Juma kuni ertalab AQShdan O‘zbekistonga Amerikada ishlab chiqarilgan 3 million 60 doza Moderna vaksinasi partiyasi olib kelindi, deya xabar bermoqda «Gazeta.uz» muxbiri. U vaksinalarni taqsimlash bo‘yicha COVAX global mexanizmi doirasida Qo‘shma Shtatlar hukumati tomonidan beg‘araz asosda taqdim etildi.
30 tonnaga yaqin miqdordagi yukni qabul qilib olish marosimida O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Behzod Musayev, sog‘liqni saqlash vaziri Abduhakim Xadjibayev, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i, bosh davlat sanitariya vrachi Bahodir Yusupaliyev, AQShning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Deniel Rozenblyum, USAID ning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Mikaela Meredit, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mammedzade, Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchisi Kristofer Fitspatrik va boshqalar ishtirok etishdi.
«Bu o‘z vaqtida ko‘rsatilgan yordam bo‘ldi», — dedi vazir Abduhakim Xadjibayev. U Moderna vaksinasini koronavirusga qarshi eng samarali vaksinalardan dedi va AQSh hukumati, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va YUNISEFga hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirdi.
«Aholining vaksinalarga ishonchi asta-sekin ortmoqda, uning ortidan vaksinatsiya sur’atlari ham — hozirda har kuni 200 ming nafardan ortiq kishi emlanmoqda», — deya qayd etdi sog‘liqni saqlash vaziri.
Moderna preparati AQShda qo‘llanilayotgan 3 ta koronavirusga qarshi vaksinadan, JSST favqulodda qo‘llashga ruxsat bergan oltita vaksinadan biri hisoblanadi. Vaksinatsiya kursi ikki dozadan tarkib topgan bo‘lib, 28 kun oralig‘ida qo‘llaniladi.
Vaksina -25 — -15 daraja Selsiya haroratda saqlanishi lozim. Shu bilan birga, +2…+8 daraja, ya’ni oddiy muzlatkichda uni 30 kungacha saqlash imkoniyati mavjud.
«Bizda vaksinalarni aholiga xavfsiz yetkazib berish uchun barcha sharoitlar mavjud. U maxsus refrijeratorlarda mamlakat hududlariga, viloyatlar markazlaridan tumanlarga, har bir vaksinatsiya markaziga sovuq zanjir orqali yetkazib beriladi. Ishonamanki, birorta ham doza vaksina yo‘qotilmaydi», — deya ta’kidladi vazir.
Elchi Deniyel Rozenblyum vaksinalarning yetkazib berilishini AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning ajoyib misoli ekanini ta’kidladi.
Bosh vazir o‘rinbosari Behzod Musayev (o‘ngda) va AQSh elchisi Deniyel Rozenblyum.
«Bilamizki, pandemiya hali ham biz bilan, u, shu jumladan O‘zbekistonda hamon hayotlarni olib qo‘ymoqda. Va unga qarshi kurashning yagona yo‘li — imkon qadar ko‘proq odamlarni emlashdir. Hozircha virus biz bilan, u odamlarga yuqishning yangidan-yangi usullarini o‘ylab topmoqda. Emlanmas ekanmiz, hech birimiz xavfsizlikda bo‘la olmaymiz», — deya ta’kidladi diplomat.
U AQSh virus ustidan to‘liq g‘alaba qozonish va imkon qadar ko‘proq odamning hayotini saqlab qolish uchun O‘zbekiston bilan ushbu yo‘nalishda hamkorlikni davom ettirishini ta’kidladi.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i o‘rinbosari Botir Qurbonov Moderna vaksinasi 18 yoshdan oshgan fuqarolarning barcha toifalarini emlash uchun qo‘llanilishini ma’lum qildi.
«Ushbu vaksina qo‘llanilishi sharofati bilan qisqa muddatda ko‘proq odam qamrab olinadi va koronavirus bo‘yicha epidemiologik vaziyat barqarorlashtiriladi», — dedi u.
«Gazeta.uz»ning O‘zbekistonda qachon 18 yoshdan kichik bolalarni emlash boshlanishi haqidagi savoliga javob berar ekan, u hozircha vaqt borligini ma’lum qildi.
Botir Qurbanov O‘zbekistonga bunga qadar 9,58 million doza vaksina olib kelingani, ularning asosiy qismi yoki 8,5 millioni, bu — ZF-UZ-VAC2001 o‘zbek-xitoy vaksinasi ekanini ma’lum qildi. 29 iyul yakunlariga ko‘ra, 6,98 million doza emlandi. Uning 85 foizi ZF-UZ-VAC2001, 10 foizi — AstraZeneca va 5 foizi — Rossiyaning «Sputnik V» vaksinasidir. Qariyb 1,15 million kishi to‘liq vaksinatsiya kursidan o‘tdi.
YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mammedzade COVAX mexanizmi doirasida mart oyida O‘zbekiston 660 ming doza AstraZeneca vaksinasini olganini eslatib o‘tdi. Iyulda YUNISEF chaqirig‘i asosida Ozarbayjon 50 ming doza vaksina taqdim etdi.
«Sentyabrda biz yana 660 ming doza AstraZeneca va qo‘shimcha 276 ming doza, sentabr-oktyabrda — 1,214 million doza Pfizer taqdim etilishini kutmoqdamiz», — deya ma’lum qildi YUNISEF vakili.
Uning qo‘shimcha qilishicha, yil oxiriga qadar COVAX doirasida yetkazib berilgan vaksinalardan O‘zbekiston aholisining eng kamida 20 foizini emlash vazifasi qo‘yilgan. Avvalroq hukumatning 1 noyabrga qadar aholining 70 foizini emlash rejasi haqida ma’lum bo‘lgan edi.

