O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tashabbusi bilan AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID), PricewaterhouseCoopers va BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda bugun «O‘zbekistonda biznes yuritish qiymati 2021» nashri e’lon qilindi. Nashr rus va ingliz tillarida e’lon qilindi (PDF).
Mazkur nashr biznesning asosiy harajatlarini, shu jumladan korxonani ro‘yxatdan o‘tkazish, ish haqi bo‘yicha xarajatlar, soliqlar va soliq imtiyozlari, litsenziyalash, tashqi savdo tartibotlari, bojxona to‘lovlari va preferensiyalari, biznes xizmatlari, moddiy-texnika ta’minoti va O‘zbekistonga tegishli boshqa turdagi ishbilarmonlik masalalarini o‘z ichiga olgan keng qamrovli ma’lumot taqdim etadi.
Shuningdek, ushbu nashr tashqi savdo bo‘yicha umumiy qo‘llanmani o‘z ichiga olgan bo‘lib, unda O‘zbekiston Davlat bojxona qo‘mitasining yagona avtomatlashtirilgan axborot tizimi, eng qulay sadvo-sotiq tartibi bo‘yicha bitimlar va O‘zbekiston bilan amaldagi erkin savdo shartnomalariga ega bo‘lgan davlatlar ko‘rsatilgan.
Bosh vazir o‘rinbosari — investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqovning qayd etishicha, mazkur nashrda yangi biznes ochish jarayonlari, viza olish, soliq va bojxona to‘lovlarini amalga oshirish tartiblarini bayon etgan. Biznes xizmatlar bozoridagi mavjud masalalar, xususan, moliya va sug‘urta, fond bozori va qimmatli qog‘ozlar bozoridagi imkoniyatlar qamrab olingan. Bundan tashqari, logistik xarajatlar, ijtimoiy-maishiy xizmatlargacha bo‘lgan biznes uchun muhim bo‘lgan jihatlar batafsil keltirilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mazkur hisobot faqatgina biznes uchun foydali emas. U O‘zbekistonda biznes yuritish jarayonlarini yanada rivojlantirish va soddalashtirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish uchun muhim indikator hisoblanadi.
«O‘zbekistondagi islohotlar ortga qaytmas tus olib bo‘ldi va ular iqtisodiyotning bozor tamoyillarini rivojlantirish hamda real investitsion loyihalarga biznes g‘oyalarni samarali mujassam etish uchun eng maqbul ishbilarmonlik muhitini shakllantirishga sodiq bo‘lgan yangi O‘zbekistonga aylanishga qaratilgan», — dedi u.
Nashr 6 bo‘lim, 190 sahifadan iborat. Birinchi bo‘limda qanday qilib biznes ochish, buning uchun zarur bo‘lgan litsenziya va ruxsatnomalar, buning uchun talab qilinadigan xarajatlar, xodimlarni qanday tanlash, idora uchun ko‘chmas mulkni ijaraga olish yoki xarid qilish, xom ashyoni qayerdan topish bo‘yicha bosqichma-bosqich hikoya qilinadi.
Ikkinchi bo‘lim soliqlar va yig‘imlarga bag‘ishlangan bo‘lib, unda soliq rejimlari, soliq turlari va stavkalari, imtiyozlar va preferensiyalar, bojxona to‘lovlari va utilizatsiya yig‘imlari, bojxona rasmiylashtiruvi uchun taqdim etilgan hujjatlar ro‘yxati, maxsus iqtisodiy zonalar va boshqalarga bag‘ishlangan.
«Biznes xizmatlari» deb nomlangan uchinchi bo‘limda bank xizmatlari, kreditlash va lizing, sug‘urta, pul o‘tkazmalari, fond bozori, ko‘chmas mulkni baholash, telekommunikatsiya xizmatlari va boshqalar to‘g‘risida ma’lumotlar keltirilgan.
