YUNISEF va JSST, Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda, COVID-19 bo‘yicha tasdiqlangan ma’lumotlar bilan o‘z vaqtida tanishish imkonini beruvchi HealthBuddy+ chat botini O‘zbekistonda ishga tushirdilar. Bu haqda «Gazeta.uz»ga BMT bolalar jamg‘armasi YUNISEF xabar berdi.
HealthBuddy+ — Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotiing Yevropa mintaqaviy byurosi va YUNISEFning Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha vakolatxonasi tomonidan ishlab chiqilgan dastur hisoblanadi. U mintaqadagi mamlakatlarga COVID-19 to‘g‘risidagi mish-mishlar va noto‘g‘ri ma’lumotlar bilan kurashishda yordam beradi. U Yevropa va Markaziy Osiyo malakatlarining mahalliy tillarida tayorlangan.
«Noto‘g‘ri ma’lumotlarni tarqatish — bu COVID-19ga qarshi kurashdagi eng katta muammolardan biri. Aniq va tasdiqlangan ma’lumotlarga ega bo‘lish imkonini beradigan ushbu vosita undan foydalanuvchilarga COVID-19 haqida xabardor bo‘lishga hamda virus va COVID-19 vaksinalari haqidagi mish-mishlarga ishonmasliklariga yordam beradi deb umid qilamiz», — dedi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘ining o‘rinbosari Nurmat Otabekov.
Ilovaning uchta asosiy funsiyasi bor — chatbot, mish-mishlar haqida xabar berish vositasi va foydalanuvchilarning so‘rov tizimi. HealthBuddy+ chat boti foydalanuvchilarning ularni qiziqtirgan savollarga javob berishga mo‘ljallangan. Agar javob bo‘lmasa, mutaxassislar guruhi ushbu savol bo‘yicha yangi ma’lumotlar paydo bo‘lishi bilanoq chat botdagi ma’lumotlarni yangilaydilar.
Chat-bot pandemiya bilan bog‘liq turli mavzulardagi, jumladan COVID-19 simptomlari, yuqish yo‘llari, niqobdan foydalanish, jismoniy masofa saqlash, ruhiy salomatlik va vaksinani ishlab chiqish bo‘yicha ma’lumotlarni to‘playdi.
JSSTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Liann Kuppens ta’kidlashiga ko‘ra, HealthBuddy+ O‘zbekistonda ishga tushirilishi «koronavirus va unga qarshi vaksinalar to‘g‘risida tarqalayotgan noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqalishini bartaraf etish va shu yo‘l bilan COVID-19ga qarshi choralar samaradorligini oshirishga yordam beradigan yana bir muhim bosqichdir».
YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade HealthBuddy+ oilalar va bolalarni vaksinalar to‘g‘risida noto‘g‘ri ma’lumotlardan himoya qilishga yordam berishi mumkinligiga umid bildirdi.
Ilovani Google Play va App Store orqali yuklab olish mumkin. HealthBuddy+ shuningdek @HealthBuddyBot Telegram-botida ham mavjud.

ЮНИСЕФ и ВОЗ в сотрудничестве с Министерством здравоохранения запустили в Узбекистане чат-бот HealthBuddy+ — ресурс с достоверной информацией о COVID-19. Об этом «Газете.uz» сообщили в представительстве ЮНИСЕФ.
HealthBuddy+ — приложение, разработанное Европейским региональным бюро ВОЗ и региональным офисом ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии. Оно предоставляет доступ к фактам о COVID-19, помогая бороться со слухами и дезинформацией. Приложение доступно для всех стран региона на их местных языках.
«Дезинформация — одна из самых серьёзных проблем в борьбе с COVID-19. Мы ожидаем, что этот инструмент, предлагающий доступ к точной и проверенной информации, поможет пользователям быть информированными о COVID-19 и оставаться невосприимчивыми к мифам о вирусе COVID-19 и вакцинах против него», — отметил заместитель начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Нурмат Атабеков.
У приложения есть три основные функции — чат-бот, инструмент сообщения о слухах и система опроса пользователей. Чат-бот HealthBuddy+ ищет ответы на базе последних данных о COVID-19. Если ответа нет, группа экспертов обновит приложение, как только станет доступна новая информация по заданному вопросу.
Чат-бот, в частности, собирает информацию по таким темам, связанным с пандемией, как симптомы COVID-19, способы передачи, использование масок, физическое дистанцирование, психическое здоровье и вакцины.
Глава представительства ВОЗ в Узбекистане Лианн Куппенс отметила, что запуск HealthBuddy+ в Узбекистане «предоставит надёжные и соответствующие ресурсы о вирусе и вакцинах и улучшит управление инфодемиями».
Глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, в свою очередь, выразил надежду на то, что точная информация о коронавирусе поможет защитить семьи и детей от дезинформации о COVID-19 и вакцинах.