«Vaqt shiddat bilan o‘tyapti. Mustaqillik onlarida tug‘ilgan farzandlarimiz bugun 30 yoshga kiryapti. Birinchi prezidentimiz tomonidan amalga oshirilgan ulkan ishlar bugun yodimizda turibdi. Biz hech qachon o‘tgan davrdagi ishlarni yomonlamaganmiz, kelgusida ham bunday qilmaymiz», — dedi davlat rahbari (iqtibos Kun.uz saytidan olindi).
Uning so‘zlariga ko‘ra, mukofotlovchi farmonga imzo chekish juda og‘ir masala.
«Chunki hamma tavsiya qiladi, lekin mas’uliyat bir odamda. Shu odam xalqni rozi qilish uchun imzo chekadi. Xalqimiz mukofotlanganlarni ko‘rib, „Munosib insonlar taqdirlanibdi“ deyishlari lozim», — dedi
Prezident 2020 yil O‘zbekiston uchun katta-katta sinovlar yili bo‘lganini ta’kidlab o‘tdi.
«Ammo matonatli xalqimiz bilan bu sinovlarni yengib o‘tmoqdamiz. Bu sinovlar bizni ko‘p narsaga o‘rgatyapti, kuchli qilyapti», dedi prezident o‘z so‘zi boshida", — dedi u.
Islom Karimovning qanday siyosatchi bo‘lgani, 2016 yilda uning vafotidan keyingi voqealar haqida Senat raisi o‘rinbosari Sodiq Safoyev Alter Ego loyihasiga bergan intervyusida to‘xtalib o‘tgandi.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе церемонии награждения соотечественников в связи с 30-летием Независимости в резиденции Куксарой 30 августа напомнил об «огромной работе, проделанной первым президентом Исламом Каримовым».
«Время летит. Нашим детям, родившимся при обретении независимости, сегодня исполняется 30 лет. Сегодня мы помним огромную работу, проделанную нашим первым президентом. Мы никогда не осуждали дела прошлой эпохи и не будем делать этого в будущем», — заявил глава государства (цитата по Kun.uz).
По его словам, подписать указ о награждении — очень сложная задача.
«Потому что все рекомендуют, но ответственность лежит на одном человеке. Этот человек расписывается, чтобы люди были довольны. Наш народ должен видеть награждённых и говорить: „Были награждены достойные люди“», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент указал, что 2020-й год стал для Узбекистана годом больших испытаний.
«Но с нашим непоколебимым народом мы преодолеваем эти проблемы. Эти испытания многому нас учат и делают нас сильнее», — подчеркнул он.
О том, каким политиком был Ислам Каримов, и о событиях после его смерти в 2016 году рассказывал ранее первый заместитель председателя Сената Садык Сафаев в интервью проекту Alter Ego.