Futbol bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasiga Srechko Katanets boshchilik qilishi mumkin. Futbol assotsiatsiyasi (FA) sloveniyalik 58 yoshli mutaxassis bilan muzokaralar olib bormoqda.
«Bir qancha xorijiy va mahalliy murabbiylar nomzodi sinchikovlik bilan o‘rganib chiqildi. Murabbiylar kengashi hamda mutaxassislar tahlil va tavsiyasiga ko‘ra sloveniyalik tajribali murabbiy Srechko Katanets nomzodi ma’qul deb topildi», — deyiladi futbol tashkiloti xabarida.
O‘FA hozirga qadar sloveniyalik murabbiy bilan og‘zaki kelishuvga erishgan va kelayotgan hafta Srechko Katanes o‘zaro muzokaralarning yakuniy bosqichini o‘tkazish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishi kutilmoqda.
O‘zbekiston termasining avvalgi bosh murabbiyi Vadim Abramov bilan tuzilgan shartnoma milliy jamoa 2022 yilgi jahon chempionati saralash bosqichidan chiqib ketganidan so‘ng bekor qilingan edi.
Srechko Katanets faoliyatini Sloveniyaning «Lyublyana» klubida boshlagan. 1981 yildan 1988 yilgacha u Yugoslaviyaning «Olimpiya», «Dinamo» va «Partizan» klublarida o‘ynagan. 1988 yilda u G‘arbiy Germaniyaning «Shtutgart» jamoasiga ko‘chib o‘tdi va u yerda bir mavsumni o‘tkazdi. Svabiyaliklar bilan Katanets UEFA kubogi finalchisiga aylandi. Mavsum tugagach, u Italiyaning «Sampdoriya» jamoasiga jo‘nab ketdi. Bu klub bilan u deyarli barcha unvonlarini qo‘lga kiritdi: Chempionat, Kubok va Superkubok. U Kubok egalari kubogini ham qo‘lga kiritdi. 1991/92 yilgi mavsumda u Chempionlar kubogi finalchisi bo‘lgan, uning jamoasi qo‘shimcha vaqtda «Barselona»ga 0: 1 hisobida yutqazgan edi.
Faoliyatini yakunlagach, murabbiy bo‘lib ishladi. U «Goritsa» va «Olimpiakos» klublarida faoliyat ko‘rsatdi. Shuningdek, u Makedoniya (2006−2009), Birlashgan Arab Amirliklari (2009−2011) va Sloveniya (2013−2017), shuningdek Iroq (2018−2021) terma jamoalarini boshqargan. U o‘z tarixida birinchi marta slovenlarni Yevropa va jahon chempionatlariga olib chiqdi. Ammo jahon chempionatida slovenlar barcha uchrashuvlarda mag‘lub bo‘lishdi va Katanets lavozimidan chetlatildi.

Сборную Узбекистана по футболу может возглавить Сречко Катанец. Ассоциация футбола (АФУ) ведет переговоры с 58-летним специалистом из Словении.
«Был изучен ряд иностранных и местных кандидатов в тренеры. Согласно анализу и рекомендациям тренерского совета и экспертов, одобрена кандидатура опытного словенского тренера Сречко Катанеца», — говорится в сообщении футбольной организации.
В Ассоциации футбола добавили, что пока достигнута устная договоренность с наставником. На следующей неделе ожидается визит Сречко Катанеца в Узбекистан для проведения заключительного раунда двусторонних переговоров.
Предыдущим тренером сборной Узбекистана был Вадим Абрамов, с которым был прекращён договор после вылета национальной команды из квалификации к чемпионату мира 2022 года.
Сречко Катанец начинал карьеру в словенском клубе «Любляна». С 1981 по 1988 год выступал в югославских клубах «Олимпия», «Динамо» и «Партизан». В 1988 году перешёл в западногерманский «Штутгарт» где провёл лишь один сезон. Со швабами Катанец стал финалистом Кубка УЕФА. После окончания сезона уехал в итальянскую «Сампдорию». С этим клубом он выиграл почти все свои титулы: чемпионат, Кубок и Суперкубок. Также стал победителем Кубка обладателей кубков. В сезоне 1991/92 был финалистом последнего розыгрыша Кубка чемпионов, где его команда проиграла «Барселоне» в дополнительное время 0:1.
После завершения карьеры работал тренером. Работал в клубах «Горица» и «Олимпиакос». Также возглавлял сборные Македонии (2006−2009), ОАЭ (2009−2011) и Словении (2013−2017), а также Ирак (2018−2021). Вывел словенцев впервые в их истории на чемпионат Европы и чемпионат мира. Но на мировом первенстве словенцы проиграли все матчи и Катанец был освобождён от должности.