To‘rtinchi bo‘limda ijtimoiy va maishiy xizmatlar, ya’ni Toshkentdagi oliy o‘quv yurtlari, turli xil o‘quv kurslarida o‘qish, tibbiy xizmatlar, sport va fitnes sohasidagi xizmatlar, oziq-ovqat, jamoat transporti narxlari va boshqalar haqida so‘z boradi.
Beshinchi bo‘limda resurslar, aniqrog‘i O‘zbekiston hududlari va ularning iqtisodiy ko‘rsatkichlari haqida batafsilroq so‘z boradi. Shuningdek, bu bo‘limda shaharlar orasidagi masofalar, hokimliklar va Savdo-sanoat palatasi manzillari ko‘rsatilgan.
Oltinchi bo‘lim turli xil ilovalarni taqdim etadi. Masalan, ommaviy kim oshdi savdosida xususiylashtiriladigan korxonalar ro‘yxati, shuningdek, vazirlik va idoralar, hakamlik sudi, markazlar va idoralar, banklar, aksiyadorlik jamiyatlarining bog‘lanish uchun ma’lumotlari, asosiy davlat xizmatlariga foydali havolalar va boshqalar.

Агентство США по международному развитию (USAID) представило издание «Стоимость ведения бизнеса в Узбекистане 2021», подготовленное совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, компанией PricewaterhouseCoopers (PwC) при поддержке и сотрудничестве с Программой развития ООН (ПРООН). Издание опубликовано на русском и английском языках (PDF).
Этот отчёт предназначен для предоставления информации в формате «единого окна» иностранным и отечественным инвесторам. В этой брошюре даётся обзор основных затрат бизнеса, включая затраты на регистрацию предприятия, рабочую силу, налоги и налоговые преференции, лицензирование, процедуры внешней торговли, таможенные платежи и преференции, бизнес-услуги, логистику и другие виды деловой информации.
Вице-премьер — министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков отметил, что в данном издании изложены процессы открытия нового бизнеса, порядок получения виз, уплаты налогов и таможенных платежей. Охвачены вопросы существующих на рынке бизнес-услуг, в том числе финансовых и страховых, возможности на фондовом рынке и рынке ценных бумаг. Кроме того, подробно описаны логистические расходы и другие важные для бизнеса аспекты, вплоть до социально-бытовых услуг.
По его словам, данный отчет полезен не только для бизнеса. Он также является «важным индикатором для выработки предложений по дальнейшему совершенствованию и упрощению процессов ведения бизнеса в Узбекистане».
Публикация состоит из 190 страниц и 6 разделов. В первом разделе пошагово рассказывается, как открыть бизнес, какие лицензии и разрешения для этого нужны, какие затраты для этого потребуется, как подобрать персонал и арендовать/купить недвижимость для офиса, где найти сырьё.
Второй раздел посвящён налогам и сборам, в нем приводится информация о налоговых режимах, видах и ставках налогов, льготах и преференциях, таможенных платежах и утилизационном сборе, перечне документов, подаваемых на таможенное оформление, особых экономических зонах и других.
В третьем разделе под названием «Бизнес-услуги» даны сведения о банковских услугах, кредитовании и лизинге, страховании, денежных переводах, фондовом рынке, оценке недвижимости, телекоммуникационных услугах и других.
В четвертом разделе речь идёт о социальных и бытовых услугах, то есть о стоимости обучения в вузах Ташкента, различных учебных курсов, медицинских услуг, услуг в сфере спорта и фитнеса, питания, общественного транспорта и так далее.
Пятый раздел рассказывает о ресурсах, а точнее о регионах Узбекистана и их экономических индикаторах. Здесь также указаны расстояния между городами, адреса хокимиятов и Торгово-промышленной палаты.
В шестом разделе приведён перечень предприятий, подлежащих приватизации на публичных аукционах, а также полезные контакты министерств и ведомств, арбитражного суда, центров и агентств, банков, акционерных компаний, полезные ссылки на базовые государственные услуги и другое.