30 avgust kuni Uzbekistan Airways Toshkent-Moskva yo‘nalishidagi havo qatnovining birinchi gibrid modeli bo‘yicha reysini amalga oshirdi. «Gazeta.uz» muxbiri «to‘liq iqtisodiy klass»ga (ekonom) o‘tkazilgan Airbus A320 samolyoti bilan tanishdi.
Uzbekistan Airways Express`ning birinchi reysida Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 22 nafar migrant yo‘lovchilar taklif qilindi, ularga Moskvaga bir martalik bepul chiptalar taqdim etildi.
Avval xabar qilinganidek, Uzbekistan Express respublika ichidagi va mintaqalararo aviatashuvlarni amalga oshiradi va faqat «ekonom-klass» sharoitida qayta jihozlangan to‘rtta Airbus A320 samolyotlarida ishlay boshlaydi.
«Gibrid modelning farqi shundaki, bagaj uchun ruxsat etilgan to‘lovlar kamaygan. Agar muntazam reyslarda bizda 32 kg gacha bo‘lgan norma bo‘lsa, bu yerda 15 kg, qo‘l yuki esa 5 kg gacha cheklangan. Bu nima uchun qilingan? Samolyotning yuk ko‘tarish qobiliyati o‘zgarmadi, lekin yo‘lovchilar o‘rindiqlari soni ortdi va biz tegishli sig‘imga joylashtirishimiz kerak», — deya tushuntirdi marketing va tashuvlarni sotish bo‘yicha direktor Shuhrat Yodgorov.
«Sentabr oyida Toshkentdan haftasiga uchtagacha reyslar yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Samolyot Moskvadan Buxoro, Urganch, Farg‘ona viloyatiga uchadi va bazaga qaytib, halqasimon parvozni amalga oshiradi», — dedi aviakompaniya vakili.
Shuhrat Yodgorov, shuningdek, «Uzbekistan Express» reyslarining o‘z ovqatlanish qoidalari borligini ma’lum qildi: «Uzbekistan Airways ikki soatdan ortiq davom etadigan deyarli barcha reyslarda oziq-ovqat yetkazib bersa, ushbu reyslarda (Uzbekistan Express`da — tahr.) parvoz vaqtidan qat’i nazar faqat yengil tamaddi (sendvich) berilishi ko‘zda tutilgan. Ikki soatgacha bo‘lgan reyslarda faqat suv bo‘ladi».
Chipta narxlari
Uzbekistan Express chiptalari narxi 20 foizga arzonlashtirildi. Shunday qilib, Toshkent, Urganch, Namangan, Buxoro, Farg‘ona va Qarshidan Moskvaga ushbu tarifdagi. parvozlar uchun chiptaning narxi 1,49 mln so‘mdan, borish-qaytish esa 2,8 million so‘mdan boshlanadi. Toshkentdan Krasnodarga reysning narxi 1,7 mln so‘mdan, qaytish — 3,16 mln so‘mdan, Toshkentdan «Mineralnыye Vodы»ga — 1,55 mln so‘mdan, borish-qaytish — 3 mln so‘mdan boshlanadi. Toshkentdan Rostov-Donga parvoz uchun chiptaning narxi 1,52 mln so‘mdan, borish-qaytish — 2,9 mln so‘mdan boshlanadi.

Авиакомпания Uzbekistan Airways 30 августа совершила первый рейс — Ташкент-Москва — по новой, гибридной модели авиаперевозок. Корреспондент «Газеты.uz» ознакомился с устройством самолета Airbus A320, скомпонованным в «полный эконом».
На первый рейс Uzbekistan Airways Express совместно с Министерством занятости и трудовых отношений были приглашены 22 пассажира-мигранта, им подарили разовые бесплатные авиабилеты в Москву.
Как сообщалось ранее, Uzbekistan Express будет выполнять внутренние и межрегиональные перевозки и начнет работать на четырех переоборудованных Airbus A320, включающих посадочные места только эконом-класса.
«Отличие гибридной модели в том, что снижена норма провоза багажа. Если на обычных рейсах у нас норма до 32 кг, то здесь она ограничена до 15 кг, а ручная кладь — до 5 кг. Почему это сделано? Грузоподъемность самолета не изменилась, но увеличилось количество пассажирских кресел, и нам нужно располагать соответствующей емкостью», — пояснил директор по маркетингу и продаже перевозок Uzbekistan Airways Шухрат Ядгаров.
«В сентябре планируется запускать из Ташкента до трех рейсов в неделю. Закольцовка идет в Москве — из Москвы самолет будет летать в Бухару, Ургенч, Ферганскую область и возвращаться на базу», — рассказал представитель авиакомпании.
Шухрат Ядгаров также сообщил, что на рейсах Uzbekistan Express — собственные правила питания: «Если Uzbekistan Airways предоставляет горячее питание на борту практически на всех рейсах продолжительностью более двух часов, то на этих рейсах (Uzbekistan Express — ред.) предусмотрена только легкая закуска (сендвич) независимо от времени перелета. На рейсах длительностью до двух часов будет только вода».
Цены на билеты
(по данным пресс-службы Uzbekistan Airways на 30 августа)
- Из Ташкента, Ургенча, Намангана, Бухары, Ферганы и Карши в Москву — от 1,49 млн сумов, туда и обратно — от 2,8 млн сумов.
- Из Ташкента в Краснодар — от 1,7 млн сумов, туда и обратно — от 3,16 млн сумов;
- Из Ташкента в Минеральные Воды — от 1,55 млн сумов, туда и обратно — от 3 млн сумов;
- Из Ташкента в Ростов-на-Дону — от 1,52 млн сумов, туда и обратно — от 2,9 млн сумов.
Отметим, что для покупки билетов Uzbekistan Express на сайте авиаперевозчика открылся специальный раздел. Однако на рейсы Ташкент-Москва в сентябре билетов по вышеуказанным ценам найти не удалось ни редакторам «Газеты.uz», ни читателям. Цена на билет в одну сторону начинается от 3,5 млн сумов.