27 iyul kuni Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan «O‘zbekistondagi qishloq ayollarining iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish» loyihasi bo‘yicha xalqaro grant shartnomasi imzolandi, deya xabar qildi vazirlik matbuot xizmati.
Loyiha Yaponiya ijtimoiy rivojlanish fondining (JSDF) 2,728 mln AQSh dollari miqdorida grant mablag‘lari hisobiga 2021−2024 yillarda Farg‘ona viloyatining Furqat, So‘x, Yozyovon, Qo‘shtepa va Jizzax viloyatining Yangiobod, Baxmal, Forish, Zomin tumanlaridagi mahallalarda amalga oshirilishi mo‘ljallanmoqda.
Loyiha bo‘yicha grant shartnomasi mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vaziri Rahmat Mamatov, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli hamda Yaponiyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Yoshinori Fudjiyama tomonidan imzolandi.
Loyihaning maqsadi — chekka qishloq hududlardagi «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarning tadbirkorlik qo‘nikmalarini rivojlantirish, bandligini ta’minlash hamda oilalarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishdan iborat.
Loyiha ikki bosqichdan iborat bo‘lib, birinchi bosqichda 3 500 nafar ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlarning boshlang‘ich moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik ko‘nikmalariga ega bo‘ladi. Ikkinchi bosqichda 350 ta biznes loyihalar uchun 1,5 mln dollar ajratish orqali qishloq hududidagi ayollar tadbirkorlik faoliyatiga jalb qilinadi hamda grant doirasida moliyalashtirilmagan biznes loyihalar belgilangan tartibda tijorat banklari orqali amalga oshiriladi.

Министерство по поддержке махалли и семьи 27 июля подписало грантовое соглашение с международными партнёрами для реализации проекта «Расширение экономических возможностей сельских женщин в Узбекистане». Об этом сообщает пресс-служба Минмахалли.
Правительство Японии через Японский фонд социального развития (JSDF) выделяет на эти цели грант в размере более 2,7 млн долларов. Проект будет реализован в 2021—2024 годах при содействии Всемирного банка в отдалённых сёлах Джизакской и Ферганской областей.
Соглашение было подписано при участии министра по поддержке махалли и семьи Рахмата Маматова, главы представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и посла Японии в Узбекистане Ёсинори Фудзияма.
Цель проекта — развитие предпринимательских навыков у женщин, живущих в отдалённых сельских районах страны и включённых в «женскую тетрадь», обеспечение работой и расширение экономических возможностей их семей. Он охватит сельские районы в Фуркатском, Сохском, Язъяванском и Куштепинском районах Ферганской области и в Янгиабадском, Бахмальском, Фаришском и Зааминском районах Джизакской области.
Проект состоит из двух этапов. На первом этапе 3500 женщин пройдут обучение финансовой грамотности и предпринимательским навыкам, на втором — участницы смогут реализовать 350 бизнес-проектов в различных направлениях. На это будет выделено 1,5 млн долларов. Бизнес-проектам, которые не смогут получить грантовую поддержку, будет оказано содействие в получении финансирования местными банками.