O‘zbekiston hukumati AQShni bir guruh yuqori malakali afg‘on uchuvchilari va ularning oilalarini mamlakatdan chiqarib yuborishga to‘g‘ri kelayotganidan ogohlantirdi. Bu haqda 30 avgust kuni Amerikaning The Wall Street Journal nashri rasmiy shaxslarga tayanib xabar qildi. Gazeta buni «Tolibon» harakati talabi bilan bog‘liq ekanini qayd etdi.
Gap ikki hafta muqaddam Afg‘oniston HHK vertolyot va samolyotlarida O‘zbekistonga qochgan afg‘on uchuvchilari haqida ketmoqda. 16 avgust kuni O‘zbekiston Bosh prokuraturasi 585 qurollangan afg‘on harbiylari bo‘lgan 22 ta harbiy samolyot va 24 ta vertolyot mamlakat havo hududini noqonuniy kesib o‘tgani haqida xabar berdi (keyinchalik xabar to‘liq tasdiqlanmagan deyildi). Kuzatib borish vaqtida O‘zbekistonning MiG-29 va Afg‘onistonning Embraer 314 samolyotlari to‘qnashib ketdi.
WSJ nashrining yozishicha, O‘zbekiston AQShni «Tolibon» bilan munosabatlarga putur yetmasligi uchun uchuvchilarni uchinchi davlatga yetkazish bo‘yicha tezkor choralar ko‘rishga chaqirgan.
Gazetaning ta’kidlashicha, Amerikaning uchuvchilarni o‘qitish va afg‘on havo kuchlarini yaratish dasturi Afg‘oniston qurolli kuchlarini qo‘llab -quvvatlash bo‘yicha eng muvaffaqiyatli dasturlardan biri hisoblanadi. AQSh mazkur dasturga milliardlab dollar sarfladi.
Nashr O‘zbekistonga qochgan afg‘on uchuvchilarni «Tolibonning eng nafratlangan dushmanlari» deb atadi, chunki o‘nlab yillar davom etgan mojaro paytida ular havo hujumlarida ko‘p sonli qurbonlarga sabab bo‘lgan.
Toliblar O‘zbekistondan havo kemalarini Afg‘onistonga qaytarishni ham talab qilishgan, deb yozmoqda WSJ.
Kongressmen, Vakillar palatasining tashqi ishlar bo‘yicha qo‘mitasi a’zosi hamda AQSh HHKning sobiq uchuvchisi Avgust Pflyuger AQSh davlat kotibi Entoni Blinkendan «Tolibon» tomonidan tazyiqqa uchrashi xavfiga to‘qnash kelayotgan uchuvchilarga yordam berishga aralashishni so‘radi.
«Menimcha, eng yomon holatda ular Afg‘onistonga qaytadi va o‘ldiriladi, biroq, ehtimol, ularni noma’lum taqdir kutmoqda», — deya ta’kidladi kongressmen.
AQSh Davlat departamenti esa quyidagicha bayonot berdi: «Biz O‘zbekiston hukumatiga afg‘onlarni O‘zbekistonga qabul qilishda davom etayotgani uchun minnatdorchilik bildiramiz, ayni vaqtda ularning uzoq muddatli xavfsizligi uchun barcha imkoniyatlardan foydalanmoqdamiz».
Avgust Pflyugerning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonning AQShdagi elchisi Javlon Vahobov o‘tgan hafta unga «uchuvchilar uylariga qaytishga majbur emasligi, biroq bu yerda ham qololmasligini» aytgan.

Власти Узбекистана предупредили США, что им придётся выслать из страны группу высококвалифицированных афганских пилотов с их семьями. Об этом 30 августа написала американская газета The Wall Street Journal со ссылкой на официальных лиц. Издание связывает это с требованием движения «Талибан».
Речь идёт об афганских пилотах, сбежавших в Узбекистан две недели назад на вертолётах и самолётах ВВС Афганистана. 16 августа Генеральная прокуратура Узбекистана сообщила (позже сообщение было названо не проверенным до конца), что воздушное пространство страны незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта, в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана. Во время сопровождения столкнулись самолёт Узбекистана МиГ-29 и афганский Embraer 314.
WSJ пишет, что Узбекистан призвал США принять оперативные меры по доставке пилотов в третью страну, чтобы «избежать обострения отношений с „Талибаном“».
Газета отмечает, что американская программа по обучению пилотов и созданию афганских военно-воздушных сил считалась одной из самых успешных программ по поддержке вооружённых сил Афганистана. США потратили на эту программу миллиарды долларов.
Издание называет афганских пилотов, бежавших в Узбекистан, «одними из самых ненавистных врагов Талибана» из-за их роли в авиаударах, которые привели к большому количеству жертв в ходе конфликта, длившегося десятилетия.
Талибы также призвали Узбекистан вернуть воздушные суда в Афганистан, пишет WSJ.
Конгрессмен Август Пфлюгер, член комитета Палаты представителей по иностранным делам и бывший пилот ВВС США, попросил государственного секретаря США Энтони Блинкена вмешаться, чтобы помочь пилотам, которые сталкиваются с риском репрессалий со стороны «Талибана».
«На мой взгляд, в худшем случае они вернутся в Афганистан и будут убиты, но наверняка их ждёт, я бы сказал, неопределенная судьба», — отметил конгрессмен.
В Госдепартаменте США заявили: «Мы благодарим правительство Узбекистана за то, что оно продолжает принимать афганцев в Узбекистане, в то время как мы используем все возможности для их долгосрочной безопасности».
По словам Августа Пфлюгера, посол Узбекистана в США Жавлон Вахабов на прошлой неделе сказал ему, что пилотам «не обязательно ехать домой, но они не могут здесь оставаться».
18 августа «Газета.uz» сообщала, что в Сурхандарьинской области Узбекистана организован палаточный городок, где размещено более 100 беженцев из Афганистана. Через два дня МИД заявил, что 150 афганских граждан по собственному желанию вернулись на родину. Отмечалось, что Узбекистан договорился с «Талибаном» о «недопущении каких-либо мер насилия, преследования, гонений в отношении данной категории лиц».
В прошлую пятницу президент Шавкат Мирзиёев заявил, что в Узбекистане ещё два года назад прогнозировали, как будет развиваться ситуация в Афганистане, поэтому он поручал начать диалог с «Талибаном», когда ни одна страна не общалась с ними. Общение с талибами естественно, поскольку глава движения в Катаре мулла Бародар держит своё слово не нападать на Узбекистан, отметил тогда глава государства.