Рано утром в пятницу в Узбекистан из США специальным авиарейсом прибыла партия вакцины от коронавируса американского производства Moderna из 3 миллионов 60 доз, сообщает корреспондент «Газеты.uz». Она предоставлена правительством Соединённых Штатов безвозмездно в рамках глобального механизма по распределению вакцин COVAX.
Груз общим весом около 30 тонн встретили заместитель премьер-министра Бехзод Мусаев, министр здравоохранения Абдухаким Хаджибаев, главный государственный санитарный врач Баходир Юсупалиев и другие официальные лица, а также посол США Дэниел Розенблюм, директор миссии USAID Микаэла Мередит, глава представительства ЮНИСЕФ Мунир Маммедзаде и и. о. руководителя представительства ВОЗ Кристофер Фитцпатрик.
«Это очень своевременная помощь», — сказал журналистам министр Абдухаким Хаджибаев. Он назвал вакцину Moderna одной из самых эффективных от коронавируса и поблагодарив правительство США, Всемирную организацию здравоохранения и ЮНИСЕФ за сотрудничество.
«Доверие населения к вакцине постепенно растет, а с ним и темпы вакцинации — сейчас каждый день прививаются более 200 тысяч человек», — отметил глава Минздрава.
Препарат Moderna (матричная вакцина на основе рибонуклеи́новой кислоты — мРНК) является одним из трёх применяемых в США вакцин от коронавируса и одной из шести вакцин, одобренных ВОЗ для чрезвычайного использования. Курс вакцинации состоит из двух доз, вводимых с интервалом в 28 дней.
Вакцина требует хранения при температуре от -25 до -15 градусов Цельсия. При этом её можно в течение 30 дней хранить при температуре +2…+8 градусов,
«Все условия для безопасной доставки вакцины населению у нас есть. Она на специальных рефрижераторах будет доставлена в регионы страны, из областных центров — в районы и в каждый пункт вакцинации посредством холодовой цепи. Я уверен, что ни одна доза вакцины не будет потеряна», — подчеркнул министр.
Посол Дэниел Розенблюм назвал поставку вакцины «отличным примером партнёрства между США и Узбекистаном».
Вице-премьер Бехзод Мусаев (справа) и посол США Дэниел Розенблюм.
«Мы знаем, что пандемия всё ещё с нами, она всё ещё забирает жизни, в том числе в Узбекистане. И единственный способ борьбы с этим — вакцинация как можно большего числа людей. Пока вирус с нами, он будет находить новые способы инфицирования людей. Ни один из нас не может быть в безопасности, пока все мы не будем вакцинированы», — подчеркнул дипломат.
Он заявил, что США продолжат сотрудничество с Узбекистаном в этом направлении, чтобы добиться полной победы над вирусом и спасти как можно больше жизней. Отметим, что Соединённые Штаты являются крупнейшим донором программы COVAX.
Фото: Посольство США.
Заместитель начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Ботир Курбанов сообщил, что вакцина Moderna будет доступна для вакцинации всех категорий граждан старше 18 лет.
«Благодаря применению этой вакцины будет охвачено больше людей за короткий срок, что будет способствовать стабилизации эпидемиологической ситуации по коронавирусу», — отметил он.
На уточняющий вопрос «Газеты.uz» о том, когда в Узбекистане планируется начать вакцинацию детей младше 18 лет, он ответил, что для этого пока есть время.
Ботир Курбанов рассказал, что до этого Узбекистан получил 9,58 миллиона доз вакцин, основная часть, или 8,5 миллиона, — это китайско-узбекская ZF-UZ-VAC2001. По итогам 29 июля использовано 6,98 миллиона доз. 85% приходится на ZF-UZ-VAC2001, 10% — на AstraZeneca и 5% — на российскую вакцину «Спутник V». Полный курс вакцинации прошло почти 1,15 миллиона человек.
Глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Маммедзаде рассказал, что фонд обратился к странам «большой семёрки» и тем, у которых есть избыточное количество вакцин, с призывом поделиться вакциной с другими странами. «Поэтому очень важна демонстрация этой солидарности, чтобы все страны, у которых есть возможность, передавали друг другу дополнительные дозы», — отметил он.
Мунир Маммедзаде приветствовал усилия правительства в обеспечении должного доступа населения к вакцинации и тот факт, что у населения есть возможность выбора разных вакцин.
Он напомнил, что в рамках механизма COVAX в марте Узбекистан получил 660 тысяч доз вакцины AstraZeneca. В июле на основе призыва ЮНИСЕФ 50 тысяч доз этой вакцины Узбекистану передал Азербайджан.
«В сентябре мы ожидаем ещё 660 тысяч доз AstraZeneca и дополнительное пожертвование в 276 тысяч доз, а в сентябре-октябре — 1,214 миллиона доз Pfizer», — сообщил руководитель офиса ЮНИСЕФ.
«Мы уже добились, чтобы все районы Узбекистана имели возможность хранить такие вакцины, как Moderna, в температурном режиме -20. И этот потенциал будет и дальше усиливаться, чтобы вакцины, такие как Pfizer с ещё более низкой температурой хранения, были также обеспечены в стране», — отметил он.
«Очень важно, чтобы все граждане действовали осознанно и вакцинировались как можно быстрее. Позиция ЮНИСЕФ такова, что самая лучшая вакцина — это та, которая доступна. И я ещё раз хочу подчеркнуть, что наличие выбора в Узбекистане — это уже большой результат», — подчеркнул Мунир Маммедзаде.
Он добавил, что до конца года стоит задача привить вакциной, поставленной в рамках COVAX, минимум 20% населения Узбекистана. Накануне были обнародованы планы правительства до 1 ноября вакцинировать в целом 70% населения.