har ikki tomonidan sof o‘lchamdagi it haykallari bilan qo‘riqlanadi, poydevorlarda bronza kiyiklar joylashgan.
1935 yilda bino Lenin nomidagi Pionerlar saroyi bo‘lgan. 1980-yillarda u qimmatbaho buyumlar kolleksiyasi namoyish etiladigan muzeyga aylandi. Mustaqillik davridan boshlab, bino O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligining Qabullar uyi sifatida xizmat qilgan.
2020 yilda binoning holati qandayligini aniqlash maqsadida fond arxivlangan ma’lumotlarni batafsil o‘rganib chiqdi. Tahlil davomida bino arxitekturasining aksar qismi asl tuzilishini saqlab qolganligi aniqlandi. Keyinchalik, tarixiy obyekt konstruksiyasining barqarorligini aniqlash uchun texnik tekshiruv o‘tkazildi.
Yangi filialda keyingi ekspozitsiyalarni joylashtirish uchun ekspertlar O‘zbekiston Davlat san’at muzeyi fondidan yig‘ilgan san’at asarlari kolleksiyasini alohida o‘rganib chiqdilar. Bir vaqtlar saroyni bezab turgan marmar va bronzadan yasalgan haykallarga qo‘shimcha ravishda, G‘arbiy Yevropaning rassomchilik kolleksiyasi, chinni buyumlar, interer buyumlari va boshqa qimmatli san’at asarlarini muzeyga qaytarish rejalashtirilgan, deyiladi xabarda.

Фонд развития культуры и искусства сообщил, что реализует проект реконструкции здании дворца Романовых в Ташкенте.
Как отмечается в сообщении, в 2019 году фонд начал разрабатывать архитектурный проект реконструкции бывшей резиденции князя Романова в Ташкенте и размещения в здании филиала Государственного Музея искусств.
На данный момент готова предварительная концепция, которая включает в себя план экспозиции, архитектурное и планировочное решение здания флигеля, проработку ландшафта с сохранением вековых деревьев, высадкой дополнительных зеленых насаждений, реставрации существующих фонтанов и технические разработки.
«Основной идеей концепции является открытое пространство для общественности. Посетители смогут не только стать гостями музея, но и проводить время в парковой зоне дворца», — подчеркнули в фонде.
К проекту реставрации дворца привлечены специалисты из Atelier Brückner, которые работают совместно с экспертами из Узбекистана. Немецкая компания специализируется на разработке концепций и дизайна архитектурных пространств для сложных выставочных проектов и постоянных музейных экспозиции.
Среди успешных завершенных проектов Atelier Brückner — музей BMW в Мюнхене (2008), выставка «Это опера» (That's Opera) в Брюсселе (2008), Музей текстильной промышленности в Аугсбурге (2010), Национальный морской музей в Амстердаме (2011), Государственный музей археологии в Хемнице (2015), Hyundai MotorStudio в Сеуле (2017) и Большой Египетский музей в Гизе (2018).
Дворец князя Николая Константиновича Романова был построен в 1891 году по проекту архитекторов Вильгельма Гейнцельмана и Алексея Бенуа. Здание выполнено из обожжённого серо-желтого кирпича. Фасады дворца украшены ажурными решетками, окнами, и декоративными башенками. Вход охраняют скульптуры собак в натуральную величину, по обе стороны от входной лестницы на постаментах расположены бронзовые олени.
В 1935 году здание служило Дворцом пионеров имени Ленина. В 1980-х годах оно стало музеем, где экспонировалась коллекция драгоценностей. После обретения независимости здание использовали в качестве Дома приёмов Министерства иностранных дел Узбекистана.
Чтобы выяснить в каком состоянии находится помещение в 2020 году фонд провел детальное исследование архивных данных. В ходе анализа выяснили, что большая часть архитектуры сохранила свою первоначальную структуру. Далее провели техническое обследование для определения устойчивости конструкции исторического объекта.
Отдельно специалисты изучили коллекцию произведений искусства из фондов Государственного музея искусств Узбекистана для дальнейшей экспозиции в новом филиале. В дополнение к мраморным и бронзовым скульптурам, которые некогда украшали дворец, планируется вернуть в музей западноевропейскую коллекцию живописи, изделия из фарфора, предметы интерьера и другие ценные произведения искусств, подчеркивается в сообщении.