Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan juma kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda mahalliy mahsulotlar raqobatbardosh bo‘lishi, yangi bozorlarga chiqishi, umuman hududlararo savdo va kooperatsiya aloqalarini bog‘lashda, transport-logistika masalalari muhimligini ta’kidladi, deb xabar berdi «Gazeta.uz» muxbiri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu borada, transport koridorlarini rivojlantirish, yuklarni bojxona orqali o‘tkazishni soddalashtirish va raqamlashtirish, transport xarajatlarini qisman qoplash tizimi yo‘lga qo‘yildi. Ushbu tizim orqali, yil boshidan buyon 3 mingdan ziyod eksportyorlarga 200 mlrd so‘mlik moliyaviy yordam ko‘rsatilishi natijasida qariyb 800 mln dollarlik eksport amalga oshirildi.
Buning uchun birinchi navbatda yuk avtomobillarini olib kirishga, 2 yil avval bojxona imtiyozlari berganimiz hisobiga avtotransportda tashish xizmatlari 2 baravarga arzonlashdi, yuk hajmi esa 1,5 baravarga oshdi.
«Lekin, bu imtiyoz 4 oydan keyin tugaydi. Shu bois, 40 dan ziyod tadbirkorlar ushbu bojxona imtiyozlarini uzaytirish bo‘yicha o‘z takliflarini билдир́ган. Bularni inobatga olib imtiyozlarni yana 3 yilga uzaytirish bo‘yicha kuni kecha yangi qarorni imzoladim», — dedi prezident.
Bundan tashqari, «Polvontosh» (Surxondaryo) va «Afrosiyob parranda» (Samarqand) korxonalari rahbarlari ichki va tashqi temir yo‘l tariflari o‘rtasida katta farq borligi ya’ni xalqaro tashuvlar narxi, ancha юқ́орилигини bildirgan.
«Shu bois Transport vazirligi, Moliya vazirligi va Monopoliya qo‘mitasi bilan birga ikki oy muddatda temir yo‘l tariflarini qayta ko‘rib chiqsin. Bunda, tadbirkorlarga o‘zimizda ishlab chiqarilmaydigan xom ashyo importi uchun amaldagi tariflar kamida 25 foiz arzon bo‘lishi kerak», — deya topshiriq berdi davlat rahbari.
Shuningdek, Transport vazirligi 2022 yil 1 yanvardan boshlab har bir xizmatning tannarxi va uning tarkibini keng jamoatchilikka e’lon qilib boriladi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, temir yo‘l sohasida kelgusi 5 yil uchun 7000 dan ortiq yuk vagonlariga ehtiyoj mavjud.
«Bu muammoni davlat tomonidan emas, balki xuddi elektr energiyasi yoki sement ishlab chiqarishga o‘xshab, faqat va faqat xususiy sektorni jalb qilish orqali, ijobiy hal qilish mumkin. Shuning uchun, kelgusi yilda o‘z vagoni va konteyneriga ega bo‘lgan xususiy logistika operatorlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi va tariflar ikkiga ajratiladi», — dedi u.
Bunda, davlat tomonidan faqatgina temir yo‘l infratuzilmasi hamda lokomotiv xizmatlari tartibga solinadi, yuk vagonlari xizmati esa, bozor tamoyillari asosida tashkil qilinadi.
Shuning uchun xususiy tadbirkorlarga temir yo‘l vagonlarini olib kelishga berilgan imtiyozlar, 2025 yil 1 yanvargacha uzaytiriladi.
«Agar mana shunday raqobat bo‘lmasa, xususiy sektor kirmasa „O‘zbekiston temir yo‘llari“ monopoliyasini topshirmaydi, sifati o‘zgarmaydi, narxi kamaymaydi. Biz endi besh yil o‘rgandik… bu juda og‘ir. Germaniyadan raqamlashtirish bo‘yicha odamlarni olib kelganman. Kerak bo‘lsa, temir yo‘lchilar Germaniyadagilarga bas keladi. Bu yerda noto‘g‘ri emas, ular kelib bizdan o‘zgansin deydi, bir-ikkita noinsoflar», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xusnutdin Xasilov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bundan buyon «O‘zbekiston temir yo‘llari» kompaniyasi boshqaruvi raisi Xusnutdi Xasilov kabi odamlar o‘z dunyo qarashini o‘zgartirmasa, prezident ularni o‘zgartirishiga to‘g‘ri keladi.
«Ularga yana bir yil sinov… Bizga xususiy sektor kelmaydi deydiganlar noto‘g‘ri o‘ylaydi. Kerak bo‘lsa, o‘zing tashkillashtirasan, o‘zing kredit olasan, o‘zing banklarga yalinasan», — dedi u.
Davlat rahbari Xusnutdun Xasilovga 2−3 ta xususiy kompaniyalarni jalb qilish topshirig‘ini berdi va dunyodagi eng yirik logistika kompaniyalarini misol qilib keltirdi.
