Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi «Amirsoy» kurort zonasida 700 tup atrofidagi qimmatbaxo daraxtlarni kesib tashlagani haqida deputat Rasul Kusherbayev xabar bergan edi. U ushbu holatni «hech narsa bilan oqlab bo‘lmasligini» ta’kidlagan edi. «Shuncha gapdan keyin ham har xil baxonalar bilan daraxtkesarlik davom etmoqda. Buncha katta „dux“ qayerdan paydo bo‘ldi?», — yozgan edi deputat.
Bosh prokuratura mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 198-moddasi (ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.
Kun.uz ma’lumotlariga ko‘ra, 15 iyun kuni Bo‘stonliq tumanidagi «Amirsoy» qo‘shma korxonasiga tegishli kurort zonasi hududini va unga olib boruvni yo‘lni kengaytirish maqsadida 700 tup daraxt nobud qilingan. Daraxt kesilishi holati bo‘yicha Toshkent viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi tomonidan barcha kerakli hujjatlar to‘planib, huquqiy baho berish va yetkazilgan zararni undirish choralarini ko‘rishni so‘rab 2021 yil 30 iyun kuni viloyat prokuroriga taqdim etilgan.
Foto: Kun.uz
Nashr qayd etishiga ko‘ra, kesib tashlangan 125 tup daraxt uchun tabiatga 141 mln so‘m zarar yetkazilgani aniqlangan, shuningdek, hukumat qarori bilan belgilangan tartibda zarar 5 baravarga hisoblanib, jami 705 mln so‘m undirilishi belgilangan. Ildizi bilan qo‘porilib, bekitish maqsad qilingan 575 tup daraxt bo‘yicha yetkazilgan zarar 253 mln ekani aniqlangan va ushbu summa ham beshga ko‘paytirilib, jami 1 mlrd 265 mln so‘m undirilishi belgilangan. 700 tup daraxt uchun jami yetkazilgan zarar 394 mln so‘m bo‘lsa, qonunga muvofiq undirilishi lozim bo‘lgan summa jami zarar 1 mlrd 970 mln so‘m qilib belgilangan.
Avvalroq, Surxondaryo viloyatining Sho‘rchi tumanida 160 tupdan oshiq tut daraxti kesib tashlangan va tutzor bog‘ o‘rnida qurilish boshlangani haqida xabar bergan edik.
Avgustda prezident Shavkat Mirziyoyev daraxtlarni kesishga moratoriy 2024 yilga qadar uzaytiriladi va javobgarlik keskin kuchaytirilishi haqida ma’lum qilgan. Shuningdek, Toshkent shahri va viloyat markazlarida ekologiya politsiyasi tashkil etilishi haqida aytilgan. sentabr oyi avvalida Shavkat Mirziyoyev o‘z saylovoldi dasturida daraxtlarni kesishga muddatsiz moratoriy joriy qilinishi haqida ma’lum qilgandi.

По факту вырубки 700 декоративных и фруктовых деревьев на территории горнолыжного курорта Amirsoy в Бостанлыкском районе Ташкентской области и вдоль ведущей к нему дороги возбуждено уголовное дело по статье 198 (повреждение, уничтожение посевов, леса или других насаждений) Уголовного кодекса. Об этом 16 сентября сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
О произошедшем 14 сентября в своём Telegram-канале рассказал депутат Расул Кушербаев. «Иногда мы слышим отговорки о том, что деревья срублены по незнанию. Возможно, кто-то действительно не знает о том, что деревья рубить нельзя. Но как можно понимать наплевательское отношение к закону авторитетной организации, знающей обо всём?» — написал он.
По мнению депутата, оправдать вырубку 700 ценных деревьев нельзя ничем. «Несмотря на столько разговоров, вырубка под разными предлогами продолжается. Откуда у них столько „духа“?» — спросил он.
Фото: Расул Кушербаев.
15 сентября издание Kun.uz уточнило, что деревья были вырублены в середине июня. Областное Управление по экологии и охране окружающей среды узнало об этом в ходе рейда 15 июня. В управлении заявили, что о вырубке знало руководство Amirsoy, она осуществлена привлечёнными работниками. Управление собрало материалы по делу и передало их в прокуратуру Ташкентской области 30 июня. В прокуратуре Kun.uz сообщили, что сейчас ведутся доследственные мероприятия.
Ущерб, нанесённый природе вырубкой 125 деревьев, оценён в 141 млн сумов. В соответствии с утверждённым правительством порядком эта сумма увеличена в 5 раз до 705 млн сумов. Ещё 575 деревьев было выкорчевано полностью с целью сокрытия факта вырубки, говорится в сообщении. Ущерб оценён в 253 млн сумов, что в пятикратном размере составляет 1,26 млрд сумов. Таким образом, общий ущерб от незаконной вырубки 700 деревьев оценивается в 1,97 млрд сумов.
В августе президент Узбекистана объявил, что мораторий на вырубку ценных пород деревьев и кустарников будет продлён до 2024 года, а в Ташкенте и областных центрах появится экологическая полиция.
В начале сентября, выступая со своей предвыборной программой, Шавкат Мирзиёев заявил, что мораторий на вырубку деревьев станет бессрочным.
Несмотря на действующий мораторий, случаи массовой вырубки деревьев продолжаются, нередко инициаторами выступают местные хокимияты. 14 сентября в тутовой роще в Сурхандарье было срублено более 160 деревьев под будущее строительство.