Rossiya tomoni O‘zbekiston prezidentining avvalroq Moskvaga rejalashtirilgan davlat tashrifining joriy yilda amalga oshishiga umid qilmoqda va unga tayyorgarlik ishlarini olib bormoqda. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Andrey Rudenko Toshkentda «Valday» xalqaro munozara klubi hamkorligida o‘tkazilgan «Rossiya va O‘zbekiston hamkorligining yangi tarixiy bosqichidagi taraqqiyot va xavfsizlik tahdidlari» xalqaro konferensiyasida ma’lum qildi.
«Juda jiddiy hujjatlar paketi tayyorlandi — birinchi navbatda savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida, shuningdek, boshqa sohalarda, shu jumladan mudofaa sohasida va biz mazkur tashrif haqiqatan ham tarixiy bosqichga aylanishiga umid qilamiz», — dedi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilda prezidentning Moskvaga tashrifi rejalashtirilgan, shu yilning bahorida O‘zbekiston va Rossiya TIV rahbarlari Abdulaziz Kamilov va Sergey Lavrov mazkur tashrifga oid masalalarni muhokama qilgan edi.
«Biz shaxsiy uchrashuvlar bo‘lishini xohlagan edik, biroq bunday to‘liq formatli tashrifni [saylovgacha] o‘tkazishga ulgurmasak, taklifimiz — prezidentlik saylovidan so‘ng darhol birinchi tashrifni Rossiya Federatsiyasiga amalga oshirish», — degan edi o‘shanda Abdulaziz Kamilov.
Andrey Rudenko konferensiya davomida Rossiyaning Markaziy Osiyodagi siyosati «maksimal darajada ochiq» ekanligini aytdi.
«Bizning hech qanday maxfiy kun tartibimiz yo‘q, biz mintaqaning barcha davlatlari bilan teng huquqli hamkorlikni, ishonchli hamkorlikni, maksimal darajada halol, prinsipial muloqot orqali qurishga intilamiz, — dedi u. — Boshqa davlatlardan farqli o‘laroq, biz mintaqa davlatlarini siz kim bilansiz — Rossiya bilanmi yoki Rossiyaga qarshi qabilidagi geosiyosiy tanlovlar qarshisida qoldirish g‘oyalari yoki rejalari yo‘q».
«Biz ko‘rsatilayotgan yordam va ko‘makni siyosatlashtirayotganimiz yo‘q, — deya davom etdi u. —  Biz uchun eng muhimi, mintaqa davlatlari iqtisodiy va ijtimoiy nuqtai nazardan rivojlanishi uchun mintaqada mintaqaviy va ehtimol yanada kengroq doiradagi xavfsizlik uchun qulay sharoitlar yaratilishi. Bu Rossiyaning mazkur davlatlar bilan uzoq muddatli, oldindan aytish mumkin bo‘lgan munosabatlarini rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash uchun asos bo‘ladi».
Andrey Rudenkoning so‘zlariga ko‘ra, bularning barchasi «so‘nggi yillarda juda jadal rivojlanib borayotgan» Rossiya-O‘zbekiston hamkorligiga ham to‘liq taalluqlidir.
«Bu ittifoqchilik va strategik sherikchilik xarakterini o‘zida mujassam etadi. Bu juda muhim xarakteristikadir — garchi O‘zbekiston KXSHTdagi (Kollektiv Xavfsizlik Shartnomasi Tashkiloti — tahr.) ishtirokini 2012 yildayoq to‘xtatgan bo‘lsa ham, biz bu mamlakatni ishonchli va sodiq ittifoqchi deb bilamiz», — deya xulosa qildi Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari.

Российская стороны надеется, что запланированный ранее государственный визит президента Узбекистана в Москву состоится в этом году, к нему ведется подготовка. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко, выступая на конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай» «Россия и Узбекистан перед вызовами развития и безопасности на новом историческом этапе взаимодействия» в Ташкенте.
«Подготовлен очень серьезный пакет документов — в первую очередь в области торгово-экономического взаимодействия, но также и в других сферах, в том числе и в оборонной сфере, и мы надеемся, что этот визит станет действительно исторической вехой», — сказал замглавы внешнеполитического ведомства.
Напомним, визит президента в Москву, который планируется еще с 2020 года, этой весной обсуждали главы МИД Узбекистана и России Абдулазиз Камилов и Сергей Лавров. «Мы хотели бы, чтобы это были личные встречи, ну, такой полноформатный визит, как в нормальное, так сказать, время, — сказал тогда Абдулазиз Камилов, добавив: — Если до [выборов] мы не успеем провести, то есть предложение сразу же после президентских выборов первый визит сделать в Российскую Федерацию».
Андрей Руденко в ходе конференции также заявил, что политика России в Центральной Азии «максимально открыта».
«У нас нет никакой тайной повестки, мы стремимся выстраивать равноправное сотрудничество со всеми государствами региона, доверительное сотрудничество, максимально честное, через принципиальный диалог, — сказал он. — У нас нет в отличие от других стран идей или планов ставить страны региона перед геополитическим выбором, с кем вы — с Россией или против России».
«Мы не политизируем оказываемую поддержку и помощь, — продолжил он. — Для нас самое важное, чтобы в регионе были созданы благоприятные условия для региональной и может быть в более широком смысле безопасности, чтобы страны региона развивались в экономическим и социальном плане, что станет основой для поддержания и развития долгосрочных, предсказуемых отношений России с этими государствами».
По словам Андрея Руденко, все это в полной мере относится к российско-узбекскому сотрудничеству, которое, как он отметил, в последние годы развивается очень динамично.
«Оно носит характер союзнического и стратегического партнерства. Это очень важная характеристика — хотя Узбекистан приостановил участие в ОДКБ (Организации договора коллективной безопасности — ред.) еще в 2012 году, мы рассматриваем эту страну как надежного и верного союзника», — заключил замглавы российского МИДа.