«Ularni O‘zbekistonga olib kelasan. Ular [sohaga] raqobatchi bo‘lib kiradi. Keyin ular seni monopoliyangni yo‘q qilish uchun arzonroq, tezroq va sifatli qilib, o‘zini mashinasida tadbirkorni omborigacha olib borib beradi. Ular qiladi, shu dunyoda bor-ku. Bizda faqat bu „O‘zbekiston temir yo‘llari“ jo‘q diyishni biladi, jo‘q deydi. Hamma narsa jo‘q. Bor bo‘ladigan qilsang ishlaysan, jo‘q bo‘lsa o‘zing ham jo‘q bo‘lasan. Tamom», — deya ta’kidladi u.

Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями в пятницу отметил важность транспортно-логистических вопросов для конкурентоспособности отечественной продукции, выхода на новые рынки, в целом межрегиональной торговли и сотрудничества, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По словам президента, в связи с этим была разработана система развития транспортных коридоров, упрощения и цифровизации таможенного оформления товаров, частичного возмещения транспортных расходов. Благодаря этой системе с начала года более 3000 экспортёров получили финансовую помощь в 200 млрд сумов, осуществлён экспорт на сумму около 800 млн долларов. До конца года планируется увеличить этот показатель до 2 млрд долларов.
Для этого, в первую очередь, за счёт введения таможенных льгот при ввозе грузовых автомобилей два года назад стоимость транспортных услуг автомобильным транспортом снизилась в два раза, а объём грузов увеличился в 1,5 раза.
«Однако срок действия этой привилегии истекает через 4 месяца. Таким образом, более 40 предпринимателей высказали свои предложения о продлении этих таможенных льгот. Имея это в виду, вчера я подписал новое постановление о продлении льгот ещё на 3 года», — сказал президент.
Кроме того, руководители предприятий «Полвонтош» (Сурхандарья) и «Афросиёб парранда» (Самарканд) отметили, что есть большая разница между внутренними и зарубежными железнодорожными тарифами, то есть стоимость международных перевозок намного выше.
В связи с этим Министерство транспорта совместно с Министерством финансов и Антимонопольным комитетом должны пересмотреть железнодорожные тарифы в течение двух месяцев. Действующие тарифы для предпринимателей на ввоз сырья, не производимого в Узбекистане, должны быть как минимум на 25% дешевле, указал глава государства.
С 1 января 2022 года Минтрансу также поручено раскрыть себестоимость каждой услуги и её структуру для общественности.
По словам президента, железнодорожной отрасли на ближайшие пять лет потребуется более 7000 грузовых вагонов.
«Эту проблему можно решить положительно не за счёт государства, а только за счёт привлечения частного сектора, как в производстве электроэнергии или цемента. Поэтому в следующем году будет запущена деятельность частных логистических операторов с собственными вагонами и контейнерами, а тарифы будут разделены на две части», — заявил он.
При этом государство будет регулировать только железнодорожную инфраструктуру и услуги локомотивов, а услуги грузовых вагонов будут организованы по рыночным принципам.
Таким образом, льготы, предоставляемые частным предпринимателям при ввозе вагонов, будут продлены до 1 января 2025 года.
«Если не будет конкуренции, частный сектор не войдёт в эту сферу, то „Узбекистон темир йуллари“ не сдаст вам монополию, качество услуг не изменится, цены не снизятся. Мы пять лет изучали это… очень сложно. Я привёз людей из Германии для цифровизации. Есть некоторые бессовестные, которые говорят: „Наши железнодорожники справятся лучше, чем в Германии. Пусть они придут и научатся у нас“», — заявил Шавкат Мирзиёев (видео).
Хуснутдин Хасилов.
По его словам, отныне такие люди, как председатель правления компании «Узбекистон темир йуллари» Хуснутдин Хасилов должны изменить своё мировоззрение, иначе он будет вынужден заменить их.
«Вот им ещё один год испытательного срока… Те люди, которые говорят, что к нам не придёт частный сектор, думают неправильно. При необходимости ты сам всё это организуешь, сам возьмёшь кредит, сам будешь умолять банки», — сказал он.
Президент поручил Хуснутдину Хасилову привлечь в сферу 2−3 частные компании и привёл в пример крупные логистические компании в мире.
«Ты их привезёшь в Узбекистан. Они войдут [в сферу] как конкуренты. Чтобы потом убрать твою монополию, они начнут предоставлять более дешёвые, быстрые и качественные услуги, доставлять [товар] до склада предпринимателя. Они сделают это, это же есть в мире. А наш ["Узбекистон темир йуллари"] умеет говорить только «жок» (нет — ред.). Говорит: «Жок, всё жок. Если сможешь сделать «есть», то будешь работать, если «жок», то и сам будешь «жок». Конец», — заявил он.
«Газета.uz» со ссылкой на выступление президента писала о планируемых изменениях в налоговой сфере, чтобы «максимально снизить налоговое бремя на бизнес», а также мерах по снижению процентных ставок по кредитам и о послаблениях для микрофинансовых организаций.